Kod8’den Aday Adaylarına Müjde
Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 12.8
22.5.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
VALİ DAĞLI'DAN KARARLILIK VURGUSU
Eğitim 8.9.2017 - 15:10:54

Vali Zülkif Dağlı, özellikle uyuşturucu ve bağımlılık konusunda mücadelenin sonuna kadar süreceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 81 il valisi ile gerçekleştirdiği video konferans toplantısı sonrasında alınan kararla başlatılan “Güvenli Okul, Güvenli Eğitim Projesi” kapsamında Düzce’de de toplantı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Vali Zülkif Dağlı, “Özellikle defolu olan okul çalışanları ile servis şoförlerinin gözünün yaşına bakmayacağız” dedi.

İçişleri Bakanlığının talimatıyla dün yapılan valiler toplantısında okulların çevre güvenliği ve uyuşturucu ile mücadeleyle ilgili alınan kararlar kapsamında Düzce Valiliği tarafından toplantı düzenlendi. Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Vali Zülkif Dağlı, Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Öztürk, Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, daire müdürleri, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler ve davetliler katıldı.

Toplantıda Halk Sağlığı Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü özellikle okul çevresinde ve okullarda alınabilecek tedbirler, uyuşturucu ile mücadele, bağımlılıkla mücadele gibi konularda bilgiler verdiler.

 

“MÜCADELE EDECEĞİZ”

 

Toplantıda konuşan Vali Zülkif Dağlı, özellikle uyuşturucu ve bağımlılık konusunda mücadelenin sonuna kadar süreceğini işaret ederek “Çocuklarımız, geleceğimiz için buradayız. Bunun ne kadar önemli olduğunu hepimiz zaten anladık. Burada muhtarlarımız var. Güvenli Okul ve Güvenli Eğitim Projesi kapsamında muhtarlarımız olmazsa, olmazlarımız. Okul müdürlerimiz, okul idarecilerimiz bizim için önemli. Ayrıca okullarımızda ki velilerimizin oluşturduğu okul aile birlikleri de çok önemli. Tüm taraflar burada. Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ile birlikte bu konuyla nasıl mücadele ederiz, çocuklarımızı nasıl güvenli bir ortamda eğitim-öğretim yılını geçirirler diye buradayız. Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı sunumlarını dinledik. Halk sağlığında ki sunumu dinleyince konunun önemini ve vahametini anlamış olduk. Burada neler yapacağız. Bu çalışma devam edecek. Biz her ay toplantılarımızda bunu söylüyoruz. Karşımızda ki adamlar bu işten vazgeçemeyecek ama bizde mücadelecimize devam edeceğiz. Çocuklarımızı gelecek nesillerimizi kurtarmak için bu çalışma devam edecek. Hep birlikte, topyekun devam edecek. Burada STK’lar olacak, kamu kurumları olacak, Yeşilay olacak, muhtarlar olacak. Yoksa biz burada fazla yol alamayız. Neler yapacağız? Geçen yıl başlayan projede güvenli eğitim irtibat görevlisi dediğimiz hem emniyet müdürlüğü hem il jandarma komutanlığının belirlediği görevler var. Baktığımızda emniyet müdürü kendi müdür yardımcısını bu iş görevlendirdi, jandarma komutanımız kendi müdür yardımcısını bu iş için görevlendirdi. Okullarda ki diğer birim ve çalışanlar hepsi bir şemsiye altında çalışmış olacak. Yapının kuruluşu en üst düzeyde en önemli şekilde ele alınacak” ifadelerinde bulundu.

 

“OKULLARIN KAMERA SİSTEMİ 2 AYDA TAMAMLANACAK”

 

Vali Zülkif Dağlı, merkez ve köylerde ki tüm okulların kamera sistemlerinin yenileneceğine dikkat çekerek “Okullarımızda kamera bazılarında var, bazılarında yapılmak üzere. Ben bunu burada söylemek istiyorum. Tüm okullarımız gerek köylerimizde, gerek şehir merkezlerimizde tamamının kameralarını en kısa zamanda tamamlayacağız. Yaklaşık 2 ay içerisinde bunların tamamını valilik olarak tamamlayacağız. Kamerası olmayan okulumuz kalmayacak. Bu bizim için olmazsa olmaz. Bunu yaptığımızda neler olacak? Okulun çevresinde dolaşmaya başlayanlar varsa bunlarla ilgili 2012 yılında çıkan karar var. Bunlara ceza verebiliyoruz. 250 liradan başlamak üzere, kişiyi emniyet kuvvetlerimiz uzaklaştırıyor. Bunlar uzaklaştırıp ceza vereceğiz. Ayrıca okulun etrafında bekleyen tehditler, çocuklarımıza ulaşabilecek tehditlere tedbirli olacağız. Uyuşturucu satıcılarına karşı emniyet ve jandarma hazır beklemekte” şeklinde konuştu.

 

“AĞIR CEZA UYGULAYACAĞIZ”

 

Vali Dağlı, okul etrafında bulunan kahvehane, internet kafe gibi işyerlerinin sahiplerine uyarıda bulunarak “Okulun etrafında umuma açık kafe, kahvehane, internet kafe gibi yerlere çocukların alındığını yani 18 yaşından küçüklerin alındığını gördüğümüz zaman 1 hafta, 15 gün demeden 6 ay 1 yıl kapatma şeklinde en ağır cezayı uygulayacağız. Bunu burada ki herkes bilsin. En ağır ceza neyse onu uygulayacağız. Çocuğu kafeye, internet kafeye alan kapatma cezası ile karşı karşıya kalacak” diye konuştu.

 

“KANTİNCİLERİN KİMLE GEZDİĞİNE DAHİ BAKACAĞIZ”

 

Okul kantinlerinde çalışan kişilerin incelemelerini titizlikle yaptıklarını işaret eden Vali Dağlı, “Ayrıca çocuklarımıza tek tek sigara satanlarla ilgili mücadelemiz sürecek. Burada kantinlerimiz var, okulda çalışanlar var. Bu çalışanlarımızı güvenlik soruşturmalarını en ince şekilde yapacağız. Sadece bir sabıka kaydı var mı? Yok mu? Bu değil. Bu adam ne yedi? Ne içti? Kimle gezdi? Bunların hepsini araştıracağız. Kantin ve diğer çalışanlarda defosu olan, yanlışı olanların çalışmasına müsaade etmeyeceğiz” ifade etti.

 

“OKULDA GÜVENLİKÇİ ÇALIŞTIRILMALI”

 

Okullarda özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasına teşvik etmek için İçişleri Bakanlığı’na teklif sunulduğuna dikkat çeken Vali Zülkif Dağlı “Okullarda güvenlikçi çalıştırılması önemli. Gücü yeten okul aile birliklerinin özel güvenlik çalıştırmasını istiyoruz. İçişleri Bakanımızın yaptığı toplantıda bir öneri geldi. Bu güvenlik görevlerinin sigorta ve vergilerinin bu istihdam seferberliğinde olduğu gibi devlet tarafından ödenmesi gündeme geldi. Eğer buda gerçekleşirse okul aile birliklerimizin üzerinde ki yük azalmış olacak. Sigorta ve vergilerin devletin ödemesi sağlanırsa o zaman biraz daha güvenlikçi çalıştırmamız kolay olacak. Bunlar bizim için olmazsa olmaz çalışmalar” dedi.

 

“KUSURU BULUNAN SERVİS ŞOFÖRLERİNE ACIMAYACAĞIZ”

 

Daha önce alkolden ehliyetine el konulan, trafikte ağır kusur işleyen veya uyuşturucu kullandığı tespit edilen okul servis şoförlerinin taşıma ihalesini alsa dahi ihalesinin iptal edileceğine ifade eden Vali Dağlı, “Baktığımızda biz genelde başımıza bir iş geldiği zaman bir şeyi konuşmaya başlatırız. Bu sefer baştan tedbir alacağız. Geçen sene okul servis şoförlerinin GBT’lerine baktırdık. Sadece GBT değil bu kişi hangi trafik suçlarını işledi, alkollüyken araç kullanmaktan ehliyeti alındıysa biz onu şoför olarak barındırmayacağız. Alkolle ilgili veya ağır trafik suçu içlediyse, uyuşturucu veya başka yüz kızartıcı eylemi varsa, durumu ne olursa olsun ihale almış olsa bile biz ona iş vermeyeceğiz. Okullarımızda servis şoförlerimizin iyi rehberlik yapmasını istiyoruz. Servisin içerisinde kesinlikle sigara içmeyecekler. Çocuklara hostes kullanmak gerekiyorsa hostes bulundurulacak. Ayrıca servis araçlarının içerisinde kamera sisteminin olması gerekiyor. Mutlaka kamera sistemi olacak. Şoförün ne yaptığını, öğrencinin ne yaptığını göreceğiz. Ayrıca öğrencilerin kemelerini, başta servis şoförlerinin kemerlerini takmasını istiyoruz. Tüm kamu kurumlarına bir yazı yayınlandı. Tüm resmi araç şoförleri ve resmi araçlar içerisinde olanların emniyet kemerini takması gerekiyor. Bayram boyunca 122 vatandaşımız öldü. Yoğunluk çok fazla, trafik yoğunluğunu artıyor. Yurt dışında gelen vatandaşlarımız var. Bayram tatili vardı. Günlük emniyet takibi ile kurtarmaya çalıştık. Geçen yıla göre trafik yoğunluğuna rağmen Türkiye’de ölüm oranı ve kaza sayısında düşüş yaşandı. Birebir takip edildiği zaman başarı elde ediliyor. Bizde 11 aylık bir çocuğumuz vefat etti. Keşke oda olmasaydı. Bunun dışında trafik kurallarına uymaları için servis şoförlerine müsamaha göstermeyeceğiz Acınmayacak bilsinler. Çocuklarımızın güvenli bir ortamda eğitimi görmesi. Gelecek nesillerimiz için bu çocukların en güzel şekilde yetişmesi. İnşallah olumsuz bakaya rastlamadan bu eğitim-öğretim yılını başlatırız. Yeni eğitim-öğretim yılı hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

“TOPYEKUN MÜCADELE ŞART”

 

Toplantıda konuşan Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ‘‘Uyuşturucu ve Güvenli Eğitim tüm kurum, kuruluşların ve vatandaşların işbirliği yaparak, topyekun mücadele etmesi gereken bir konudur. Bu toplantının eğitim sezonu öncesinde yapılması önemlidir. Uyuşturucu ve bağımlılığa ilişkin olarak Valiliklerin, belediyelerin kanunen yapmaları gerekenler vardır. Ancak bunun ötesinde tüm kurum, kuruluşlara, vatandaşlara önemli görevler düşmektedir. Uyuşturucu türü madde bağımlılığı çocuklarımızı tehdit etmektedir. Önemli olan madde bağımlılığı öncesi tedbir almaktır. Bu konuda da en fazla görev muhtarlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına düşmektedir. Uyuşturucu konusunda tehlikenin hepimiz farkında olmalıyız” dedi.

Toplantı soru-cevap kısmı ile son buldu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal