Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 12.8
22.6.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
RUBBER DAM YAPIMI BAŞLAYACAK
Çevre 23.8.2017 - 16:28:49

Lastik Savak olarak tanımlanan sistemin yapımı için açılan ihale 12 Eylül 2017 saat 11.00’de Düzce Belediyesi Konuralp Ek Hizmet Binasında yapılacak.

Düzce Belediyesi Melen Su Park Projesi kapsamında Melen Çayı üzerinde debi artırma amaçlı uygulanacak “Rubber Dam” için ihale düzenledi.

Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yayınlanan ihalede Melen Su Park Projesi kapsamında Melen Çayı’nda su akışının artırılması ve debi yükseltme çalışmaları kapsamında “Rubber Dam” yapımına başlanacak. Rubber Dam diğer adıyla Lastik Savak olarak tanımlanan sistemin yapımı için açılan ihale 12 Eylül 2017 saat 11.00’de Düzce Belediyesi Konuralp Ek Hizmet Binasında yapılacak.

 

LASTİK SAVAK NEDİR?

 

Şişirilebilir lastik savaklar yaklaşık 50 yılı aşkın bir süredir su kontrol yapıları olarak kullanılmıştır. Dünyanın ilk şişirilebilir lastik savağı 1950'lerin ortalarında Amerika'da, Los Angeles eyaletinde kurulmuştur. Şişirilebilir lastik savaklar o zamanlardan günümüze, rezervuar oluşturmada ve/veya belirli bir su yolu akışını kontrol edebilmek için nispeten ucuz, çok yönlü ve pratik yapılar olarak rağbet görmektedir.

Şişirilebilir lastik savaklar, ankraj gijonları ve özel sıkıştırma plakaları ile takviyeli beton temeline sabitlenebilen, silindirik formda kalıcı yapılardır. Tasarım yüksekliğine veya basınç değerine ulaşana kadar hava yada su ile şişirilebilmektedir. Lastik gövdesi kumaş katmanlardan ve kaucuk esanslı  malzemelerden oluşmaktadır. Dış yüzeyi ozon etkisine ve UV ışınlarına karşı dayanıklı EPDM (Etilen- Propilen- Dien- Monomer) lastikden oluşmaktadır. Lastik gövde malzemesi farklı türevlerde olup, tedarikçi firmalara göre farklılık gösterebilmektedir.

Ülkemizde günden güne yaygınlaşmakta olan lastik savaklar, Türkçe'de "lastik bent", "lastik baraj", "lastik savak", "lastik set", "kauçuk baraj" ya da "şişme savak" olarak adlandırılmaktadır. İngilizce'de "Inflatable rubber dam" olarak adlandırılmakta ve ülkemizde bu şekilde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal