Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.7.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
TEKNO MACCAFERRİ’DEN GREV AÇIKLAMASI
Ekonomi 20.9.2017 - 16:32:30

"Bu durumun devam etmesi halinde, yabancı ortaklarımızla nihai karar aşamasına gelmiş olan fabrika üretim kapasitesini iki katına çıkaracak yatırım kararı askıya alınacak ve hatta mevcut fabrikanın kapatılması gündeme gelebilecektir" denildi.

Düzce 1. OSB’de faaliyet gösteren Tekno Maccaferri isimli fabrikada çalışan ve toplu iş sözleşmesinde yüzde 20 zam önerisini kabul etmeyen işçiler 51 gündür grevlerine devam ediyor.

Grevin şirketin üretim faaliyetlerinin durmasına yol açtığını ifade eden fabrika yönetimi ise, yatırım kararının askıya alınacağını ve hatta mevcut fabrikanın kapatılmasının gündeme gelebileceğini açıkladı.

 

“TALEPLER FAHİŞ, SENDİKA AGRESİF”

 

Tekno Maccaferri yönetiminden grevle ilgili açıklama geldi. 2012 yılında faaliyete geçen fabrikada, işçilerin sendikal talepleri üzerine 2015 yılının Nisan ayında Birleşik Metal-İş Sendikası ile anlaşma imzalandığı ve 2 yıl boyunca gayet uyumlu bir çalışma ortamı sağlandığı ifade edildi. Ancak, Mart 2017 tarihinde başlayan 2. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığı kaydedilen açıklamada, süreç şu şekilde anlatıldı: “Şirket olarak yüzde 15 zam ile başlayan teklifimizi, tüm imkanlarımızı zorlayarak bir önceki seneye göre yüzde 20 zamlı seviyeye getirmiş, buna karşılık sendika yüzde 50 zam talebi ile gelip yüzde 34’ün altına düşmemiştir. Türkiye’nin ekonomik şartları ve yıllık enflasyon oranı (% 8.53) göz önüne alındığında, sendikanın bu fahiş talepleri ve görüşmelerdeki agresif ve umursamaz tavırları tarafımızca anlaşılamamıştır. Yüzde 20 zam oranlı teklifimizin ve uzlaşma taleplerimizin reddedilmesi akabinde sendika grev kararı alarak, 31 Temmuz 2017 tarihinde işi durdurmuştur.

 

“YASAL HAKKIMIZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI”

 

Belirtmek isteriz ki; bugüne kadar gelinen süreçte firmamız,  işçilerimizin işçilik ve sendikal haklarına saygı duymuş aynı zamanda yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek adına sessizliğini korumuştur. ‘18.10.2012 tarihli, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu 64. Maddesi gereğince ‘grev başlamadan önce üretilen ürünlerin satılmasına ve işyeri dışına çıkarılmasına engel olunamaz’ maddesine dayanarak, grev sürecinden önce üretilen ürünler Ağustos ve Eylül aylarında, müşterilerimize ve şantiyelerimize sevk edilmek istenmiştir. Fakat bu yasal hakkımız, sendika tarafından engellenmeye çalışılmış ve fabrikadan çıkartılmak istenen nihai ürünler, sendika tarafından kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi suretiyle, hammadde veya yarı mamül imajı verilmek istenmiş, kamyonların ve tırların önü kesilerek, hukuka aykırı provokatif eylemlerle engellenmiştir.  Her ne kadar sendika tarafından medyaya yanıltıcı demeçler verilse de, bizzat sendika yönetimi ve avukatları grev öncesi üretilip stokta bekleyen ürünlerin fabrika sahasından çıkarılmasının yasal hakkımız olduğunu sözlü olarak beyan etmişlerdir.

 

“SENDİKA UZLAŞMADAN UZAK VE TEHDİTKAR”

 

Sendikanın yapmış olduğu provokatif hareketler ve gerçeği yansıtmayan açıklamalar, işçilerimizle olan birliğimizi zedelemekte ve işlerimizi sabote etmektedir. Ayrıca bu süre zarfında, işçilerimizle yaptığımız görüşmelerde, tarafımızca teklif edilen yüzde 20 zam oranı ve yan haklar ile ilgili, işçilerimizin çoğunluğuna, sendika tarafından doğru bilgilendirme yapılmadığı ya da yanıltıcı bilgi verildiği ortaya çıkmıştır. İki yıl önce yapılan 1. toplu iş sözleşmesi sürecinde, yönetimimize karşı samimi ve tarafsız tavır sergileyen sendikanın, şu anki süreçte tamamen uzlaşmadan uzak, dayatmacı ve tehditkar tavırları, şirketimizin ve işçilerimizin kandırıldığına dair akıllarda ciddi soru işaretleri bırakmaktadır. Tekno Maccaferri A.Ş. kurulduğu günden beri, şirketimiz çalışanlarının haklarına, refahına ve güvenliğine önem vermekte, Düzce bölgesindeki yan iş kolları, tedarikçilerimiz ve esnaf ile birlikte birçok ailenin geçimine fayda sağlamaktadır.

 

“NİHAİ KARAR AŞAMASINA GELDİK”

 

Açıkça belirtmeliyiz ki; sendikanın kendi siyasi amaçlarına yönelik ve işçilerimizi kullanarak başlattığı bu grev, şirketimizin üretim faaliyetlerinin durmasına yol açmış ve fabrikamızda üreteceğimiz ürünlerin tamamının, tekrardan yurtdışına kaydırılmasına sebep olmuştur. Bu durumun devam etmesi halinde, yabancı ortaklarımızla nihai karar aşamasına gelmiş olan fabrika üretim kapasitesini iki katına çıkaracak yatırım kararı askıya alınacak ve hatta mevcut fabrikanın kapatılması gündeme gelebilecektir. Sendikanın bu uzlaşmaz tutumu işçilerimizin giderek artan mağduriyetlerine yol açmakta ve ülke ekonomisine direkt olarak zarar vermektedir.”

 

DÜZCE’YE 2012’DE GELDİ

 

140 yıllık deneyime sahip dünya devi Maccaferri firması ve 30 yılı aşkın süredir var olduğu sektörlerde lider olan Tekno Şirketler Grubu ortaklığı ile 2012 yılında kuruldu. Şirket, kaya taş düşmesine karşı koruma, erozyon kontrol, dere ıslahı, istinat yapıları vb. çevreci uygulamalarda kullanılan yenilikçi ürünleri ilk defa ülkemize getirerek uygulanmalarını sağladı ve yepyeni bir sektör yarattı. Bu tür uygulamalarda kullanılan tüm malzemelerin yurtdışından ithalatını önlemek için 2012 yılında da Düzce’de konusunda Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük fabrikalarından birisini faaliyete geçirdi. Fabrika sadece yurtiçi ihtiyaçlarını karşılamakla kalmadı, aynı zamanda giderek artan bir oranda başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya ihracat yaparak ülkemize döviz kazandırmaya başladı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Ben de bir emekçi kardeşiniz Hemşeriniz Aynı Zamanda Sendikacıyım Bakın ben Gebze'de Gurbetteyim Bakın Ne Güzel Düzcemiz de İşyeri evden işe , işten eve gidiyorsunuz Bakın %20 Zama işveren vermeyi kabul etmiş Az Zam değil iyi çok güzel Bakım ben bu sendikayı iliğine kadar tanıyorum Size. Düzceli emekçilerimize yazık edersiniz , Bir araya gelin anlaşın , Adam kapatır yatırımını başka yere yapar , Ben Size derim ki Birleşik Metal sendikasının kimlerle muhabbet ettiği , kimlere hizmet ettiğine bakın İşci de bizim , işverende bizim Sendikada bizim Uzatmayalım işimize sahip çıkalım
Durmuş yağcı - 21.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%40,68

Bu tip yatırımlar duzce dışına ciksin diye uğraşan sendikanin tutumu yüzünden isciler daha da çok mağdur ediliyor. Sendika yönetimi resmen zarar vermekten başka bir şey yapmiyi. Yatırım Sakarya ya giderse kimse şaşırmasın.
Vatandas - 20.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,53

Devletin belirlediği enflasyon datasındaki mallaın gazyağı, kibrit gibi mallar olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Asgari ücrete (güya) yapılan %30 zam maalesef bütün çalışanların alım gücünü, maaş dengesini alt-üst etti. İşverenler de iyi biliyor bu durumları. Neyse.
T. - 20.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,00

Güzel anlatmış, ülkeye döviz geliyor muş, Türkiye de lidermiş,sendikaları bitirmek için çok güzel duygu sömürüsü yapıyorsunuz bedava çalışan varken siz işçiler neden asgari ücretin üzerinde refah şartlar da yaşamak istersiniz kimse bunu anlamaz, gazanız mubarek olsun sayın Vali işçiyi sevmiyor zaten işveren düğmeye basmış..
Şinasi - 20.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%44,83

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal