Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Hava kirliliği akciğer hastalarını da isyan ettirdi:
Yaşama şansımız kalmıyor
Sağlık 2015.01.21 - 18:05:28

 

 

 

 

KRONİK akciğer hastaları adına bir basın açıklaması yapan Hüseyin Arslan adlı vatandaş, son günlerde ilimizde hava kirliliğinin had safhaya ulaştığını söyledi.

Düzce’de son günlerde artan hava kirliliğini protesto etmek için bir araya gelen Akciğer Hastaları Platformu, Düzce Valiliği önünde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak Düzce İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri, akciğer hastalarının valilik önünde basın açıklamasının yasak olduğunu, bu alanda basın açıklaması yapamayacaklarını bildirdiler. Bunun üzerine grup basın açıklamasını bu alanda yapmak istemeleri üzerine tartışma yaşandı. Çevik kuvvet polislerinin de tedbir aldığı olayda grup yolun karşısına geçerek basın açıklaması yaptılar.

Grup "Hayaldi gerçek oldu yeşil Düzce’de nefes alamaz hale geldik" pankartı açtı.

Dışarıda yürümenin ve işlerini halletmenin akciğer hastaları için iyice zorlaştığını ve imkansız hale geldiğini ifade eden Hüseyin Arslan, “Çevremizdeki insanlar sık sık boğazlarının yandığını çok sık hasta olduklarının yakınmalarını duymaktayız. Sağlıklı insanlar bile sık sık doktora gitmek zorunda kalıyorlar. Biz akciğer hastaları için böyle kirli havada yaşamak başlı başına bir mucizedir, sıkıntıdır. Astım, KOAH, bronşit gibi bu ve buna benzer akciğer hastalarının yaşam kalitesi kış mevsiminde zaten biraz azalmaktadır. Ancak bu şekildeki kirli havada hiç yaşama şansımız kalmamaktadır” dedi.

 

“SAĞLIKLI İNSANLAR DA BOŞUNA SEVİNMESİN”

Çocuklar için durumun daha da vahim olduğunu ve çocukların çoğunlukla üst solunum yolu rahatsızlığı ile hastanelere başvurduklarını kaydeden Arslan, “Bu durumu polikliniklerdeki yoğunluktan görebiliyoruz. Bu çocuklarımızın çoğu ileriki yıllarında ömürlerinin çoğunu bu hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıklarla geçirmek zorunda kalacaklardır. Bunun dışında sağlıklı insanlarımız da Düzce’de yaşayıp da ben sağlıklıyım diye boşuna sevinmesinler. Bu hava kirliliği bu şekilde devam ederse birkaç yıl içinde onlar da mutlaka solunum yolu hastalıklarına yakalanacaklardır. Bundan kaçış yoktur. Şu anda ilimizde 300 yataklı devlet hastanesi yapımı devam etmektedir. Bu şekilde giderse 3-5 yıl sonra değil 300, 3000 yataklı hastanede yapsanız yeterli gelmeyecektir” ifadelerini kullandı.

 

“YAŞAM HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALIYORSUNUZ”

Düzce’deki hava kirliliğinin en büyük nedeninin kalitesiz kömür yakılması olduğunu kaydeden Arslan, “Bu kömürleri kim satmaktadır, kim dağıtmaktadır, kim halka bunları bedava verip halkımızın ve bizlerin zehirlenmesini sağlamaktadır? Kim bunların halk sağlığına uygunluğunu denetlememektedir? Kim bizleri canlı canlı öldürmeye göz yummaktadır? İlimizde bu durum yaşanıyor. Ancak ilimizi yönetenlerden, başta sayın valimiz, belediye başkanı ve milletvekillerinden çıt yok. Sanki bu ilin yöneticileri değiller. Sayın yöneticiler bu ilde yaşayan tüm insanların huzurlu, güvenli ve sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlamak sizin en önemli vazifeniz. Bizlere temiz bir çevrede yaşama hakkı sağlamak birinci göreviniz. Bu olayda gördüğümüz kadarıyla üzerinize düşen görevi yerine getiremiyorsunuz. Bizlerin yaşam hakkımızı elimizden alıyorsunuz, havamızın kirlenmesine göz yumuyorsunuz. O zaman o koltukları boşuna meşgul etmeyiniz. Bizlere, halkımıza temiz çevre, temiz hava, yaşam hakkı sağlayacak insanlar gelsin o koltuklara. Üzerlerine düşen görevleri yapmayan yetkilileri, bizlerin sağlıklı nefes alma hakkımıza engel oldukları için,  çocuklarımızın geleceklerini kararttıkları için, bizlerin yaşam hakkımızı elimizden aldıkları için kınıyoruz ve istifaya davet ediyoruz. En kısa sürede evlerdeki yakılan kömürlerin kontrol edilmesini gerekirse toplanmasını ve halkımızın zehirlenmeden ısınmasının sağlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Yardım dediler. kömür verdiler ve de verdiklerini zehirlediler. halkın salığını elinden alan yardım. istermisiniz. vallaa ben istemem . Beni zehirleyen kömürü vereceğine doğalgaz yardımı yapsa daha makbule geçer havamızda kirlenmez ,yardım da bizi yaşatan yardıma döner, yani gerçek yardım. Düzc'nin coğrafi konumu nedeniyle kömür yakıldığı sürece hava kirliliğine mahkum. Çözüm doğalgaz . ne olurdddddu düşkünlere bedava versen zaten yakabilen yakıyor düşkün olan kömür yakıyor, ver onlara doğal gazı kömür yerine bitsin bu iş. hadi yapında görelim bakalım.yiğitim diye dolaşılmaz yiğitlik yapmak gerekier.
Halil - 22.01.2015

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,17

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8