Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİ PROGRAMLARLA BÜYÜMESİNE HIZ KAZANDIRDI
Enstitüde 894’ü yüksek lisans, 128’i doktora olmak üzere toplamda bin 22 tane öğrenci olduğunu söyleyen Doç. Dr. Resul Kara, yeni dönem de alınacak kayıtlarla birlikte bu sayının bin 250’ye ulaşacağını ifade etti.
Eğitim 2016.08.24 - 14:55:29

DÜZCE Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, nitelikli, donanımlı ve alanında kendilerini kanıtlamış başarılı bilim insanlarıyla büyümesini hızla sürdürüyor.

Fen Bilimleri Enstitüsü’nün gelişimi hakkında bilgiler veren Enstitü Müdürü Doç. Dr. Resul Kara, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı güz dönemi için toplamda 251 kişilik kontenjan oluşturulduğunu ifade ederek, bu kontenjanların 204’ünün yüksek lisans, 47’sinin ise doktora yapmak isteyen öğrenciler için ayrıldığını belirtti. Düzce Üniversitesi’nin yüksek lisans programlarına adayların yoğun ilgi gösterdiğini belirten Doç. Dr. Kara, “Yüksek lisans ve doktora programlarına toplamda 483 başvuru alınmıştır. Başvurulara ilginin yoğun olmasında, Üniversitemizin ve Enstitümüzün yapmış olduğu çalışmaların yanı sıra bu yıl ilk defa adayların Üniversitemize gelmeden, evrak hazırlamadan online başvuru yapmaları da etkili olmuştur” dedi.

Enstitüde 894’ü yüksek lisans, 128’i doktora olmak üzere toplamda bin 22 tane öğrenci olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kara, yeni dönem de alınacak kayıtlarla birlikte bu sayının bin 250’ye ulaşacağını ifade etti.

 

SİBER SALDIRILARA KARŞI BİLİMSEL ÇÖZÜM ÜRETMELİYİZ

Fen ve Mühendislik alanlarında, 22 anabilim dalında yüksek lisans, 10 anabilim dalında ise doktora programları bulunduğunu belirten Doç. Dr. Resul Kara, Fen Bilimleri Enstitüsü’nde mevcut programlardan iki tanesinin disiplinler arası programa ayrıldığını dile getirdi. Enstitü olarak temel alanlardaki lisansüstü programlar açmanın yanında disiplinler arası çalışmayı teşvik edici yeni programlar kurgulamayı hedeflediklerini söyleyen Doç. Dr. Kara, “Günümüzün teknolojik çalışmalarını ilgilendiren alanlarda da programlar oluşturmayı düşünüyoruz. Örneğin ‘Siber Güvenlik’ bu kapsamda açmayı planladığımız programlardan bir tanesidir” diyerek günümüzün önemli sorunlarından bir tanesine çözüm üretme arayışı içerisinde olduklarının altını çizdi.

Lisansüstü programlara hem kamu çalışanlarından hem de özel sektör çalışanlarından yoğun talep aldıklarını söyleyen Kara, “Özellikle bölgemizdeki sanayi kuruluşlarıyla yaptığımız iş birlikleri sayesinde bu kuruluşların personellerine eğitim imkânları sağlıyoruz. Endüstri kuruluşlarının ihtiyacı olan proje geliştirme çalışmalarını lisansüstü tezlere dönüştürerek, problemlere çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi.

 

İŞ HUKUKUNDA MESLEK ETİK KURALARI ÖNEMLİ

İş ve çalışma hayatında meslek etik kurallarının önemine değinen Doç. Dr. Resul Kara, “Öğrencilerimiz uzmanlaşmak istedikleri konularda Enstitümüz bünyesinde yer alan programlardan istedikleri bölümü seçmektedirler. Bölümlerimizi seçen öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarını kolaylaştırmak ve etik kurallara uyum konusunda eğitimlerini sağlamak için Bilim Etiği ve Araştırma Yöntemleri adlı dersi, zorunlu olarak okutmaya başlatacağız” diyerek etik kurallarının önemini vurguladı.

Son olarak Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde hazırlanan tezlerin kalitesini artırmak için yeni mezuniyet kriterleri getirdiklerini belirten Enstitü Müdürü Doç. Dr. Resul Kara, yeni dönem için lisansüstü alım sınavlarına girecek adaylara ve mevcut öğrencilerimize başarılar dileyerek öğrencilerin eğitimi için öğretim üyelerinin özverili çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8