Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ÜNİVERSİTE SU ALTINDA ARAŞTIRMA YAPACAK
Düzce Üniversitesi Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.
Eğitim 2016.08.11 - 14:06:56

DÜZCE Üniversitesi’nde, gerçekleştireceği su altı çalışmalarıyla ülkemizin kültürel ve biyolojik envanterini çıkarmayı hedefleyen Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Merkezin kurulmasından önce su altı araştırmalarıyla ilgili önemli çalışmalarda bulunan Düzce Üniversitesi, çeşitli kurumların desteğiyle bir Türk Üniversitesi olarak Karadeniz’de ilk kez geniş kapsamlı bir şekilde sualtı çalışmasına başladı. Ayrıca Su Altı Topluluğu, verdiği dalış eğitimleriyle dalış sporunu canlandırma ve sualtı arkeolojisi alanında yetkin eleman yetiştirme konusunda da büyük gelişme kaydetti.

Bu çalışmaların ardından 3 Ağustos 2016 tarihli ve 29790 sayılı yönetmelikle kurulan Düzce Üniversitesi Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi; Düzce ili başta olmak üzere, özellikle Batı Karadeniz'e kıyısı bulunan illerimizde ve Üniversitemizin bağlı bulunduğu alandaki iç sularda, her türlü arkeolojik çalışmalar ile jeolojik ve jeofiziksel araştırmalar, deniz ve tatlı su kimyasının incelenmesi, denizel ve tatlı su biyolojik çeşitliliğinin araştırılması (oşinografik ) gibi çalışmalar gerçekleştirecek.

 

HEDEF BÖLGENİN KÜLTÜREL VE BİYOLOJİK ENVANTERİNİ ÇIKARMAK

Yapacağı su altı çalışmalarıyla Bölgenin kültürel ve biyolojik envanterini çıkarmayı hedefleyen Merkez, bölge insanının denizle olan bağını güçlendirmek için dalış ve su sporları eğitimleri ile kıyı temizliği gibi birçok etkinlik düzenlemeyi amaçlıyor.

Her türlü su altı araştırma konusunda kurum ve kuruluşlarla ortak çalışma ve işbirliği içerisinde faaliyetlerini yürütecek olan Merkez, öncelikle Türkiye iç suları ve denizlerinde olmak üzere tüm dünyada, canlı-cansız su kaynaklarının kullanımı, iyileştirilmesi ve kirlilik sorunlarına yönelik araştırma ve uygulamalarda bulunacak.

Yaşayan organizmaların envanterlerinin çıkarılması ve bunların kullanımı ile ilgili konularda da çalışmalar gerçekleştirmeyi planlayan Merkez; jeofiziksel, jeolojik, sedimantolojik araştırmalar ile fiziksel ve kimyasal oşinografik araştırmalar yaparak bu alanda çalışan kurum ve kuruluşlara destek sağlamayı ön planda tutacak.

 

SU ALTINDAKİ KÜLTÜR VARLIKLARI BİLİME VE İNSANLIĞA KAZANDIRILACAK

Su altında bulunan kültür varlıklarının bilime ve insanlığa kazandırılması için önemli görevler üstlenecek Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, su altı milli park ve koruma alanlarının tespitinde görev alarak bu konuda çalışan kurum ve kuruluşlara katkı sağlamayı amaçlıyor.

İç su ve denizlerin kullanımı, yönetimi ve diğer sorunlarına ışık tutup çözüm üretecek olan Merkezimiz, araştırma ve uygulamalarda gerekli olabilecek dalışlar için balıkadam ekibini göreve hazır tutarak ihtiyaç duyulan zamanlarda öncelikle Düzce ili içerisinde olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapmayı önemsiyor.

Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, yapacağı diğer faaliyetlerin yanında su ve su altıyla ilgili spor dallarında faaliyet gösteren sporcu, kurum ve kuruluşlara imkânlar doğrultusunda destek sağlamayı da hedefliyor.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8