Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
YETİŞTİRİCİLERE SEMİNER VERİLDİ
Gün boyunca süren seminerde fındık dikimi ve yetiştiriciliği konusunda bilgiler verildi.
Gündem 2016.04.18 - 10:33:28

DÜZCETicaret Borsası tarafından, borsa hizmet binası konferans salonunda düzenlenen ‘Fındık Yetiştiriciliği seminerine Düzce ve çevre ilçelerden tarım ve hayvancılık müdürlükleri, ziraat odaları, Fiskobirlik ve meslek kuruluşlarından birçok personel ile çiftçiler katıldı.

Seminere konuşmacı olarak Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Gökhan Kızılcı ve Enstitü eğitim uzmanları katıldı. Gün boyunca süren seminerde fındık dikimi ve yetiştiriciliği konusunda bilgiler verildi. Öğle arasında ise Ticaret Borsası tarafından katılımcılara yemek ikram edildi.

Seminerde ilk konuşmayı yapan Düzce Ticaret Borsası Meclis Başkanı Rahmi Solak çiftçilere yönelik eğitim çalışmaların sürdürüleceğini belirtti ve katılımcılara teşekkür etti.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karslıoğlu da konuşmasında fındık politikaları konusunda bilgi verdi ve “Serbest piyasanın olumsuzluk yaratabilecek koşullarını iyileştirmek ve üretimi arttırıp maliyetleri düşürerek ihracatı daha da büyütmek, dolayısıyla rakip ülkelerin üretimlerinin artmasını engellemek temel hedef olmalıdır” dedi. Nurettin Karslıoğlu konuşmasında daha sonra şu görüşlere yer verdi: “Üreticilerin yüksek girdi maliyetlerinin karşılanmasına yönelik özel tarım politikalarına fındık ürünü özelinde de ihtiyaç bulunmaktadır. Üretmekten vazgeçirecek ya da ürünün yetiştiği alanların başka ürünlere terk edilmesini özendirecek politikalar sorun çözmekten uzaktır. Bunun yerine yetiştirme şartlarının iyileştirilmesi, kaliteli üretimin sağlanmasına dönük çalışmaların yapılması ve pazarı düzenleyici bir gözetim denetim mekanizmasının planlanması yararlı sonuçlar sağlayabilecektir.”

Seminere katılan Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Gören de fındık üreticisinin fındıkta söz sahibi olduğunu belirtti. Protokol konuşmalarının ardından seminere geçildi. Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Gökhan Kızılcı seminerin ilk bölümünde fındığın Türkiye ekonomisindeki yeri konusunda bilgiler verdi. Fındıkta verimin artırılması için fındık müstahsilinin bilinçli üretim yapması gerektiğine değinen Kızılcı konuşmasında özetle şu bilgelere yer verdi: “Fındık üretiminde verim düşüklüğüne neden olan faktörlerin minimize edilmesi ve her ne kadar ülkemiz dünya fındık üretiminde lider konumda bulunsa dahi yakın gelecekte ülkemizi tehdit edecek rakip ülkelerin bertaraf edilebilmesi için üreticilerimizin modern üretim teknikleri konusunda bilgilendirilmeleri son derece önem arz etmektedir.”

Daha sonra bilgi veren Fındık Araştırma Enstitüsü eğitim uzmanları özellikle fındık için toprak tahlillerinin önemine değindiler. Ardından da fındıktan daha iyi verim alınabilmesi için yetiştirme teknikleri konusunda bilgi aktardılar. Seminerde fındık yetiştiriciliği konusunda daha sonra şu başlıklara değinildi: Fındığın ekolojik istekleri, bahçe tesisi ve dikim sistemleri, fındıkta budama ve önemi, Gübreleme, fındık hasat, harman ve depolanması, fındık hastalıkları ve zararları. Eğitim uzmanları bu bilgilerin sonrasında da fındık müstahsillerinin sorularını cevaplandırdılar. Düzce Ticaret Borsası hizmet binasındaki seminer gün boyu devam etti.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8