Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.7.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
TOPLU SÖZLEŞME TALEBİ AMBULANSLA GÖNDERİLDİ
Sağlık 24.7.2017 - 16:05:47

Ayhan Büyükbingöl, "Sorunlarını çözmek, taleplerini kazanıma dönüştürmek için 1 Ağustos'ta masada olacağız" dedi.

Sağlık-Sen, hükümet ve memur sendikaları arasında 1 Ağustos'ta başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde, sağlık çalışanlarının taleplerini içeren metni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ambulansla gönderdi.

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yayınlayan Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ayhan Büyükbingöl, sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle, yoğun çalışma temposunda halkın sağlık hizmeti alması için çalıştıklarını söyledi. Büyükbingöl, sağlık çalışanlarının bu hizmeti yaparken yorulduklarını, yıprandıklarını ve ailelerinden ayrı kaldıklarına dikkat çekti.

Sağlık çalışanlarının ailelerinden fedakarlık ederek canlarını dişlerine takıp halkın sağlığı için çalıştıklarını ifade eden Büyükbingöl, “Ancak bu görevi yerine getirirken hiç arzu etmediğimiz ve bir an önce sona ermesi gereken şiddete ve tacize maruz kalıyorlar. Avrupa ortalamasının altında bir sayı ile onlardan daha fazla çalışarak bu kutsal vazifeyi yerine getiriyorlar. Biz bayram yaparken, onlar nöbet tutuyorlar. Tuttukları nöbetlerin karşılığını alamıyorlar. Adaletsiz performans sistemi ile mağdur ediliyorlar” şeklinde konuştu.

Çalışma süreleri içerisinde sağlık çalışanlarının şiddete ve tacize maruz kaldıklarını ifade eden Ayhan Büyükbingöl, sağlık çalışanlarının her durumda milletin yarasını sardığını ifade etti. Büyükbingöl, 15 Temmuz darbe girişiminde sağlık çalışanlarının yaralılara ilk müdahaleyi yaptığını ve o gece Türkiye'nin her yerinde çalışanların mesai kavramı gözetmeden çalıştığını söyledi.

1 Ağustos'ta 4'üncü dönem toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağını ifade eden Büyükbingöl, “Biz de sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini yetkili sendika olarak masaya taşıyacağız ve sorunlarını çözmek için mücadele edeceğiz. Sorunlarını çözmek, taleplerini kazanıma dönüştürmek için masada olacağız” dedi.

Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Büyükbingöl, sağlık çalışanlarını sedyede yatan hastaya benzeterek, “İyileşmesi ve şifa bulması, onların taleplerinin karşılanmasına bağlıdır. Biz hastamızı toplu sözleşme masasına taşıyacağız ve iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu taleplerini kazanıma dönüştürmek için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

 

GÖSTERGELER 600 PUAN ARTSIN

 

Büyükbingöl, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının toplu sözleşme masasında dile getirecekleri bazı taleplerine ilişkin şunları kaydetti: “Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının zam ve tazminatları artırılmalıdır. Özel hizmet tazminatları 15 puan artırılmalıdır. 15 puanlık artış, maaşlara 146 lira artış sağlayacaktır. 5, 6 ve 7'nci bölgeler için ek puanlar, 10 puan artırılmalıdır. 10 puanlık artış yaklaşık 100 liralık artış sağlayacaktır. İstanbul'da görev yapanlara 30 puanlık artışın karşılığı da 239 liradır. İş güçlüğü, iş riski ve temininde güçlük zamları 2000’er puan artırılmalıdır. 2000 puanlık artış 53 TL’lik artış sağlayacak olup, toplamda 53x3=159 TL artış sağlayacaktır. Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek göstergeleri 600 puan artırılmalı ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarına da ek gösterge verilmelidir.Sabit ek ödeme oranları 15 puan artırılmalıdır.15 puanlık artışın karşılığı ise 146 TL’dir.Ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf olmalıdır.

 

İCAP ÜCRETLERİ ARTIRILSIN

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında çalışanlara 10 ile 40 puan arsında değişen oranlarda ilave sosyal hizmet tazminatı verilmelidir.Dağıtılabilir döner sermaye tutarı, her yıl Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve SGK arasında imzalanan global bütçe artışı veya TEFE oranında artırılmalıdır.Döner sermaye katsayıları artırılmalıdır.Süt izni ve yıllık izinlerde döner sermaye kesintisi yapılmamalıdır.Ambulans kullanan personelin tavan ek ödeme katsayıları artırılmalı ve ek puan verilmelidir. AFAD’a bağlı kamplarda misafir edilen yabancı uyrukluların yaşadığı illerde çalışanlara ilave ücret verilmelidir. Yüksek lisans yapanlara 5 puan ve doktora yapanlara 10 puan ek özel hizmet tazminatı verilmelidir. Nöbet ve icap nöbet ücretleri artırılmalı ve nöbet ve icap nöbet ücreti alamayanlara ödeme yapılmalıdır.

 

YILLIK İZİNDE KESİNTİ OLMASIN

 

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünde görev yapanlara nöbet ve icap nöbet ücreti ödenmelidir. 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan kadın memurlar için iki yıllık nöbet muafiyetinden, bir yıllık süreyi dolduranlar isteği üzerine istisna tutulmalıdır. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yıpranma payı verilmelidir. Kamu Hastane Birlikleri’ndeki tabip dışı sözleşmeli yöneticilere sabit ek ödeme verilmelidir.Aile hekimliği çalışanlarının yıllık izinlerinde ücretlerinden kesinti yapılmamalıdır. Üniversite hastanelerinde çalışan personelin döner sermaye katsayıları artırılmalıdır. Adli Tıp Kurumu çalışanlarının ek ödeme tavan katsayıları artırılmalıdır.Adli Tıp Kurumunda çalışanlara adalet hizmetleri tazminatı ödenmelidir.

 

NÖBET ÜCRETLERİ DÜZENLENSİN

 

TSK’dan devrolan personele tayin bedeli ödenmeye devam edilmelidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında çalışanların nöbet ücretleri yeniden düzenlenmelidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında merkez ve müdürlüklerde görev yapan tüm öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmelidir. Üniversite ve Adli Tıp Kurumu’ndaki hekimlerin sabit ek ödemeleri diğer hekimler gibi emekliliğe yansıtılmalıdır. Engelli çalışanların talepleri halinde eğitim durumları itibariyle şartlarını taşıdıkları kadrolara atanması sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarına zorunlu mesleki mali sorumluluk sigortası yapılmalı ve primler kurum bütçesinden ödenmelidir. 4/C geçici personele döner sermaye ödenmelidir.4/C, vekil ebe/hemşireler, kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları ve ek ders karşılığı görev yapan meslek elemanları 4/B sözleşmeli statüye geçirilmelidir.

 

ŞİDDET UYGULAYAN ÖDESİN

 

Giyecek yardımı tutarları artırılmalı, sözleşmeli personelin de faydalanması sağlanmalıdır.Yemek yardımından yararlanma usulü yeniden düzenlenmeli, faydalanamayanlara nakdi olarak ödenmelidir. Çalışanlar için kreş imkanı sağlanmalı veya 250 TL kreş yardımı verilmelidir. ASPB’deki 28 Şubat mağdurlarının çalışmadığı dönemler memuriyette geçmiş sayılmalıdır.  Ayrıca önüne geçilemez bir hal alan sağlıkta şiddet içinde ciddi tedbirler alınmalıdır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanın sağlık giderleri, 6 ay süre ile SGK tarafından değil, bizzat şiddet uygulayan kişi tarafından ödenmelidir. Şiddet uygulayana hapis cezasına varan caydırıcı önlemler alınmalıdır.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal