Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.7.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜ öğrencisi Sülüklü Göl'ü araştırdı
Çevre 22.11.2014 - 14:36:06

Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu köyü sınırları içinde yer alan ve Sakarya'ya da sınır olan tabiatı koruma alanındaki Sülüklü Göl'de yeni bitki türleri keşfedildi.

 

 

 Yapılan araştırmada 79 familya ve 228 cinse ait toplam 406 bitki türü bulundu. Ayrıca 38 endemik bitki türüne de rastlandı.

Düzce Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü öğrencisi Salih Sercan Kanoğlu, yüksek lisans tezi kapsamında Sülüklü Göl çevresinin bitki çeşitliliğini araştırdı. Şubat-kasım dönemindeki arazi çalışmasında çiçeksiz bitkilerle (eğrelti) çiçekli bitkilerin otsu ve odunsu örneklerini topladı. Araştırma sonucunda alanda 79 familya ve 227 cins altında toplam 406 bitki teşhis edildi. Ayrıca 38 endemik tür bulundu. Endemik türler, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'ne (IUCN) göre değerlendirildi. Buna göre vahşi yaşamda soyu tükenmek üzere olan abant çiğdemi (crocus abantensis, Baytop&B.Mathew) ve cüce şincar (onosma subulifolia, H.Riedl.) isimli iki bitki türü tespit edildi. Narin kategorisinde 4, tehdide yakın 5 ve az riskli düzeyinde yer alan 23 bitki saptandı.

Arazi çalışmaları sırasında Abant Gölü çevresinde lokal endemik olan ala çiğdem (crocus x paulineae, E.Pasche&H.Kerndorff) bitkisi için yeni bir yayılış noktası da keşfedildi. Melez türün tip lokalitesinin bulunduğu Abant-Mudurnu yol ayrımı çevresindeki alan, daha önce mıcır ocağı için yok edilmişti. Sülüklü Göl araştırması sırasında Abant Gölü çevresinde yapılan rastgele bir arazi çalışmasında yeni bulunan yerin, oldukça önemli olduğu belirlendi.

Bölgede tespit edilen bitkilerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise yüzde 26,35 Avrupa-Sibirya, yüzde 8,62 Akdeniz, yüzde 4,93 İran-Turan, yüzde 60,10 ise geniş yayılışlı özellikte.

 

'ALANDA AĞAÇ KESİMLERİ GÖRÜLDÜ'

Araştırmanın sonuç kısmında, bölgenin korunması için şu önerilere yer verildi; “Alan, odunsu bitkiler açısından çok zengin. Bu durum, alana doğal bir arboretum özelliği vermekte. Bunun korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekli. Sülüklü Göl’ün çevresinde olmamasına rağmen göle çıkan yol çevresindeki alanlarda bakım dahi olsa ağaç kesimleri görüldü. Bu ağaç kesimlerinin, amenajman planı çerçevesinden çıkarılıp alanı bir arboretum gibi görerek, bilim adamlarından oluşacak bir komisyon kararı doğrultusunda yapılması, alanın korunmasını sürekli kılacaktır. Alanda özellikle çam ağaçlarının gövdeleri, çıra elde etmek için oyulmaktadır. Bu durum, ziyaretçiler için de risk taşımaktadır. İlgili orman şefliğinin, alanda kontrollerini sıklaştırması gereklidir.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal