Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
“Astım konusunda artık daha bilinçliyiz”
DÜZCE Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Türk Toraks Batı Karadeniz Şubesi ve Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Astım ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Dilşad Mungan, Hasta ve Hasta Yakınlarının Sorularını Yanıtlıyor” konulu konferans Düzce Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
Sağlık 2015.03.02 - 11:49:05

 

 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Dr. Mahir Arslan, “Astım hastalığı solunum yollarında gerçekleşen iltihaplanma ve daralma şeklinde ortaya çıkar. Öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma şeklinde şikayetler ile hastanelere başvurular oluyor. Genelde nöbetler halinde ortaya çıkan astım teşhisinde geç kalındığı takdirde şikayetler sıklaşmaya başlar ve tedavi edilmediği takdirde hayat standartlarını sınırlandıran ve ilerisinde ölüme götüren bir hastalıktır” dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji ve İmmünoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilşad Mungan, “Dünyada tüm yaş gruplarında ve her iki cinste de görülen bir hastalıktır. 235-300 milyon astımlı hasta var ve her 12-13 erişkinin birinde hatta 7-8 çocuğun birinde de astım var” diyerek astım hastalığının yaygınlığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Mungan, astım hastalığına yol açanlar arasında iç ortam, alerjenler,  dış ortam, hava kirliliği gibi çeşitli etkenler olduğunu belirterek astım hastalığının tanısında hasta şikâyetlerinin göz önüne alınarak doğru muayene yöntemleri ile beraber nefes ölçümü,  röntgen,  kan ve alerji testleri ile kesin tanı konulabildiğini söyledi.

Astım belirtilerinin nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma, hışırtılı ve hırıltılı solunum şeklinde görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Mungan, astımı tetikleyici etkenler arasında alerjenler, mesleksel etkenler, sigara, ev içi ve dışı hava kirliliği, enfeksiyonlar, müzmin üst solunum yolu hastalıkları (nezle, sinüzit, burun polibi gibi), gastroözofagial reflü, psikolojik, ilaçlar ve besin gibi faktörlerin yer aldığını belirtti.

Prof. Dr. Dilşad Mungan, astım ve alerjileri olanlar için ev tozu akarlarından korunma, ev hayvanları, hamam böceği, küf mantarları ve polen gibi etkenlerden korunmak için bulunulan ortamın havalandırılmasına özen gösterilerek rutubet önlenmesi gerektiğini ve özellikle ev hanımlarının ev işi yaparken maske kullanmaları gerektiğinin önemini vurguladı.

Astım tedavisinde inhaler kullanımın önemine dikkat çeken Mungan, “Astım tedavisinde inhaler kullanımı daha az dozda ilaç kullanarak ilacın yan etkisinin vücutta çok daha düşük oranda meydana gelmesinden dolayı önemlidir” diyerek sunumunu sonlandırdı.

Astım ve alerji hastalarından gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Dilşad Mungan, astım hastalığının çocuklarda düzelme olasılığının daha yüksek ancak teşhis koyulma oranının daha düşük olduğunu belirterek, kulaktan duyma ot, bitki gibi vb. besinlere alerji testi gerçekleştirilmeden başvurulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Sunumunun ardından, Düzce Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peri Meram Abrak ve Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Mahir Arslan Prof. Dr. Dilşad Mungan’a teşekkür belgelerini takdim etti.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8