Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.10.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Anne adaylarına altın değerinde bilgiler
Düzce Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Bebelac tarafından “İlk bin gün gebe, bebek beslenmesi ve anne sütünün önemi” konulu konferans düzenlendi.
Gündem 2015.05.08 - 13:41:24

 

 

Düzce Valiliği konferans Salonunda düzenlenen ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Pediatrigastroentolog, Hepatolog ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahir Arslan, Şube Müdürleri, Aile Hekimleri, Toplum Sağlığı Hekimleri, Müdürlük çalışanları, Aile Sağlığı Elemanları ve Toplum Sağlığı çalışanları, Düzce’deki hastanelerin kadın doğum servisi ve çocuk servisi ebe ve hemşireleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahir Arslan, Düzce'nin Altın Bebek Dostu il olduğunu, her fırsatta anne ve anne adaylarına ilk 6 ay sadece anne sütünü ve bununla birlikte 6. aydan itibaren 2 yaşına kadar da tamamlayıcı besinlerle birlikte emzirmeye devam edilmesini tavsiye ettiklerini söyledi.

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ

Dr. Arslan, anne sütünün öneminden bahsederek, “Yenidoğanda optimum büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin öğelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay doğal bir besindir. Anne sütü ve emzirmenin hem bebek, hem de anne için, başta beslenme olmak üzere, sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden çok sayıda yararları vardır. Her canlının sütünün kendisine ve bebeğine özel olması anne sütünü yavrusu için benzersiz bir besin maddesi yapan bir özelliktir. Örneğin erken doğmuş bebek için en ideal besin yine kendi annesinin sütüdür. Çünkü bebeğin o anda ihtiyaç duyduğu tüm maddeler yalnızca kendi annesinin sütünde bulunmaktadır. Yaşamlarının ilk altı ay içerisinde bebeklere verilebilecek en ideal besin anne sütüdür. İdeal bir besin olan anne sütü ve emzirme bebek ve anne için sayısız yararlar sağlamaktadır. Sadece anne ve bebek için değil aynı zamanda sosyoekonomik boyutu düşünüldüğünde, emzirmenin toplumsal yararları da göz ardı edilmemelidir” dedi.

BEBEK İÇİN BİN GÜN ÇOK ÖNEMLİ

Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, gebelik dönemini içine alacak şekilde ilk 1000 günün bebek için çok önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yağcı: “Bu 1000 günlük dönemde bebeğin büyüme ve gelişme hızı oldukça yüksektir. Bu dönemde hem bebeğin ve hem annenin sağlığı için doğru beslenme çok önemli. Bebek, mutlaka ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli. Hiçbir besin anne sütü kadar değerli olamaz, öncelikle bunu anne ve anne adaylarımıza anlatmamız gerekiyor. İlk altı aydan sonra ek besinlere geçilmeli” diye konuştu.

NORMAL DOĞUM DAHA SAĞLIKLI

Normal doğumun anne ve bebek sağlığı için çok daha iyi olacağını söyleyen Prof. Dr. Yağcı: “Normal doğum sayesinde bebek, sağlığı için gerekli olan Floraları (dost bakterileri) elde edebiliyor. Mümkün oldukça anne adaylarımıza normal doğumu tavsiye etmemiz gerekiyor” şeklinde bilgiler verdi.

Konferansın sonunda dinleyicilerin sorularına da yanıt veren Prof. Dr. Yağcı, çocuğun sevgisiz bırakılmaması gerektiğini, emzirmenin anne ve bebek psikolojisine, çocuğun sevgisiz bırakılmaması gerektiğini, emzirmenin anne ve bebek psikolojisine olumlu katkılarda bulunacağını, doğal ürünlerin tercih edilmesinin bebeğin sağlığı açısından çok daha önemli olacağını söyledi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8