Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
MEHMET ALTINSOYLU - Düzce Postası Gazetesi 100 Ünlü Düzceli Araştırması.
Ünlü Düzce'liler 2016.03.03 - 14:10:30

- Düzce’nin ilk sinemaları,  Gençlik Sineması, Lale Sineması ve Bayram Sineması ile tüm depremleri ayakta atlatan  Belediye’nin meşhur Şehir Gazinosu  Mehmet Altınsoylu’nun  ustalığı ile inşa edildi. 

 

- Sinemalarda olduğu gibi gazinonun  içinde de görüntüyü engellememek için hiç direk kullanmayan  Altınsoylu, sonradan ortadan kaldırılan bu tarihi eserlere 1950 -1960 yılları arasında inşaat ustalığıyla  damgasını vurmuştu.

 

- Mehmet Kalfa diye bilinen büyük usta,  Cedidiye Cami ve Gürcü Osman Cami gibi Düzce’nin belli başlı camilerini de inşa etmişti.     

 

-----------------------------------

 

MEHMET ALTINSOYLU işe köy ilkokulları  inşa etmekle başladı, ardından camiiler ve sinamalar yaptı.

 

Birinci sınıf İnşaat kalfası ve cami ustası olarak çalışan ve Düzce’nin tüm camilerinde emeği olan Mehmet Kalfa yani Mehmet Altınsoylu, şehrimize birçok eserler  bırakmıştır.

 

Camilerin çoğu onun elinden geçtiği için ona, Düzce’nin Mimar Sinan’ı  da denirdi.


Biraz daha geçmişe gidip  yaptığı eserleri inceleyelim:

 

İşe köy ilkokullarının yapımı ile başlamış. 1940-1950 yılları arasında okul inşaatı alanında çalışmış. Daha sonra sinama inşaatlarıyla uğraşmış.  Düzce’nin ilk sinemaları olan Gençlik Sineması, Lale Sineması ve Bayram Sineması'nı inşa etmiş. Bayram sineması bugün halen Durmazlar Düğün Salonu  olarak kullanılmaktadır.Düzce’deki  ilk bina ışıklandırma sistemini yapan kişi olarak da biliniyor..

 

Düzce’nin yaşadığı tüm depremleri ayakta atlatan ve yıkılmayan  Belediye şehir Gazinosu da  Mehmet Kalfa’nın eseridir. Bu binanın  içinde görüntüyü bölüp engellememek için direkler kullanılmadan geniş direksiz ferah bir mekan  inşa edilmiştir. Tüm bu çalışmaları 1950-1960 yılları arasında yapmıştır.

 

Düzce’nin yetiştirdiği büyük usta Mehmet Altınsoylu,  Mersin Ataş Rafineri inşaatında   üç yıl  ,Çayırova Paşabahçe Cam Fabrikası inşaatında da bizzat çalışmıştır. (1960-1963)

 

Düzce'nin inşaatlarında bilinen diğer sağlam ustalık eserleri şunlardır:

 

Asar Camii, Gürcü Osman Camii,  Kemal Kuru Camii, Deliköy Camii, Cedidiye Camii, Otopark Camii, Öztürk Palas Camii, Kervan camii.

 

Mehmet Altınsoylu, başka şehir ve ilçelerde de çalışmış Kocaali Camii ve sinaması (Adapazarı Karasu da), Tepeköy Camii (Akçakoca da) daha sonra da Zonguldak’ta çeşitli camiiler inşa etmiştir.

 

 Nalbantoğlu Köyü'nde 1912 yılında doğan Düzcenin büyük ustası, 1985 yılında 73 yaşında vefat etti.  

 

İlk eşi Zülfiye Hanım vefat ettikten sonra Firdevs hanımla evlendi ve 5 kız çocuğu oldu.

 

Evlatlarının adı:  Şayeste Şen (1936), Nurhan Arıbaş(1943),Reyhan Aksay (1946), Ayşe Boztekin (1954), Müjgan Parmaksızoğlu ‘dur(1960).

 

Düzce Postası Gazetesi - 100 Ünlü Düzceli Araştırması - Aydın F. Maradit  

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
BU bilgileri yayınlayan Düzce Postası nın sahibi Maradit Ailesine teşekkür eder saygılarımızı sunarız Nurhan Altınsoylu Arıbaş ve kardeşleri
nurhan arıbaş - 24.3.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,07

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive