Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 12.8
22.6.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
FINDIK ZURUFLARINDAN YEŞİL GÜBRE
Çevre 11.9.2017 - 15:38:59

Toplandıktan sonra kurutulan fındıklardan geri kalan ve zuruf olarak adlandırılan artıkların imha edilmeyip, bitkisel kompost yapılarak gübreye dönüştürülüp değerlendirilmesi istendi.

YAKLAŞIK 700 bin hektarın üzerinde bir alanda üretimi yapılan fındıkların daldan toplanıp patoza vurulması ile geriye kalan zurufların miktarı kuru olarak,  gerçekleşen rekoltenin yaklaşık yüzde 70'i oranında bir ağırlığa sahip olduğu belirtiliyor. Fındıktan ayrıştırılan zuruflar büyük oranda kullanılmayarak atılıyor.

Ferrero Fındık tarafından Değerli Tarım Uygulamaları kapsamında bu konuda çalışmalar yapılıyor. Yeşil gübre olarak da adlandırılan bitkisel kompostu elde etmek için, bahçelerdeki budama atıkları, yabani otlar, yapraklar ve fındığın patoza vurulmasıyla ortaya çıkan zuruflar kullanılıyor.

Ferrero Değerli Tarım Zirai İşler Müdürü Gökhan Arıkoğlu, özellikle hasat edilen fındıkların patoz kullanılarak ayrıştırılması sırasında elde edilen zurufların çöpe atılmasını büyük bir hata olarak niteleyerek, "Bu milli bir servettir. Diğer atıklarında kullanılması ile kolaylıkla bitkisel kompost gübre elde edilebilmekte ve bahçelerde kullanılabilmektedir. Bunları yok etmeyelim, gübre yapıp kullanalım" dedi.

Gökhan Arıkoğlu, bünyelerinde istihdam ettikleri ziraat mühendisleri ve sosyal çalışma uzmanları vasıtasıyla atıkların gübre haline dönüştürülebilmesi konusunda üreticilere yardımcı olacaklarını ifade ederek şunları söyledi: "Atıklardan yeşil gübre üretilmesi için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bunların neler olduğu, nasıl yapıldıkları broşürler ve videolarla üreticilerimize ulaştırılacaktır. Sahadaki arkadaşlarımızın üreticilerle tek tek görüşerek anlatacaklardır. Yeşil gübre demek, hem organik, hem ucuza mal olan, hem atıkları ortadan kaldırırken ekonomiye katkı sağlayan çalışma demektir. Bu konuda sadece fındıkla ilgili kesimler değil, çevreci kuruluşlara da görev düşmektedir. Ayrıca zuruflarla birlikte bahçelerdeki yaprakların da gübre amaçlı değerlendirilmesi, son yıllarda bahçelerde yaygın olan külleme hastalığı ile mücadelede önemli bir katkı sağlayacaktır."

Gökhan Arıkoğlu, bu yolla aynı zamanda her yıl yüzbinlerce ton bitkisel atığın doğaya kazandırılmış, çiftçilere maddi katkı sağlanmış, bahçelere de en yararlı gübrelerin verilmiş olunacağını da vurgulayarak, Ferrero olarak bu konuda kampanya yapacaklarını, devletin de yeşil gübre imalatına teşvik vererek bunu desteklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal