Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Twitter yasağının yankıları!
Siyaset 2014.03.21 - 14:10:56

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa mitinginde, ‘Twiter mwitter hepsinin kökünü kazıyacağız. Dış dünya şöyle der böyle der beni bağlamaz’ diye konuşmasından birkaç saat sonra Türkiye'de Twitter'a erişilememesi uluslararası medyada da geniş yer buldu.

 

ELÇİLİK OBAMA’NIN O SÖZLERİNİ HATIRLATTI

 

REUTERS: Reuters, Twitter'a gelen yasağı, “Hükümete büyük zarar veren yolsuzluk skandalıyla boğuşan Erdoğan'ın sosyal medyaya müdahale edeceğini açıklamasından birkaç saat sonra, Türkiye'de insanlar Twitter hesaplarına erişemez oldu” diye dünyaya duyurdu. Twitter hesaplarını açmaya çalışan insanların,  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) “Bu internet sitesi (Twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. maddesi ile görevli)'nin 20032014 tarih ve sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” mesajı ile karşılaştığı belirtilen haberlerde, Twitter yasağının, bazı kullanıcıların Erdoğan'ın çevresindeki insanların yaptığı iddia edilen yolsuzluklara kanıt olabilecek belgeleri ve ses mesajlarını paylaşmasından sonra geldiği belirtildi.   

 

TWITTER GECE YARISI KAPATILDI

 

San Francisco merkezli Twitter kuruluşu, resmi bir açıklama yapmadı ancak konuyla yakından ilgilendiklerini belirtti. Twitter ayrıca Türkiye'deki Twitter kullanıcılarına, SMS olarak nasıl mesaj atabileceklerini açıkladı. 

 

NBC: ABD'nin önde gelen yayın kuruluşlarında NBC de, web sitesinde yer alan haberinde, Başbakan Erdoğan'ın tehditlerinden sonra, Türkiye'de Twitter'in bloke edildiğini duyurdu. Başbakan Erdoğan'ın sosyal medyayı kapatma tehdidinin ilk olmadığına değine NBC,  Erdoğan'ın 6 Mart'ta ATV televizyon kanalında yaptığı konuşmadaki “Bu milleti Youtube'a Facebook'a yediremeyiz. Atılması gereken adım neyse biz bu adımı en kesin hatlarla atacağız. Kapatılmaları da dahil” sözlerine  yer verdi.

 

CNN: Türkiye'de yapılacak yerel seçimlere dokuz gün kala gelen yasak geldiğine dikkat çekilen CNN haberinde, “Hükümet, Erdoğan'ın kabinesinde yer alan eski dört bakanın karmakarışık bir yolsuzluk soruşturması ile bağlantılı sosyal medyada çıkan utanç verici sızıntıları engellemek için çalışıyor. Erdoğan yolsuzluk soruşturmasının bir darbe planı olduğunu iddia ediyor” denildi.

 

Erdoğan'ın aile bireyleri, bakanlar, üst düzey yöneticiler ile yaptığı, başka yetki konuşma kayıtlarını yansıttığı öne sürülen belgelerin son haftalar içinde günlük bazda sosyal medyaya sızdığını belirten CNN, Erdoğan tarafından “ahlaksızca düzenlenmiş malzeme” olarak tanımlanan kayıtların CNN tarafından teyit ettirilmesinin mümkün olmadığına değinerek, “Ama Başbakan Erdoğan'ın, bir muhalefet liderinin konuşmasının canlı yayınını sansür etmesi için bir televizyon kanalının üst düzey sorumlusunu azarladığı yolunda çıkan ses kayıtları ve haberleri kendisinin doğruladığına haberinde yer verdi. CNN, Çarşamba günü Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin olağanüstü oturumunda, muhalefetin tüm girişimlerine karşın yolsuzluk soruşturma iddianamelerinin okunmasını önlemeyi başardığına da dikkat çekildi.

 

Twitter'ın Türkiye'de yasaklanması CNN International tarafından, 
"ŞİMDİ - TWITTER'IN TÜRKİYE'DE KESİLMESİ 
Türkiye Başbakanı bu sosyal medya sitesini sert bir şekilde eleştiriyordu" şeklinde verildi.

 

AP: Dünyanın önde gelen ajanslarından Associated Press de (AP), Twitter yasağını Türkiye Twitter'a girişi bloke etti başlığıyla duyurdu. Türkiye'nin yerel seçimlere yaklaştığı günlerde, sosyal medyada hükümetin saygınlığını küçük düşürecek sızıntılar olduğunu belirten AP, Başbakan Erdoğan'ın Bursa mitingindeki konuşmasının ardından birkaç saat sonra Twitter'a erişimin kesildiğini belirtti. Avrupa Komisyonu Başkan yardımcısı Neelie Kroes'in Türkiye'de uygulanan yasağı kendi Twitter hesabından attığı mesajla eleştirerek, “Yersiz, gereksiz ve korkak bir yaklaşım” olarak değerlendirdiği bilgisini haberine ekleyen AP, Kroes'in “Hem Türk halkı hem de uluslararası toplum bunu bir sansür olarak değerlendirecektir” dedi.

 

BBC: İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının sosyal medya sitesine erişemediklerini yazdı.

 

BBC, Twitter engelinin Başbakan Recep Erdoğan'ın Bursa'daki konuşması sırasında "Twitter'ın kökünü kazıyacağız" açıklamasının ardından geldiğine dikkat çekti.

 

FINANCIAL TIMES: İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'deki Twitter yasağını "Türkiye Twitter'a erişimi engelledi" başlığı ile duyurdu.
Perşembe gecesi Türkiye'de Twitter'a erişimin Başbakan'ın sosyal medyaya yönelik "kökünü kazıyacağız" ifadelerinin ardından engellendiğini yazan Financial Times, Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, şirketin Türkiye'deki mahkeme kararına uymadığı gerekçesiyle Twitter internet sitesini yasaklamaktan başka seçenekleri olmadığı açıklamasını aktardı.

 

Hükümetin Twitter aracılığıyla internete sızdırılan bir dizi ses kayıtlarına maruz kaldığına vurgu yapan gazete, Başbakan'ın kendi ve oğlu arasında olduğu iddia edilen telefon görüşmelerinin sahte olduğunu söylediğini aktardı.

 

GUARDIAN: İngiltere yayınlanan Guardian gazetesi de haberi "Başbakan'ın sosyal medyaya saldırısının ardından Türkiye'de Twitter kullanımını yasakladı" başlığı ile duyurdu. Başbakan Erdoğan'ın internete sızan ses kayıtlarının ardından sosyal medya sitelerini kapatmaya yönelik tehditlerde bulunduğunu hatırlatan gazete, iki hafta önce Başbakan'ın Facebook ve Youtube internet sitelerini yasaklama fikrinde olduğunu ancak bunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından reddedildiğini bildirdi.

 

WASHINGTON POST: Haberi, "Türkiye Twitter'ı yasakladı, Twitter patladı" başlığıyla duyuran Amerikan gazete, yasağın Başbakan Erdoğan'ın "kökünü kazıyacağız" sözlerinin ardından geldiğine dikkat çekti. Gazete Erdoğan'ın, "Twitter'ın kökünü kazıyacağız. Uluslararası toplumun ne dediği umurumda değil. Herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin gücüne şahit olacak" sözlerine yer verdi. Haberde, Türkiye'de büyük yolsuzluk skandalının patlamasından sonra, Erdoğan'ın sosyal medyaya yönelik tehditlerinin arttığına dikkat çekildi. Türkiye'de yasaklandıktan sonra Twitter'da #TwitterisblockedinTurkey (Twitter Türkiye'de yasaklandı) hashtag'inin büyük bir patlama ile yayıldığına dikkat çekilen haberde, on binlerce kişinin bir anda yasağı protesto eden eleştiri Tweetleri attıkları vurgulandı.

 

WALL STREET JOURNAL: Türkiye'deki Twitter yasağını, "Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kapatma tehdidinden yalnızca saatler sonra Türkiye Twitter'a erişimi engelledi" diye duyurdu. Türkiye'nin dünyadaki en çok Twitter kullanılan ilk 10 ülke arasında olduğu anımsatılan haberde, hükümete karşı muhalefetin hızla büyümekte olduğuna dikkat çekildi. Haberde, "Twitter yasağı, Türkiye'yi Suriye, Kuzey Kore ve İran'dan oluşan küçük otoriter rejimler grubu içine soktu" denildi.

 

THE TIMES: Türkiye'deki Twitter yasağını, "Otoriter Erdoğan’ın, sosyal medya platformunun kökünü kazıyacağını söylemesi üzerine Türkiye Twitter'a erişimi engelledi" diye duyurdu. Gazete, Erdoğan'ın kendisini yolsuzluk skandalı ile ilişkili gösteren ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Twitter'ı kapatacağını ifade ettiğine dikkat çekti. Erdoğan'ın, "Uluslararası kamuoyunun ne diyeceği umurumda değil. Herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin gücüne şahit olacak" " sözlerine de yer verilen The Times haberinde, Twitter'ın Türkiye'de 10 milyondan çok kullanıcısı olduğu belirtildi.

 

TSR: İsviçre’nin devlet televizyonu TSR de Başbakan Erdoğan'ın "Twitter mivitir hepsinin kökünü kazıyacağız" açıklamasını flaş haber olarak verdi.

 

TSR Televizyonu, Erdoğan'ın 30 Mart yerel seçimlerden sonra Youtube ve Facebook'u da kapatabileceği doğrultusunda sözler sarf ettiğini dile getirdi. TSR konu ile ilgili yorumunda “Erdoğan hem içeriye hem de dışarıya meydan okuyor” yorumunu yaptı.

 

YASAK İTALYAN BASININDA
 

Twitter’in yasaklanması İtalya’da “La Repubblica” gazetesi tarafından “Erdoğan yeni yasayı uygulattı. Başbakan yolsuzluk skandalı yüzünden zor durumda. Avrupa Komisyonu Erdoğan’ın uygulamasını ‘korkaklık’ olarak değerlendirdi”  yorumunda bulundu.

 

Gazete, Perşembe günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa yerel seçim kampanyası mitinginde sosyal ağlar için sarf ettiği sözlerin Twitter’in kısa zamanda kapatılacağı ile ilgili sinyalini verdiğini, başbakanın birkaç gün öncede Facebook ve YouTube için benzer değerlendirmelerde bulunduğunu hatırlatarak “Söyledi ve hemen uygulattı. Türkiye Twitter’sız kaldı” eklemesi yaptı.

 

La Repubblica Erdoğan’dan alıntı yaparak “Twitter’ın kökünü kazıyacağız. Avrupa toplumunun ne diyeceği beni ilgilendirmiyor Bu devletin güveni için alınan bir mahkeme kararı, Türkiye’nin gücünü görecekler” sözlerine yer verdi.

 

Aynı gazete, Twitter’in kapatılmasından sonra Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes’in Twitter mesajına yer vererek “Korkaklığın sansür getirdi” sözlerini yansıttı.

 

Öte yandan İtalya’nın önde gelen haber kanallarından SKY NEWS 24 Türkiye’de Twitter’ın gece yarısı yasaklanmasını Başbakan Recep Erdoğan’ın yolsuzlukla ilgili telefon konuşmalarının sosyal ağda hızla yayılmasından kaynaklandığını ve AB’nin buna tepki gösterdiğini belirterek, “Yerel seçimler öncesi Erdoğan’ın bu kararı iletişim sansür olarak değerlendirildi” yorumu yaptı.   

 

FRANSIZ BASINI BÖYLE GÖRDÜ
 

LE MONDE: “Türkiye Twitter’a girişi yasakladı” başlığıyla verdiği haberde, “Hakkındaki telefon dinleme kayıtları internet üzerinden yayınlanan Başbakan Erdoğan’ın doğrudan ‘Twitter’ı kapatırım’ tehditlerinin ardından Türkiye’nin dün geceden itibaren Twitter’a girmesi engellendi” denildi. Erdoğan’ın, “Uluslararası camianın ne diyeceği umrumda değil. Türkiye’nin gücünü görecekler. Bunların özgürlüklerle hiçbir ilgisi yok. Özgürlük özel görüşmelerin dinlenmesini ya da devlet sırlarının sızdırılmasını maruz göstermez” sözlerine yer verilen haberde, “Erdoğan, Facebook ve YouTube’u kapatma tehdidinde de bulundu. Ancak Abdulalh Gül, bu kurumların uluslararası alanda tanınan kurumlar olduğunu ve kapatılmalarının söz konusu olamayacağını belirtti denildi.

 

LIBERATION: “Türkiye Twitter’a girişi yasakladı” başlığını attığı haberde "Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üç haftadır hakkındaki yolsuzluk iddialarını içeren ses kayıtlarının internette yayınlanmasına Twitter’ı yasaklayarak yanıt verdi. Türkiye, Perşembe gecesinden itibaren Twitter’a giremedi. Erdoğan, 'Uluslararası camianın ne diyeceği umrumda değil. Böylece hepsi Türkiye’nin gücünü görecek' dedi" yazdı.

 

TWITTER YASAĞI RUS BASININDA

 

KOMMERSANT: “Erdoğan ülkesinde Twitter’i yasakladı. Türkiye Başbakanı bununla yetinmek niyetinde de değil. Çıkartılan mahkeme kararını gerekçe gösteren Erdoğan, 30 Mart yerel seçimlerden sonra Facebook ile YouTube’u da kapatmaya hazırlanıyor. Erdoğan yasakları getirirken bunu özenle zafiyetten değil, gücünü kanıtlamak için yapacağını söylüyor. Geçen yılki Gezi Parkı faturasını şimdi kesiyor”

 

VEDOMOSTİ: “Türkiye’de Hürriyet Daily News gazetesinin dün yazdığı gibi yandaşlarıyla görüşmesinde Twitter’a tehditler savuran Türkiye Başbakanı Erdoğan “Dünya Türkiye’nin gücünü görecek” sözleriyle büyük tepkilere yol adımı attı ve Twitter’ı kapattırdı. Türkiye’de 10 milyon kullanıcısı bulunan bu servisin yaklaşık 10 gün sonra yapılacak yerel seçimler öncesinde kapatılması çok manidar”

 

MOSKOVSKİ KOMSOMOLETS: “Türkiye Twitter’ı kapattı. Sırada Rusya mı var? Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bir gün önce savurduğu tehditleri hayata geçirdi. Bir gün önce elinde bir mahkeme kararını yandaşlarına gösteren Türkiye Başbakanı kritik seçimlere sayılı gün kala sosyal ağları engelleme yönünde ciddi adım attı. Erdoğan’ın bu haberleşme türünün, aleyhinde kamuoyu oluşturulmasında kullanıldığını düşünüyor. Türkiye’den sonra sıra Rusya’ya da gelebilir. Gerçi geçtiğimiz yıl bu konu Rusya yönetimi gündemine geldiğinde Twitter ekibi Moskova’yla temasa geçerek içeriklerin elekten geçirilmesine izin veren anlaşma imzaladı. Bizdeki yasak bakarsın Türkiye kadar olmaz”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8