Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE İL SAĞLIK MÜDÜRÜ'NDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Dr. Mustafa Özyörük, "Doğal alanlarda yetişen mantarlar kesinlikle yenmemeli; bunun yerine kültür mantarı tercih edilmelidir" dedi.
Sağlık 2028.-1.0- - 12:59:18

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Özyörük, son zamanlarda yaşanan mantar zehirlenmeleri üzerine vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

 

DOĞADA YETİŞEN MANTARI YEMEYİN

 

Doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucunda gelişen zehirlenmelerin ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenme olduğunu vurgulayan Özyörük, “Mantar zehirlenmeleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görülür. Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz. Bölgemizde de doğal alanlarda yetişen zehirli mantarların da bulunduğu unutulmamalıdır.Zehirlenmelerin önemli bir kısmı esasında çok basit önlemlerle engellenebilecek niteliktedir. Bu çerçevede, mantar zehirlenmeleri de çok basit bir şekilde önlenebilecek bir zehirlenme tipi olup zehirlenmenin engellenmesindeki tek çare de doğal alanlarda yetişen mantarların kesinlikle yenmemesi; bunun yerine kültür mantarının tercih edilmesidir” dedi.

 

BELİRTİLER ZEHRİN NİTELİĞİNE GÖRE DEĞİŞİR

Zehirlenme belirtilerinin mantarda bulunan zehrin niteliğine göre değiştiğini ve belirtilerin 2 - 6 saat sonra ortaya çıktığını anlatan Özyörük, mantar zehirlenmesinin belirtilerini ise; sersemlik, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi, karın ağrısı, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, denge bozukluğu, sulu/kanlı ishal, kas ağrıları, bulanık görme, ağızda metalik tat, nabızda artış, yüz ve boyunda kızarma, bulantı ve kusma, terleme, ağızda sekresyon artışı, konuşma güçlüğü olarak sıraladı.

 

BU İNANIŞLAR KESİNLİKLE YANLIŞ

Özyörük, “Yoğurtla yenen mantar zehirlemez. Pişirilen mantarda zehir yok olur. Sirkeli ve tuzlu suda kaynatmakla mantarın zehri alınır. Kurutulmuş mantarın yenmesiyle zehirlenme olmaz. Çayırlarda yetişen mantarlar zehirli değildir.Mantar koparıldığında rengi değişmezse mantar zehirsizdir.Ağaçlardaki mantarlar zehirsizdir.Zehirli mantar gümüş kaşıkla pişirilirse kaşık kararır.Salyangozlar zehirli mantarları yemezler”  gibi inanışların ise kesinlikle doğru olmadığını söyledi.

Özyörük, zehirlenme durumlarında 114 UZEM (Ulusal Zehir Danışma Merkezi)Çağrı Merkezi aranarak medikal destek alınabileceğini sözlerine ekledi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8