Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.1.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE TEKNOPARK’IN BİNASI YÜKSELİYOR
Ön Kuluçka programına kabul edilen girişimcilere 4 ay süresince ücretsiz eğitim ve mentörlük hizmeti verilerek iş fikirlerinin olgunlaştırılmasına katkı sağlanıyor.
Ekonomi 2017.02.16 - 14:53:49

Düzce Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Teknopark’ın gerçekleştirdiği faaliyetler, girişimcilere sunduğu teşvikler ve yeni yönetim binasıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Dünyada ilk teknoparkların 1950’li yıllarda ortaya çıktığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, ilk olarak ABD’deki Silikon Vadisinde kurulan Teknoparkı, TriangleRegion’da ve SophiaAntipolisScience Park’ta yer alan teknokentlerin takip ettiğini söyledi. Ülkemizde 1990 yılında KOSGEB ile üniversitelerin işbirliği çerçevesinde teknokentlerin ilk adımı olarak, Teknoloji Merkezlerinin (TEKMER) kurulmaya başlandığını belirten Şahin, şu an Türkiye’de 63 Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB)bulunduğunu ve bu 63 Bölge’nin 49’unun yönetici şirketini kurarak faaliyetlerine başladığını dile getirdi.

İhracatın önemli bir göstergesi niteliğindeki ihracat/kg fiyatının gelişmiş ülkelerde 3 $, Türkiye’de ise 1 $ olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Şahin, “Bunun anlamı şudur; ABD Türkiye’ye 1 kg bir ürün sattığında, biz Türkiye olarak dış ticaretimizi dengelemek için ABD’ye en az 3 kg ürün satmamız gerekmektedir. Bu da daha fazla iş gücü, daha fazla sermaye, daha fazla doğal kaynak demektir. Bunun önüne geçebilmek ve dış ticarette artı bakiyelere ulaşmak için katma değeri yüksek ürünler yani yüksek teknoloji içeren ürünleri satmak gerekmektedir.” sözleriyle teknoparkların ülke ekonomisindeki önemine vurgu yaptı.

 

GİRİŞİMCİLERE ÖNEMLİ HİZMETLER SUNUYOR

Düzce Teknopark’ın girişimcilere sunduğu destek ve teşviklerle ilgili paylaşımlarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Teknopark olarak Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi ile ortaklaşa İş Fikri Yarışması, bununla birlikte StartupWeekend Düzce ve Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri düzenleyerek girişimciliğin geliştirilmesine katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Girişimcilere sağladıkları hizmetlerden söz eden Şahin, Eğitim alanında; girişimcilik, iş planı hazırlama, proje yazma, fikri koruma, Danışmanlık alanında; hukuki destek, proje yönetimi, destek programları, Mentörlük alanında; başlangıç, şirketleşme, fon bulma alanında; kamu fon kaynakları, yatırımcı ağları, Fikri Koruma alanında; patent ön araştırması, buluş bildirimi, Başvuru Süreçleri ve Ticarileştirme alanında ise ticari sır/know how transferi, lisanslama, satış devir konularında önemli danışmanlık faaliyetleri yürüttüklerini sözlerine ekledi.

 

AKADEMİSYENLER ŞİRKET KURABİLİYOR

Düzce Teknopark’ın akademisyenlere sağladığı avantajlardan da bahseden Şahin, Düzce Üniversitesi öğretim elemanlarının; Üniversite Yönetim Kurulundan alacakları izin ile yapmakta oldukları veya yapacakları araştırmaların sonuçlarını ticarileştirmek amacıyla, Düzce Teknopark’ta şirket kurabildiğini, kurulu bir şirkete ortak olabildiğini ya da yönetiminde görev alabildiğini dile getirdi.

Teknopark’ta Düzce Üniversitesi öğretim elamanlarına yenilikçi fikirlerini hayata geçirmeleri için özel teşvik uyguladığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Şahin, “Bu çerçevede öğretim elemanları tarafından kurulmuş AR-GE şirketlerinin ilk girişimcilik yıllarında karşılaştıkları mali yükü hafifletmek adına öğretim elemanları tarafından kurulan şirketlere %50 kira indirimi uygulanmaktadır. Düzce Üniversitesi akademisyenlerine verilen imkanlara benzer olarak, diğer üniversitelerden gelen ve Düzce Teknopark’ta şirket kurmak isteyen öğretim elemanlarının da bu hizmet ve indirimlerden faydalanması sağlanmaktadır. Ayrıca Düzce Üniversitesi’nin sosyal ve teknik altyapı imkanlarından da indirimli oranlarda yararlanabilme imkanı Düzce Teknopark’ta faaliyet gösteren şirketlere sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

4 AY ÜCRETSİZ EĞİTİM VE MENTÖRLÜK HİZMETİ

Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin öncelikli olarak Düzce ve Batı Karadeniz Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’deki girişimcilerin, iş fikirlerini ürün ya da hizmete dönüştürmesi ve ticarileştirmesi süreçlerinde başarılı ve hızlı bir şekilde ilerleyebilmelerini sağlamak amacıyla 2016 yılında Teknopark bünyesinde D-IN81 Kuluçka Merkezi kurduklarının altını çizdi.

Ön Kuluçka programına kabul edilen girişimcilere 4 ay süresince ücretsiz eğitim ve mentörlük hizmeti verilerek iş fikirlerinin olgunlaştırılmasına katkı sağladıklarına işaret eden Şahin, “Laboratuvar ekipmanı ve prototip geliştirmek isteyen girişimcilerimize, 2.500 TL’ye kadar destek verilmektedir. 4 aylık programın ardından düzenlenen “D3 Düzce Demo Günü” etkinliği ile girişimcilerimiz, kesinleşmiş iş fikirlerini yatırımcılara sunmakta, başarılı olan ve ilk üçe giren iş fikri sahiplerine Teknoparkımızda 1 yıllık ücretsiz ofis alanı sağlanmaktadır. Ayrıca ön kuluçka programından mezun olup şirketini Düzce Teknopark’ta kurmak isteyen girişimcilerimize % 50 kira indirimi sağlanmaktadır” diyerek açıklamalarına devam etti.

Ön kuluçka programından mezun olan girişimcilerin, 12 aylık kuluçka programına alındığını ve ilk satışlarını gerçekleştirmeleri veya şirket kurmaları halinde kuluçkadan mezun olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Şahin, D-IN 81 Kuluçka Merkezi’nde şu anda 45 girişimci adayın ekipler halinde 15 iş fikri ile yer aldığını, Düzce Teknopark ve Düzce Teknoloji Transfer Ofisinin tüm hizmetlerinden faydalandığını söyledi.

 

YENİ BİNA BİR YIL İÇERİSİNDE HİZMETE BAŞLAYACAK

İnşaat sürecinin uzun uğraşlar ve toplantılar neticesinde bölgeye yakışan, kullanışlı bir bina yapma isteği ile şekillendiğini belirten Şahin, bina projesinin tamamlanarak Kamu İhale mevzuatına göre ihalesinin yapıldığını, inşaata ise en düşük teklifi veren üçlü bir konsorsiyum tarafından ilk kazmanın vurulduğunu söyledi. İnşaat süreciyle ilgili detaylı bilgiler aktaran Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, 13,965 m2 inşaat alanına sahip Düzce Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kuluçka ve Yönetim Merkezi binasının, 1 ana blok (A Blok) ve ana bloğa ek olarak yapılacak 6 bloktan oluşacağını ifade etti.

Ana Blok’un zemin betonunun döküldüğünü, demirlerin bağlanma ve yerleştirilmesi aşamasının tamamlanarak temel atmaya hazır hale getirildiğini belirten Şahin, inşaatın bir yıl içerisinde bitirilmesini öngördüklerini dillendirdi. Özkan Şahin, çerçeveli ve perdeli sistem üzerine tuğla, gazbeton ve asmolen döşeme ile oluşturulacak olan yeni Teknopark binasının zemin altında 1 ve zemin üzerinde 3 olmak üzere toplam 4 katlı bir merkez olacağını sözlerine ekledi.

Teknoparkın yeni binasında 160 kiralanabilir ofisin yer alacağı bilgisini paylaşan Düzce Teknopark Genel Müdürü, “Bu ofisler, 10 m2, 30 m2, 45 m2, 60 m2, 100 m2 ve 200 m2 olarak farklı özellikteki firmalara göre tasarlanmıştır. Ayrıca 250 koltuk kapasiteli konferans salonu, her katta 2 adet olmak üzere toplam 8 toplantı salonu, 248 araç kapasiteli kapalı ve açık otoparkı, kullanıma açık terası, restorantı, kafesi gibi tesislerin yanında su deposu, jeneratörü, bina içi asansörü, sığınağı ve ortak deposu ile tam bir kompleks yapı olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

YENİ BİNA BİRKAÇ BASAMAK ATLATACAK

Düzce Teknopark Yönetim ve Kuluçka Merkezi binasının, gerek Düzce Üniversitesi’ne gerekse Bölgeye özellikle girişimcilik ve inovasyon alanlarında birkaç basamak birden atlatacağına önemle dikkat çeken Şahin, bina hacminin büyümesi ile güçlenecek ekosistemi sayesinde sektörel çeşitliliğini artıracak olan Teknoparkın, 150’den fazla firmaya teknoloji transfer ofisi hizmetleri, nitelikli ön kuluçka ve sonrasında kuluçka hizmetleri sunacağının müjdesini verdi.

Firma sayısının artması ile Teknoparkın, Bölgenin nitelikli personellerine istihdam sağlayarak üniversiteden mezun olmadan kendi şirketlerinin patronu olmalarına imkan tanıdığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, “İçinde teknoloji kökenli firma ve işletmelerin oluşmasını özendirecek ve büyüyüp gelişmesine destek verecek biçimde tasarlanmış yeni binası ile Düzce Teknopark, ilgili firmalara teknoloji ve işletmecilik becerilerinin transferi konusunda daha nitelikli hizmet verecektir. Tüm bu çalışmaları ile Düzce Teknopark, Ülkemizin kalkınma planları ve hedeflerine uygun çalışmaların gerçekleştirilmesi için önemli imkânlara ve altyapı hizmetlerine fazlasıyla sahiptir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive