Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Kadına şiddeti önleme yolunda kitapçık
Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda faaliyet gösteren ulusal ve yerel sivil toplum örgütlerinin kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla yeni bir proje başlatıldı.
Gündem 2014.10.10 - 14:42:27

 

 

Proje kapsamında yerele uygun olarak, kadına şiddeti önleyici, müdahale edici ''rehber kitapçık'' hazırlanacak ve Türkiye geneli için kullanılacak.   

KADINA yönelik şiddetle mücadele kapsamında Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye tarafından finanse edilen ''Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Koruma ve Destek Projesi'' başlatıldı. Proje, Başkent Üniversitesi Kadın Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Araştırma Uygulama Merkezi (BÜKÇAM), Internationaler Bund (IB) ve Düzce-Nilüfer Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifince (NKK) yürütülecek.   
Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Akın, bütün dünyada olduğu gibi kadına yönelik şiddetin Türkiye için de acil olarak çözülmesi gereken önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade etti.   
Bu önemli toplumsal sorunla mücadelede kadınların yalnız olmadığını belirten Akın, kadın sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, kadın merkezlerince kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması ve şiddete maruz kalan kadınların yeterli destek hizmetlerine ulaşması konusunda şimdiye kadar çok çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü anımsattı.   
Alınması gereken pek çok mesafe olduğuna dikkat çeken Akın, başlattıkları yeni projeyle şiddete maruz kalan kadınlara yönelik destek hizmetlerinin geliştirilerek, kadınların şiddete karşı korunmalarının ve nitelikli destek hizmetlerine ulaşmalarının sağlanmasının amaçlandığını kaydetti.
 
YEREL GEREKSİNİMLER DİKKATE ALINACAK
Çalışmaların Ankara, Düzce, Nevşehir ve Kırşehir'de yürütüleceğini belirten Akın, "yerel gereksinimler doğrultusunda" şiddete uğramış kadınlara, koruyucu hizmet sunan sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin hedeflendiğini ifade etti.   
Akın, proje illerindeki şiddete uğramış kadınlara destek sağlayan sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimler, emniyet güçleri, hastaneler, eğitim ve meslek kuruluşları ile işbirliğinin güçlendirilerek, daha etkin olmaları ve daha etkili hizmet sunmalarının da teşvik edileceğini kaydetti.   
Risk gruplarının durumu konusunda farkındalığın ve savunuculuğun artırılması için de çalışmalar yürütüleceğini anlatan Akın, farkındalığın çeşitli bilgilendirme ve eğitim programları, medya kampanyaları ile artırılacağını belirtti.   
 
“GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRECEĞİZ”
Akın, ''Güçlerimizi birleştirerek, kadına yönelik şiddetin önlenmesi çalışmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz'' dedi.   
Bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) araştırmalar yapılacağını anlatan Akın, araştırma sonuçları göz önünde tutularak STK'ların üyelerine yönelik gerçekleştirilecek eğitim materyallerinin hazırlanacağını söyledi.   
Akın, böylece eğitim alan üyelerin, şiddete uğramış bir kadın başvurduğunda, ona gereken desteği verme ve hizmete yönlendirme konusunda bilgi ve beceri geliştirebileceğini ifade etti.   
Yerele uygun olarak kadına yönelik şiddeti önleyici, müdahale edici koruma ve önleme programı niteliğinde ''rehber kitapçık'' geliştirileceğini belirten Akın, kitapçığın önce projenin yürütüleceği 4 ilin ve daha sonra Türkiye'nin kullanımına sunulacağını kaydetti. 
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8