Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mutlu fındık projesi hayata geçiyor
AKÇAKOCA Paşalar Köyü’nde çocuk işçiliğine karşı başlatılan kampanya ve fındık bahçelerinde çalışacak mevsimlik tarım işçilerinin daha insanı koşullarda barınacağı sosyal konutların yapımı ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Gündem 2014.08.01 - 15:17:31

 

 

Fındık alıcısı uluslararası firma temsilcilerinin Bakanlık yetkilileriyle birlikte köy muhtarlıkları kanalıyla fındık üreticilerini bilgilendirdiği toplantıların ilki Paşalar Köyü lokalinde yapıldı.
‘’Fındık üretiminde mevsimlik işçilerin ulaşım barınma koşulları ve çocuk işçi problemi’’ konulu bilgilendirme toplantılarının ilki, Akçakoca’da ‘’Pilot Bölge’’ seçilen Paşalar köyünde yapıldı. Köy muhtarlık lokalinde yapılan toplantıda, Projenin İnşaat Mühendisi Mehmet Topuz’un çizdiği ve Paşalar köyü ilkokulunun bulunduğu alana yapılması düşünülen işçilerin barınacağı sosyal konutlar hakkında bilgi verildi.
İsviçre merkezli bisküvi ve çikolata üreten firmaların temsilcileri fındık üretiminde çocuk işçilerin çalıştırılmasına karşı Paşalar köyü fındık üreticileriyle yaptıkları toplantıda, bu konuda ne kadar hassas olduklarını ifade ederlerken, Avrupalı firmayla fındık ticareti yapan yerli fabrika temsilcileriyse, sürdürülebilir bir ticaretin ön koşulu olarak çocuk emeğinin kullanılmadığı ve ILO sözleşmelerine uygun çalışma koşullarına sahip bir üretim istediklerinin altını çizdiler.
İsviçre merkezli Varıstor çikolata firmasının sorumlusu Caroline Omondi, Uluslararası çocuk hakları izleme kuruluşunun çocuk yaşta işçiliğin önlenmesine dair çalışmalarını yakından izlediklerini söyleyerek, böyle bir çalışmanın içerisinde yer almaktan firma olarak memnuniyet duyduklarını söyledi.
Işık Organik Gıda Tarım Ürünleri firmasının sorumlusu olan Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Çetin, çocuk işçiliğini önlemek üzere oluşan uluslararası hassasiyeti çok anlamlı bulduklarını söyleyerek, bir Türk kuruluşu olarak bu çalışmanın içerisinde olmanın sorumluluğuyla hareket ettiklerini söyledi.
‘’Mutlu fındık projesi’’ adı altında bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Çetin, bu proje ile Türkiye’de çocuk işçiliğini sıfırlamak, çalışanların yaşam ve çalışma koşullarını iyileştirmek, işçilerin yanlarında getirdiği çocuklarının eğitim ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak amacının güdüldüğünü söyleyerek, sonuçları itibariyle Türkiye’nin dışarıdan olumlu algılanmasını sağlayacak bir proje olduğunu ifade etti.
Proje kapsamında, fındık toplamaya gelen işçilerin daha insanı koşullarda barınabilecekleri sosyal konutların yapımı ile ilgili bilgiler verildi. Projesi onaylanan sosyal konutların yapımı tamamlandığında, 300 civarında mevsimlik fındık işçisi ile bunların çocukları bu sosyal konutlardan yararlanabilecekler.
Sosyal konut yapımının planlandığı alanda, işçilerin barınacakları konutların dışında basket, voleybol, futbol sahaları ile çocuk oyun alanları, çocukların öğretmenler gözetiminde çalışacakları derslikler ve ibadethaneler bile düşünülmüş.
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8