Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Miyofasyal ağrı sendromu (mas)
MAS bir veya daha çok kasta gelişen tetik noktaları, kas liflerinde gerginlik ve bant şeklinde oluşan doku sertlikleridir. Eklem hareketlerinde sertleşme, kısıtlanma, güçsüzlük ve otonom disfonksiyonla seyreder. Omuz kuşağı, boyun ve bel bölgesindeki ağrıların yaygın nedenidir.
Sağlık 2015.03.10 - 18:29:57

 

     Halk arasında kulunç olarak bilinir. Fibrozit veya yumuşak doku romatizması gibi isimler de verilmiştir. Yaşla birlikte görülme sıklığının da arttığı, özellikle 30-50 yaş arasında travma, kaslara aşırı yüklenmedir. Akut travma sonucu kas veya fasia içinde küçük sınırları belli, hipersensitif alanlar oluşur, bunlara tetik noktaları diyoruz, istirahatle ve palpasyonla ağrılıdır.

 

Uyarıcı Faktörler

1-     Mekanik (immobilite, kötü yüklenme)

2-     Postür bozuklukları

3-     Beslenme ( vitamin- mineral eksikliği)

4-     Enfeksiyonlar

5-     Çevresel (ortam ısısı)

6-     Uykusuzluk

7-     Anemi

8-     Ruhsal (depresyon, anksiyete)

9-     Endokrin (hipoglisemi, hipotiroidizm)

 

      MAS da ağrı ve spazm sonucu kısalmış kaslarda hassasiyet ve sürekli ağrı vardır. Genellikle ağrı ısrarlı, halsiz bırakıcı, günlük yaşamı etkileyen bir nitelik gösterir. Kaslarda gerginlik, eklemlerde kısıtlılık ve yorgunluk ağrıya eşlik edebilir. Ağrı yanıcı, periyodik veya sürekli, hafif veya şiddetli olabilir. Ağrı ile ilgili olarak yansıyan ağrı bölgesinde hiperaljezi görülür. Hava değişimi, enfeksiyonlar, stres ve ruhsal gerginlik ağrıyı arttırır. Hareket kısıtlılığı, tutukluluk hissedilebilir. Ağrılı tutukluk gergin bantların anormal gerilime bağlıdır. Günlük yaşam aktiviteleri sırasında yorgunluk ve güçsüzlükten yakınırlar. Uykusuzluk ve depresyon görülebilir. Dengesizlik, baş dönmesi, uyuşukluk, ekstiremitelerde soğukluk hissi gibi belirtilerle karşı karşıya kalınabilir. MAS ın temel klinik öğesi olan tetik nokta; herhangi bir iskelet kasının gergin bandı içinde bulunan kompresyonla ağrılı, palpasyon sırasında lokal seyirme yanıtı oluşturan fokal hassas noktalardır. Tetik noktaya bağlı kas esnekliği azalır, kasın boyu kısalır ve kastaki kasılmaya bağlı ağrı oluşur. Eklem hareket açıklığı da azalabilir. Kısalmış kas yapıları gergin bantları oluşturur.

 

Tanı kriterleri

 

  1. Bölgesel ağrı yakınması
  2. Tetik noktadan kaynaklanan yansıyan ağrının yayılım bölgesinde ağrı veya hassasiyet.
  3. İlgili kas grubunda gergin bantın palpe edilmesi. Gergin bantın uzunluğu boyunca bir noktada aşırı hassasiyet, hastanın bağırması ve sıçraması.
  4. Hareket genişliğinin kısıtlanması.

Tanıda rutin laboratuar tetkikleri normaldir.

 

Tedavi

      Tedavi çok yönlü yaklaşım gerektirir. Kısa dönemde amaç ağrıyı azaltmak için tetik nokta ve gergin bantları ortadan kaldırmak, uzun dönemde ise kasların esnekliğini restore etmek,  uyarıcı faktörleri ortadan kaldırmak ve tekrar oranlarını azaltmaktır. Hastayı nedenleri ve baş etme yönleri konusunda eğitmek, hastalığı provake eden faktörleri ortadan kaldırmaktır. Ağrıyı ve kas spazmını azaltıcı ilaç kullanmak, uykuyu düzenleyip, psikolojik destek sağlamaktır.

       Fizik Tedavi yöntemleri ile ağrı ve spazmı kontrol altına almak mümkündür. Yüzeysel ve derin ısıtıcılar, ultrason, tens ve tetik noktalara yapılan ESWT tedavisi masaj ile kas sinirleri uyarmak, kan akışını arttırmak ağrının azalmasına yardımcıdır.

Egzersiz programları kas esnekliğini ve kasın normal boya ulaşmasını sağlamaktadır. Güçlendirme egzersizlerine erken dönemde değil, ağrı tamamen ortadan kalktıktan sonra başlamak önemlidir.

 

Prognoz:

       MAS kronik bir hastalıktır. Hastalığın seyri sırasında aktif tetik noktaları kendiliğinden iyileşebilir, pregresyon göstermeden kalıcı olabilir, yeterli tedavi edilmezse veya uyarıcı faktörler devamlılık gösteriyorsa yeni tetik noktaları ortaya çıkabilir. Tetik noktaları yorgunluk, soğuk hava değişimleri, ruhsal sorunlar gibi nedenlerle aktif hale gelebilir. Tetik noktalarının tespitindeki başarısızlık yapılan tedavilerin başarısız olmasına neden olabilir.        

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Yazıyı yazan kim? Fizik tedavi doktoru mu? kendisine nasıl ulaşabiliriz?
volkai - 3.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,36

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8