Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Türkiye’nin ilk Fetal Uygulama ve Araştırma Merkezi Üniversitemizde kuruluyor
Türkiye’nin ilk Fetal Uygulama ve Araştırma Merkezi Üniversitemizde kuruluyor
Sağlık 2015.03.06 - 11:29:18

 

 

Düzce Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Pediatrik Nöroşirürji Öğretim Üyesi Prof.Dr. Soner Duru Türkiye’de ilk kez kurulacak olan  Fetal Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜ-FETAM) hakkında bilgi verdi.

Projenin asıl amacının erken tanı ile anne karnındaki bebeğin hastalığının fark edilerek önüne geçilmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Soner Duru, “Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte anne karnındaki fetusa müdahale, yani fetal cerrahi ile ilgili çalışmalar hızlandı. Özellikle beyin cerrahisi ile ilgili olarak spina bifida (doğuştan bebeğin omuriliğinin arkadan açık olması) konusunda gelişmeler oldu. Spina bifidalı hastalarda ayrıca beyin sapı ve beyincik yapılarının kafa arka çukuruna sığamaması ve buna bağlı hidrosefali dediğimiz beyin omurilik sıvısının birikimi ile, beyine baskı yaptığı bir patoloji vardır. Ultrason ile gösterildi ki, bu bebeklerde omurilikteki probleme rağmen ilk haftalarda normal bacak hareketleri var. Ancak aynı bebeklerde takip eden aylarda bu bacak hareketlerinde azalma olduğu görüldü. Bu arada yapılan araştırmalarda bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısının, açık kalan omurilik için hamileliğin son 6 ayında, içerik olarak daha zararlı olduğu saptandı. Aynı zamanda bebeğin hacminin de artması ile rahim duvarına mekanik sürtünmeler de artacaktır. Bu kanıtlara bağlı olarak;  spina bifidalı bebeklere anne karnındayken araya bir bariyer koyarak açıkta olan omuriliği bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısının kimyasal etkilerinden ve rahim duvarına sürtünmesine bağlı mekanik etkilerden korumak için spina bifidalı hastalarda fetal cerrahi yapılabilir fikri ortaya çıktı.” dedi.

Prof. Dr. Duru, fetal cerrahi uygulamasının spina bifida, miyelomeningosel, hidrosefali, doğmalık diyafragma hernisi, bazı idrar yolu tıkanıklıkları, ikizler arasında doğuştan kan çalma sendromları, amniotik bantların kesilmesi, sakral teratomlar adı verilen  doğmalık kitleler, doğmalık akciğer lezyonları gibi durumlarda açık ya da endoskopik yöntemler ve gelişmiş ultrason aletlerinin rehberliğinde müdahale edilebileceğini belirtti.

Fetal cerrahi konusu üzerine araştırmaların 20 yılı aşkın süredir devam ettiğini belirten Prof. Dr. Duru,  son 3 yıldır somut adımlar atılmaya başladığını sözlerine ekleyerek, Cincinnati Children's Hospital & Medical Center bünyesinde bulunan fetal cerrahi araştırma merkezindeki ekip ile birlikte ortak araştırmalar yürüttüklerinin altını çizdi. Araştırma ekibinin Nöroşirurji ile ilgili olan projelerinden sorumlu olduğunu ve bu bağlamda çeşitli projelerinin olduğunu söyledi. Prof. Dr. Duru, söz konusu merkez ile prensip anlaşması yapılarak  Üniversitemizde  kurulacak merkezi de prensip olarak desteklediklerini söyledi.

Fetal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin oluşturulmasının (DÜ-FETAM) multidisipliner yapıyı oluşturarak ekip ruhunun  öne çıkarılmasında büyük rol oynadığını belirten Prof. Dr. Duru,  “Merkezde olması gereken fetal cerrahi ekibi; fetal cerrahi eğitimi ve sertifikasyonunu tamamlamış; Pediatrik Cerrah,  Pediatrik Nöroşirürji Uzmanı, Anestezi Uzmanı, Perinatolog, Yeni Doğan Uzmanı ve tanıya göre gerekli diğer uzmanlar olmalı. Üniversite dışından da fetal cerrahi ile ilgili deneyimli ya da ABD’de bahsettiğim merkezde deneyim kazanarak merkezimizde çalışacak doktorlarımız olacaktır.” dedi.

Fetal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Üniversitemiz ve bölgemiz açısından önemini vurgulayan Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Duru, “Yurt içi ve yurt dışına açık hasta turizminin gelişmesinin önü açılacak ve bilimsel anlamda Düzce Üniversitesi, bölgemiz ve ülkemiz için prestij kazanacaktır. Araştırma merkezinin yurt içinden ve yurt dışından gelecek araştırmacılar ve doktora öğrencilerine açılması ve fetal cerrahi uygulamaları ile ilgili eğitim kurslarının düzenlenmesi ile hem üniversiteye hem ülkeye ciddi döviz potansiyeli kazandıracaktır.” diyerek Üniversitemiz yönetimine desteklerinden dolayı teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Peki kuruldumu amaliyat ediyormusunuz anne karnında
Özlem - 17.5.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,48

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8