Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Bürokratlar buna özendirmeli!
DÜZ bir ovada yer alması nedeniyle bisiklet kullanımına oldukça müsait olan ilimizin, bisiklet şehri olması isteniyor. Düzce’de bisiklet kullanımının yaygınlaşması için öncelikle bürokratların ve toplumun önde gelen isimlerinin örnek olması gerekiyor.
Gündem 2014.07.19 - 14:25:36
 
 
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş de, bisiklet yollarının tamamlanması ile kendisine hediye edilen bisikleti makam aracı yapacağını söylemişti.
 
Vali ve diğer bürokratların da, toplumun bisiklete kullanımını özendirecek şekilde bisiklet kullanmaları bekleniyor.
 
Bisiklet kullanımı öncülerinden biri de Düzce Fatih Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden İshak Ak. İshak Ak’ı objektiflerimiz şehir merkezinde bisiklete binerken işte böyle görüntüledi. 
 
 Bisiklet kullanımı stresi azalttığı gibi doğanın korunmasına da yardımcı oluyor. Bisiklet sürmek; yüzme ve yürüyüş gibi her yaşa ve her şarta uyumlu olan spor dallarından biri. Özellikle Avrupa ülkelerinde ulaşım amaçlı olarak kullanıldığı için, trafik sorununa ve enerji tasarrufuna çözüm getiriyor.
 
SIRT AĞRISINDAN BİSİKLET İLE KURTULUN
Yapılan araştırmalar, bisiklet kullanmanın; başta stres olmak üzere, şişmanlık, sırt ağrısı, metabolizma hastalıkları ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarını giderdiğini kanıtlıyor. Bunların haricinde kişinin dayanıklılık gücünü artırması, stresle baş etmesine yardımcı olması, yağ yakımı ve kilo kontrolünü sağlaması, eklemleri güçlendirmesi, sırt, bacak, basen, kalça, karın ve kol kaslarını çalıştırması, kondisyonu artırması açısından da insan sağlığı için oldukça faydalı.
 
BİSİKLET İLE 40 DAKİKADA RAHATLAMA
 
Normal bisiklete binmek, düzenli ve ritmik hareketlerle yapıldığı için stres atmaya yardımcı olur. Bisiklete binmek gibi uzun süreli yapılan fiziksel sporlarda, insan vücudu 40 dakika sonra mutluluk hormonu olan endorfin salgılamaya başlar ve bu durumda kişide psikolojik olarak rahatlatma sağlar. Ayrıca bacak kaslarını da çalıştırdığından, tüm vücudun uyum içerisinde hareket etmesine de olanak tanır. Her gün düzenli bir şekilde 30 dakika bisiklet kullanıldığında, ayda ortalama iki-üç kilo verilebilir. Pedal çevirmek, bir saatte 600 kalori yakılmasına yardımcı olur.
 
KALP VE DAMAR DOSTU BİSİKLET
 
Kondisyon bisikleti yoğun efor gerektiren ve oldukça fazla kalori yakılmasını sağlayan bir kardiyo egzersizidir. Kalp ve damar sağlığı için de çok faydalıdır. Kondisyon bisikleti ile çalışmak, kalp dolaşım sistemini olumlu yönde etkileyerek hızla zayıflamayı sağlar. Kondisyon bisikletinden doğru fayda sağlanması için haftada en az üç gün 45 dakika ile bir saat arası egzersiz yapılmalıdır. 40 dakikadan az yapılan egzersizde istenilen sonuca ulaşılamaz. Bisiklet, tempolu yürüyüş ve yüzme gibi ritmik sporlar, ancak 40 dakikadan sonra vücuda yağ yaktırmaya başlar. Kondisyon bisikletinin en belirgin faydası egzersiz boyunca yakılan yağ, karbonhidrat ve nabız takibinin görülebilmesidir. Bunların yanı sıra, vücut direncini artırır, metabolizmayı hızlandırır, fazla kilolardan kurtulmayı sağlar ve fit bir görünüme kavuşturur. Kondisyon bisikleti ayrıca kemikleri güçlendirerek kas yapısını da kuvvetlendirir. Bu sayede kan basıncı kontrol altına alınmış olur ve kolesterol düşer.
 
BİLGİSAYAR YERİNE BİSİKLET ALIN
 
Bisiklet sürmenin yetişkinler kadar çocuklar için de birçok yararı var. Bisiklet; çocukların çeviklik, kondisyon, konsantrasyon, denge gibi yeteneklerinin gelişmesinin yanı sıra kendine olan güvenlerinin artmasına yardımcı olur. Çocuklar denge kurabilmeyi bisiklet dışında hiçbir oyuncak ile öğrenemezler. Çünkü bisiklet sürerken tüm beden uyum içinde çalışır.

YAŞINA UYGUN OLMASI ÖNEMLİ
 
Çocukların bisiklet kullanırken kask ve dizlik gibi koruyucu ürünler de kullanmaları önerilir. Bisiklet seçiminde ise mutlaka çocuğun yaşına ve boyuna uyan modeller tercih edilmelidir. Son yıllarda hızlı tüketim ve gelişen teknoloji nedeniyle çocukların fiziksel hareketlerinde azalmalar görülüyor. Çocuklar özellikle bedensel ve zihinsel gelişimlerine yardımcı olacak aktiviteler yerine bilgisayara bağımlı olarak uzun süre koltuk başında hareketsiz kalıyorlar. Bu durum duruş bozukluklarına ve ileriki safhalarda kilo problemlerine yol açabiliyor. Bazı ebeveynler karne dönemi çocuklarına ödül olarak teknolojik ürünler alıyorlar. Anne-babaların karne hediyesi olarak bisiklet hediye etmesi, çocuğun bedensel gelişimi için en güzel ve doğru hareketlerden biri olacaktır. Böylelikle çocuk hem hareket halinde olur, hem de eğlenceli vakit geçirerek sosyalleşir.
Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
El insaf.Belediye başkanı araç alır çok lüks diye eleştiririz.Vali belediye otobüsüne biner,garipseriz,başbakan reno 12 ye biner yazık deriz, öğretmen bisiklete biner Fırat bey kardeşimiz gibiler kulp takar(neymiş kendi okulundayken okul içinde minibüse binip fabrikaya gidermiş).Peki ne olacak bu bizim halimiz.Yanlış yaparsın eleştirilirsin, yanlışı düzeltir yine eleştirilirsiniz.Peki bu insanların istediği ne ki.Atalarımızın güzel bir vecizesi lafı var demişler ki"Orama burama dokunma güreş yapalım" ne güzel bir deyiş değil mi.Yorumcu kardeşim şunu diyebilirdi.Eski okulda yıl 1994-1996 aciliyetine binaen acil bir durum olduğunda 60 dönümlük geniş bir alana yayılmış okulda kereste fabrikasına okul aracı minibüse biner giderdi(valilik oluru ile kendi şöför) ama yıl 2014 artık tasarruflu yine başka kurumda ama resmi işlere bisikletle gitmeyi öğrenmiş, onun yorumu ile minibüs vs. binmeyi bırakmış.Ama eleştirisi öyle olmamış.Eskiyi de tenkit ediyor yeni de tenkit ediyor.Yerecek konuyu bulmuş ama övecek konuda övmemek için kendini zorluyor..Peki diyelim hataydı, düzelme var, onu niye övemiyorda hala eleştiriyorsun.Sonuç laf ola beri gele.Birşeye bakarken Niyet çok önemli.Hikaye bu ya ; birtane boğaya beş kişi bakıyormuş.Biri kasapmış demiş ki bundan ne et çıkar güzel para kazanırım.Diğeri davulcuymuş, bunun derisinden ne güzel davul olur,bir diğeri çitftçiymiş, bunun yanına bitane daha boğa alırsan ne güzel çifte koşar tarla sürerim , bir diğeri bıçak sapı yapıyormuş, oda bunun boynuzlarından ne güzel bıçak sapı olur demiş, sonuncusu da boğa güreşi yaparmış, bununla ne güzel boğa güreşlerine katılırım para kazanırım demiş.Bir olaya da hangi göz ve düşünceyle bakarsın o sonuca varırsınız.İnsan önceleri hatalı bir uygulama yapsa bile bugün doğruyu yakalamışsa karalanmaz tebrik edilir,taktir edilir.Ama bizde vur abalıya, tozu çıksın.Üzülmemek elde değil.Öğrenciye (A) yı (B) yi öğretirsin karne günü aracının lastiğini keser, güzel şeyler yapmaya çalışırsın, karalama kampanyaları diz boyu.Yazık, çok yazık.Kaptan Kusto deniz altı araştırma profesörü, Muhammet Ali Klay boksör ve diğerleri,önceleri gayri müslimdi.Ama sonradan Müslüman oldular.Bizim insanımıza göre(Fırat Topdemir) hırıstıyan kalmaları gerekirdi.Niye Müslüman oldular gibi bir eleştiri ile çıkıyor ortaya ki.Hoş değil.Vatan millet için iyilik yapan örnek olan, bu devlete millette katkı sağlıyan herkesi ama herkesi tebrik etmeli ki sayıları artsın.Bu tür yakışıksız eleştirilerle sayıları azalmasın.Örnek davranışların artması ve destek görmesi dileğiyle,
İshak AK - 21.07.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,55

Hepsi hikaye,makam sahibi olunca herkes makamın bütün olanaklarını parçalarcasına kullanır.Vali veya belediye başkanı olacak makam aracı olduğu halde kullanmayacak ,bu ancak rüyada olur.Başkanın 650 bin liralık araba alması en büyük delil.Resimdeki İshak beyi tanıyoruz,Teknik muavinken okulun bahçesindeki kereste fabrikasına bile okulun minübüsü ile giderdi,belediye başkanı ona mercedes cipi versin yürüdügünü göremezsiniz.
Fırat TOPDEMİR - 20.07.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%57,81

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8