Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ARICILIK PROGRAMI UYGULAMALI EĞİTİMİYLE FARK OLUŞTURUYOR
Diğer üniversitelerde verilen spesifik arıcılık eğitimi yerine, teknik arıcılık, arı genetiği ve ıslahı, arılarda genetik ve morfometrik yöntemler ile ırk ve ekotip teşhis, arı ürünleri ve apiterapi gibi konuların yer aldığı geniş kapsamlı bir eğitim verilecek.
Eğitim 2016.07.25 - 12:10:21

DÜZCE Üniversitesi Düzce Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan ve 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilk kez öğrenci kabul edecek olan Arıcılık Programı, eğitim-öğretimini Yığılca ilçesinde görecek. Arıcılık Programı, nitelikli ve uygulamalı eğitimiyle önemli avantajlar sunuyor.

Düzce Üniversitesi’nde arıcılık konusu ile ilgili ilk çalışmalar, 2009 yılında Rektörlüğe bağlı olarak Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin (DAGEM) kurulmasıyla başladı. Kuruluşundan bugüne kadar Düzce Üniversitesi adına ilklere imza atan DAGEM, öncelikle yöre arıcılığı olmak üzere ülkemiz arıcılığının sorunlarına çözüm üretecek projeler ve faaliyetler ile üniversitenin ve ilimizin gelişimine katkıda bulundu. 

Yaptığı başarılı faaliyetler ile Düzce Üniversitesi’nin adını ulusal ve uluslararası platformda duyuran DAGEM bu kapsamda arıcılık, sürdürülebilir kalkınma ve bal üretim ormanları temalı projesi ile ülkemize ilk ve tek olarak Avrupa Girişimcilik Ödülü’nü kazandırmıştır. Ülkemizde ilk kez Arıcılık Ar-Ge Proje Pazarı’nı düzenleyen DAGEM, TÜBİTAK destekli “Arı Biziz Bal da Bizdedir” adlı projeyle Türkiye’nin ilk Arı-Çocuk Projesini hayata geçirmiş ve bu projeyi beş yıldır istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Erken yaşta evlendirilmeye çalışılan ve okula gönderilmeyen genç kızları UNDP-Coca Cola destekli proje kapsamında eğiten DAGEM, genç kızlara arıcılık alanında istihdam sağladı. 50 kovanla başlayan proje 430 kovana ulaştı ve genç kadınlar, TUŞBAL isimli kooperatiflerini kurdular. Bu projelerle birlikte yürütülen, diğer arıların 3 katı bal verimine sahip Yığılca Arısı ve Sokmayan Arı projeleri ile de DAGEM, ulusal ve uluslararası platformda adından söz ettirmeye devam ediyor.

DAGEM’in Arıcılık Programı’na yapacağı katkılar ile ilgili görüşlerini dile getiren Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Merkezimizde yapılan faaliyetler sayesinde Arıcılık Programı sıfırdan başlamayacak. Her ne kadar Programımız, yeni kuruluyor gibi görünse de aslında 7 yaşını tamamlamış olarak akademik faaliyetlerine başlamış olacak. DAGEM, kurulduğu günden beri yapmış olduğu projeler ile arıcılık ile ilgili araştırmaların yapılacağı teknik alt yapıyı oluşturmuştur. DAGEM’de arılı kovanlar bulunmakta, markalı ve tescilli üretim yapılmaktadır. Ayrıca arıcılıkta kullanılan her türlü makine teçhizat Merkezimizde mevcuttur. Bu nedenle Arıcılık Programı’nı tercih eden öğrenciler, ‘Kovan bile görmeden mezun oldum.’ demeyecek.  Program kapsamında verilen tüm teorik eğitimler uygulamalı arazi ve laboratuvar çalışmaları ile desteklenecektir” şeklinde konuştu.

DAGEM’in disiplinlerarası çalışmalara önem verdiğini; Tıp, Mühendislik ve Eğitim Fakülteleriyle işbirliği içerisinde bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Arıcılık Programı’nda eğitim görecek öğrencilerimize, bu disiplinler ile çalışma fırsatı verilecektir. Öğrencilerimiz,  DAGEM’de staj olanağına sahip olacaklar. Ayrıca en önemli hususlardan biri de yerel yönetimin Arıcılık Programı öğrencilerimizi burs ve konaklama gibi birçok imkanla destekleyecek olmasıdır. Arıcılık Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de hızla yükselen bir trend olmaya devam ediyor. Son iki yıldır DAGEM’e sürekli olarak arıcılık teknikeri talebi geliyor. Dolayısıyla DAGEM sayesinde Arıcılık Programı’nı seçeceklerin şimdiden iş olanağı var diyebiliriz.  Ayrıca Üniversitemizde Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi olması, Arıcılık Programı’nı tercih edecek öğrenciler için önemli bir şanstır.  Çünkü buradan mezun olacak öğrenciler, dikey geçiş ile 4 yıllık fakülte mezunu olabilme fırsatına da sahiptir” dedi.

Gıda teknolojileri ve tarım alanındaki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunlarının sınavsız geçiş imkanına sahip olduğu Arıcılık Programını, YGS 6 puanına sahip olanlar da tercih edebilecek. Düzce Üniversitesi’ndeki Arıcılık Programı’nda eğitim görecek öğrenciler, daha başlangıçta uygulamalı eğitim alt yapısına kavuşacaklar. Ayrıca diğer üniversitelerde verilen spesifik arıcılık eğitimi yerine, teknik arıcılık, arı genetiği ve ıslahı, arılarda genetik ve morfometrik yöntemler ile ırk ve ekotip teşhis, arı ürünleri ve apiterapi gibi konuların yer aldığı geniş kapsamlı bir eğitim verilecek.

Arıcılık Programı, mezunlarına çok çeşitli istihdam olanakları sağlıyor. Mezunlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın muhtelif birimleri ve özel sektördeki arıcılık çiftlikleri başta olmak üzere bal ve diğer arı ürünleri dolum tesisleri, bal fabrikaları, arı hastalıkları teşhis tanı laboratuvarları, arı sütü üretimi ve paketlenmesi gibi daha birçok yerde istihdam edilebilecek. Bunun yanında mezunlar, kendi arıcılık işletmelerini kurarak da faaliyette bulunabilmektedir.

Bu program mezunlarının istihdamına yönelik bir önemli gelişme de Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın kurulum izni verdiği Apiterapi Merkezleri de Arıcılık Programı’ndan mezun olacak öğrenciler için yeni bir iş sahası olarak görülüyor.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8