Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.7.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
KAYITLI İSTİHDAMIN AVANTAJLARI SEMİNERİ TAMAMLANDI
Ekonomi 21.8.2017 - 15:37:11

Hayati Eğilmez, bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyetinin, ödenecek prim tutarının 11 katı olduğunu söyledi.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı IPA IV. Bileşeni, Kayıtlı İsitihdamın Teşviki II (PRE II)  “Tekstil Sektöründe Kayıtlı İstihdamın Teşvik Edilmesi” projesi kapsamında düzenlenen  “Kayıtlı istihdamın Avantajları” semineri Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Projeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Eğilmez, 01 Temmuz 2016 tarihinden bu yana yürütmekte oldukları projenin ay sonu itibari ile tamamlanmış olacağını, bu projemiz etkinliklerine, verilen eğitimlere,  katılan ve katılamayan tüm üyelere çok teşekkür ettiğini söyledi.

Hayati Eğilmez, daha önceki toplantı ve çalıştaylarda da ifade ettiği gibi, projenin kayıtlı istihdamın daha cazip bir seçenek olduğu konusunda farkındalık yaratmayı amaçladığını ve Odamızın yürütmüş olduğu ilk AB hibe destekli proje deneyimi olması açısından kendileri için özel bir öneme sahip bulunduğunu dile getirdi.

Hayati Eğilmez, ülkemizde kayıtsız istihdam oranı her ne kadar belli bir oranda düşüş göstermiş olsa da halen önemli derecede işlevini devam ettirmekte olduğunu, kayıt dışılığın sadece çalışanı değil, işvereni ve devleti de olumsuz şekilde etkilediğini, kayıt dışı çalışan firmaların, kayıtlı olarak faaliyet gösteren firmalara karşı çok haksız bir rekabet oluşturduğunu, bu durumun da hiç de adil olmayan bir piyasa yarattığını, devlet açısından büyük oranlarda vergi ve prim açığına sebep olduğunu söyledi ve bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyetinin, ödenecek prim tutarının 11 katı olduğunu, ancak sigortasız çalıştırma sürecinde işçinin kaza geçirmesi, geçici iş görmezlik yaşaması veya ölümü halinde ödemek zorunda kalınabilecek tazminatların ve cezaların milyon TL’leri bulabileceğini ifade etti.

Daha sonra söz alan Düzce Sosyal Güvenlik İl Müdürü Necmi Köroğlu Kayıt Dışı istihdam ile Mücadele konulu bir sunum gerçekleştirdi. Necmi Köroğlu, kayıt dışı çalışmanın çeşitleri, çalışan, işveren ve devlet açısından yarattığı olumsuz sonuçlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kayıt dışı istihdam ile mücadele stratejisi ve yürüttüğü faaliyetler, işverenlerin kayıt dışılık ile ilgili nelere dikkat etmesi gerektiği, yapılan denetimler, kayıt dışı istihdam ile ilgili devlet kurumlarının aralarında yürüttüğü bilgi ve veri paylaşımı konuları üzerinde detaylı şekilde bilgiler verdi. Proje Koordinatörü Tuncay Yüksel, Düzce Sosyal Güvenlik İl Müdürü Necmi Köroğlu’na yaptığı sunum ve konuşma için teşekkür etti ve daha sonra katılımcılara verilen ikramlardan sonra etkinlik sona erdirildi.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal