Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
“Kurtuluş Savaşında Çerkeslerin Rolü”
DÜZCE Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından “Kurtuluş Savaşında Çerkezlerin Rolü” konferans düzenlendi.
Gündem 2014.12.05 - 15:43:23
 
 
Cumhuriyet Konferans Salonunda düzenlenen konferansın açılışında konuşan Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rashid Khunagov, “Burada bulunan Çerkesler gördüğüm kadarıyla buradaki kültür ile kaynaşmışlar ve bağlanmışlar. Üniversiteler olarak beraber daha çok çalışarak ve bunu bilimsel olarak topluma yansıtarak bu tür çalışmaların devam etmesini diliyorum. İki gün boyunca edindiğimiz tecrübe çok fazla bu nedenle Üniversiteler aile olarak çalıştıkları müddetçe birlikte büyüyecekler. Sizleri de Üniversitemizde görmek isteriz” dedi.
Misafir Rektörün konuşmasının ardından konferans, temel amacı Kafkas Tarihi ve Kültürü konulu araştırmalar ve yayınlar yaparak, eğitsel ve kültürel alanlarda hizmet etmek olan Kafkas Araştırma Kültür Dayanışma Vakfı (KAF-DAV) Başkanı Muhittin Ünal’ın “Kurtuluş Savaşında Çerkeslerin Rolü” konulu sunumuyla devam etti.
Ünal konuşmasında, konferansla aynı adı taşıyan eserini oluştururken Çerkes köylerini tek tek dolaştığını ifade ederek topladığı bilgilerde bağımsızlık savaşımıza Çerkeslerin katkısının çok yönlü olduğunu ifade etti.
Çerkez göçünün 1473 yılından itibaren başladığını vurgulayan Ünal, Kafkasya’dan gelen göçlerin kademeler halinde uzun bir süre devam ettiğini söyledi. Osmanlı ordusuna gerilla taktikleriyle savaşacak 80 bin Çerkesin talep edildiğini belirten Ünal, Çerkeslerin gelenek açısından İslam ile uyumlu olduğunu da sözlerine ekledi.
Osmanlı Devletinin Çerkeslerin topraklarına gelip yerleşmesi için hazırlık yaptığını ifade eden Ünal, sunumunda Çerkes toplumunda kadına verilen önem konusunu da dinleyicilerle paylaştı.
Konferans, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç’in Muhittin Ünal’a plaket takdimiyle sona erdi.
Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Çerkes'ler, Kerket ahalisi olarak Hatti'lere yenildikten sonra kavimler göçü ile Anadolu'dan Kafkasya'ya göç ettiler. Bu nedenle Anadoluda çok eski devirlerden beri Çerkeslere rastlanır. Çerkesler Kafkasyalı değil Anadoluludur. Ayrıca 1860 larda Kafkaslardan Anadoluya Çerkes göçü olarak söylenen göçün tamamı Çerkes ahalisi değildir. Türkler de vardır.Osmanlı olaya ırksal bakmamış dinsel olarak bakmış;Çerkesleri kardeş kavim olarak algılamıştır. Anadoluda ve mısıra kadar ve yugoslavyaya kadar her yerde Çerkesler vardır.
konuralp korhan - 05.12.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,70

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8