Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Engelleri kaldırmak için
İşaret dili öğreniyorlar
Eğitim 2014.12.23 - 15:50:17

 

 

ENGELLERİ aşmak isteyen Düzceliler işaret dili eğitiminde bir araya geliyor. İşitme engelli vatandaşlara destek olmak isteyen yaşlısından gencine bir çok duyarlı vatandaş halk eğitim Merkezi tarafından düzenlenen eğitimde duyma özürlüleri anlamak için önemli bir başarıya imza attılar.

Engelli vatandaşlara yardımcı olmak onların dili, gözü olmak isteyenler Düzce halk Eğitim merkez tarafından düzenlenen kurslara katılıyorlar. İşitme engelli vatandaşların iletişim dili olarak kullandıkları işaret dilini öğrenmek isteyen yaşlısından gencine onlarca Düzceli, Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen işaret dili eğitiminde bir araya geliyor. İşaret dilini bütün incelikleriyle öğrenen Düzceliler, duyma engelli vatandaşlar için umut ışığı olmaya çalışıyor.

İşaret dili eğitimi öğretmeni Arzu Gümüş, eğitimler hakkında bilgi verirken, amacın işitme engellileri toplum içinde görmezden gelmeyi engellemek olduğunu belirtti.

Gümüş, “3,5 ayda bir yinelenen eğitimlerimiz var. Bu kursumuz Ekim ayında başladı. 30 Ocakta sona erecek. Toplamda öğrencilerimiz 120 saatlik bir eğitim görüyorlar. İlk iletişim kürü olan eğitimlerimiz birinci seviye eğitimlerini alıyor öğrencilerimiz. Bide ikinci seviye eğitimimiz var. Oda tercüman olmak isteyenler için. Burada öğrencilerimiz daha çok üniversite öğrencileri, Özellikle sosyal hizmetler okuyan öğrenciler daha fazla ilgi gösteriyor. Yine ilkyardımda çalışan hemşire ve doktorlar ile rehabilitasyon merkezlerinde çalışanlar işitme engelli vatandaşlar ve çocuklarıyla çok fazla karşılaştıkları için ve sosyal hizmetlerde engelli vatandaşlara hizmet ettikleri için kurslara çok daha fazla ilgi gösteriyorlar. Kursumuzun amacı ise sosyal sorumluluk projesi içinde toplumumuzda işitme engelli vatandaşlarımızın da var olduğunu onları görmemezlikten gelmememiz gerektiğini en azından gördüğümüzde hal hatır sorabilmeyi bir yol tarif edebilmeyi kısacası onların hayatlarını kolaylaştırmak için bu kursu veriyoruz” dedi.

Düzce İşitme Engelliler Kültür ve Spor Derneği Başkanı Ahmet Şaşmaz ise yaptığı açıklamada engellilerin sorunlarına değindi.

Şaşmaz; “2 ay önce derneğimizi kurarak resmiyet kazandırdık. Buradaki amacımız hem işitme engelli çocuklara eğitim vermek, hem de Düzce’deki işitme engelli vatandaşları bir araya getirerek sosyal faaliyetlerde bulunmak. İşitme engellilerin toplumdaki en büyük sorunu ise bir sosyal grup içine giremiyorlar. Bunun nedeni ise bizleriz. Hem ulaşılabilir bir süreç oluşturmuyoruz. Hem de iletişim sorunumuz öne çıkıyor. Zaten amacımızda bunu gidererek işitme engelli vatandaşlarımızla iletişim sorununu ortadan kaldırmak” şeklinde konuştu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive