Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
“300 OSB'YE 300 KOLEJ” PROTOKOLÜ İMZALANDI
Tüm OSB'ler içerisinde “Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri” kurulmasına yönelik bakanlıklar arasında protokol imzalandı.
Eğitim 2017.03.03 - 17:12:40

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile OSB'lerde "mesleki ve teknik anadolu liseleri" kurulmasına ilişkin protokol imzaladı.

Bakanlıkta düzenlenen imza töreninde konuşan Bakan Faruk Özlü, Türkiye'nin en önemli zenginlik kaynağının genç nüfusu olduğuna işaret ederek, gençler yarınlara ne kadar iyi hazırlanırsa, ülke geleceğinin de o kadar iyi olacağını söyledi. Bugüne kadar eğitim ve gençlik politikalarında çok önemli adımlar attıklarını anlatan Özlü, "Bunların zirve örneklerinden birisi de 16 Nisan referandumunda seçilme yaşını da 18'e düşürmemizdir. Bu adım, bizim gençlere ne kadar değer verdiğimizin ve onlara ne kadar güvendiğimiz somut bir ifadesidir" diye konuştu.

Özlü, Türkiye gibi nüfusunun yarısı 31 yaşın altında olan, yıllık 1,3 milyon civarında yeni bebeğin doğduğu bir ülkede en önemli meselenin eğitim olduğunu vurguladı. Bu açıdan milli eğitim ile bilim, sanayi ve teknoloji politikaları arasında eşgüdüm olmasını çok önemsediklerini dile getiren Özlü, “Sanayicilerimiz, zaman zaman istedikleri niteliklere sahip kalifiye ara eleman bulamadıklarını dile getiriyorlar. Dolayısıyla sanayinin ve iş dünyasının talep ettiği nitelikleri çocuklarımıza, gençlerimize kazandırmamız büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

İnsan kaynağının, “4. Sanayi Devrimi” diye isimlendirilen sürece çok iyi hazırlaması gerektiğinin altını çizen Özlü, “Dijitalleşme ve yapay zeka teknolojileri neticesinde birçok işi robotlar yapmaya başlayacak. Ortalama olarak ifade edecek olursak, 15-20 yıl içinde bugün geçerli olan her 4 meslekten birisi geçerliliğini kaybedecek. Dahası geleceğin dünyasında büyük yer tutacak dijital teknolojilerle ilgili yazılım, kodlama ve programlama becerilerini gençlerimize kazandırmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Özlü, Milli Eğitim Bakanlığı ile bir araya gelerek, bu konuda önemli çıktılar elde edeceklerini belirtti. Söz konusu protokolle Türkiye'nin rekabet gücü ve refahını artırmak, sürekli kılmak için daha yenilikçi, ileri teknolojili ve yüksek katma değerli üretim yapısına geçişte zaruri olan mesleki eğitim sistemini güçlendirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Özlü, “Protokol kapsamında bilim, teknoloji ve sanayi politikaları doğrultusunda ihtiyaç duyulan insan kaynağı profilini belirlemeye ve yetiştirmeye yönelik, Milli Eğitim Bakanlığımız ile koordinasyon içinde çalışacağız. Ülkemizdeki tüm OSB'ler içinde mesleki ve teknik anadolu liseleri yani teknik kolejler kuracak ve yaygınlaştıracağız. Amacımız yaklaşık 300 OSB içinde, en az 300 teknik kolej kurmak” şeklinde konuştu.

 

"TEKNİK KOLEJLERİN YAPIMININ KREDİYLE DESTEKLENMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

OSB'ler ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında köprü vazifesi göreceklerini anlatan Özlü, şunları kaydetti: “OSB'lerde var olan sektörlere yönelik atölye ve laboratuvar öğretmenlerine işbaşı eğitimleri vereceğiz. Öğrencilerimize, OSB'lerdeki işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanları sağlayacağız. OSB'lerdeki mevcut çalışanlara yönelik meslek geliştirme ve uyum kursları açacağız. OSB'lerde teknik kolej yaptırılması ve açılacak olan teknik kolejlerin bina yapım işlerinin krediyle desteklenmesini sağlayacağız. Teknik kolejlerde icra edilecek teorik ve pratik eğitim programları sayesinde, nitelikli ara elemanlar yetiştireceğiz.”

Özlü, daha nitelikli insan gücü oluşturmak ve ekonomiyi ve sanayiyi daha rekabetçi yapıya taşımak konusunda kararlı olduklarını, protokolün de bunun yansıması olduğunu söyledi.

Protokolde yer alan eylemlerin başarılı bir şekilde hayata geçirileceğine inandığını dile getiren Özlü, bu konuda emeği geçen herkese ve desteklerinden dolayı Bakan Yılmaz'a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Özlü ve Yılmaz, OSB'lerde "mesleki ve teknik anadolu liseleri" kurulmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8