Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Sakarya’da robotlu ilk ameliyat
PROSTAT kanseri tanısıyla hastaneye yatırılan vatandaş, Sakarya’da ilk defa uygulanan robotik cerrahi müdahaleyle sağlığına kavuşturuldu.
Sağlık 2015.02.05 - 16:27:18

 

 

Türkiye’de az sayıda bulunan Da Vinci adlı robot, İstanbul’un ardından bölgede sadece Sakarya’da da kullanılmaya başlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam’ın girişimleriyle Sakarya’ya kazandırılan robot, Sağlık Bakanlığı tarafından Sakaryalıların hizmetine sunuldu.

 

İLK AMELİYAT

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen robotik cerrahi müdahaleyle sistem ilk defa Sakarya’da uygulanmış oldu. Prostat kanseri tanısı konulan 62 yaşındaki Düzceli İsmail Hakkı Terzioğlu, Üroloji Kliniği’nin cerrahları eşliğinde kullanılan robotla sağlığına kavuşarak ertesi gün taburcu edildi. Prof. Dr. Öztuğ Adsan başkanlığında gerçekleşen ameliyata Ürolog Doç. Dr. Volkan Tuğcu gözlemci (mentor), Op. Dr. İbrahim Çimen hasta başı asistanı olarak katılırken, Üroloji uzmanı olan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Sağlam da gözlemci olarak eşlik etti.

Sakarya Üniversitesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Öztuğ Adsan yönetiminde gerçekleşen robotik cerrahi müdahalelerin üroloji başta olmak üzere kadın doğum, genel cerrahi, kulak burun boğaz (KBB) ve kalp cerrahisinde de kullanılması planlanıyor.

 

BAKAN İSLAM’IN DESTEĞİYLE

Genel Sekreter Hasan Sağlam, Dünya’nın gelişmiş ülkelerinde gittikçe artan robotik cerrahi yöntemlerin Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de de yaygınlaştırılmaya başlandığını vurgulayarak “Robotik cerrahi ameliyatlar bölgemizde İstanbul’dan sonra artık Sakarya’da da gerçekleşecek. Sayın Bakanımız Ayşenur İslam’ın girişimleriyle şehrimize kazandırılan robotik sistem Sakarya’mızla birlikte komşu şehirlere de hizmet verecek. Sayın Bakanımıza gösterdiği destekten dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Aynı zamanda Ürolog olan Genel Sekreter Doç.Dr. Sağlam, Robotik cerrahi ile prostat, böbrek ve mesane kanserlerinde çok başarılı sonuçlar alındığını vurgulayarak, sistemin ayrıca, rahim ve yumurtalık kanserleri, idrar kaçırma, gırtlak ve bağırsak kanserlerinde etkili sonuç alındığını de belirtti. Sağlam, robotik cerrahinin ayrıca kulak burun boğaz ameliyatları ve genel cerrahide uygulandığını, kalp cerrahisinde ise kapak operasyonları ve by-pass ameliyatlarında da etkin kullanıldığını söyledi.

 

KANSIZ AMELİYAT

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından geliştirilen ve uzayda astronotları ameliyat edebilme özelliği taşıyan robotik cerrahi yöntemi, Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de yaygınlaştırılmaya devam ediyor. 3 milyon dolar maliyeti olan sistem halk arasında “kansız ameliyat” olarak da adlandırılıyor. Özellikle üroloji ameliyatlarında en üst seviye olarak bilinen sistemde robotun kamera sistemi, kollarının hareket kabiliyeti ve milimetrik müdahaleleriyle cerrahlarda ve hastalarda operasyon başarısını arttırıyor.

 

İLK HASTA MEMNUN

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Kampüs’ünde gerçekleşen ameliyatla Sakaryalı cerrahlar bir ilki de gerçekleştirmiş oldu. Sakarya’da gerçekleşen ilk ameliyatla prostat kanserinden kurtulan 62 yaşındaki İsmail Hakkı Terzioğlu, sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Ameliyat sonrası Üroloji servisinde gözlenen Terzioğlu, robotik cerrahi sistemle gerçekleşen ameliyattan memnun olduğunu belirterek ameliyat ekibine teşekkür etti.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8