Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
26.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜ Tassa Konferansı'na katıldı
Türk ve Amerikalı bilim insanları arasındaki işbirliğini geliştirmek, dinamik bir platform ve forum oluşturmak amacıyla kurulan Türk Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA) tarafından düzenlenen konferansların altıncısı dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında yer alan ABD’deki Maryland Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Eğitim 2014.03.28 - 15:16:43
 
 
 
 
Bu yıl konusu ‘Küresel Fırsatlar’ olarak belirlenen konferansa Düzce Üniversitesi de katıldı. Konferans, ABD’de yaşayan Türkiye kökenli araştırmacı ve akademisyenler ile Türkiye’den gelen araştırmacı ve akademisyenleri bir araya getirerek iletişim ağlarının kurulmasını sağladı. Konferansta ayrıca Türkiye ile ABD arasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliğini artıracak tartışma ve sunumlar yapıldı. İlk kez 2005 yılında düzenlenen konferansta, bu sene “Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Mühendislik Alanlarında Kadın’ın Yeri” konusuna da odaklanıldı.
Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında sürdürülebilir bilim köprüsü inşa etmek amacıyla düzenlenen konferansa TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, ABD ve ülkemizden rektörler, rektör yardımcıları, akademisyenler ve bilim insanları, YÖK Yürütüme Kurulu temsilcileri ile öğrenci toplulukları olmak üzere 200’ü aşkın temsilci ile Düzce Üniversitesi’ni temsilen Rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müge Kanuni Er katıldı.
Düzce Üniversitesi adına posterler ile tanıtım köşesi hazırlanan konferansta doktorasını bitirmiş veya bitirme aşamasındaki 10’a yakın akademisyen ile mülakat gerçekleştirildi. Girişimcilik, Teknopark,  sürdürülebilir kalkınma, yükseköğretimde kadın liderliği konuları ve Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı’na (TULIP), hem bu genç akademisyenler hem de konferansa katılanlar tarafından büyük ilgi gösterildi.
TULIP çerçevesinde yapılan Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programının ABD’deki benzer programlar için örnek teşkil edeceği ifade edildi.
Konferans öncesinde Doç. Dr. Müge Kanuni Er, George Washington Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yöneticileri ile bir araya gelerek Düzce Üniversitesi ve George Washington Üniversitesi arasında ikili iş birliği ve öğrenci akademisyen değişimi konularında görüşme gerçekleştirdi. Doç. Dr. Kanuni Er daha sonra Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Mont Alto ve South Mississippi Üniversitesi ile irtibat sağladı.
Doğa bilimleri, sosyal bilimler, mühendislik, sağlık bilimleri, hukuk, eğitim bilimleri ve sanat bilimlerinden çok sayıda katılımcının yer aldığı panellerde, bu bilim alanlarında güncel gelişmeler ve yenilik getirici aktiviteler tartışıldı. Konferans, akademi dünyası, iş ve hükümet yetkilileri arasında etkileşim kurma imkânı da sundu. Konferans boyunca fikirlerin değişimini hızlandırmak, işbirlikleri ve bağlantılar kurabilmek için, Türk ve Amerikalı bağımsız eğitimciler poster sunumları gerçekleştirdi.
İki gün süren konferans, Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği üyelerinin 2016 yılında yedincisi düzenlenecek konferansın Chicago’da gerçekleştirilmesini kararlaştırması ile sonlandırıldı.
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8