Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.1.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
NECMİ AKSOY'DAN BİR KEŞİF DAHA
Yeni bulunan çalı taksonuna; yayılışını yaptığı, Cudi Dağı'nın adı verilerek 'Spiraea cudidaghense Fırat & N. Aksoy’ ismiyle bilim dünyasına kazandırıldı.
Çevre 2029.-1.2- - 18:03:41

Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, Şırnak’ın Cudi Dağı’nda yeni bir çalı türü keşfetti.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Aksoy ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat’ın birlikte yaptıkları araştırmalar, bilim dünyasına yeni bir odunsu bitki kazandırdı.

Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat; Şırnak ve Silopi ilçe merkezleri arasında yer alan Cudi Dağı’nda 2013-2014 yılları arasında floristik arazi çalışmaları esnasında, bir çalı taksonuna ait örnekleri topladı. Fırat, toplamış olduğu bu örnekleri Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, Odunsu Taksonlar Uzmanı Prof. Dr. Necmi Aksoy ile DUOF Herbaryumu’nda (Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu) ve diğer ulusal ve uluslararası herbaryumlarda inceledi. İki bilim insanının yaptıkları bu incelemeler sonucunda, bu bitkinin bilim dünyası için yeni bir odunsu bitki türü olduğu tespit edildi.

Gerçekleştirilen bu başarılı çalışma sonucunda açıklamalarda bulunan Odunsu Taksonlar Uzmanı Prof. Dr. Necmi Aksoy, “Yeni çalı türü, gülgiller (Rosaceae) familyasından İspirya  (Spiraea sp.)  cinsine ait olup, dünyada doğal olarak yetişen 100 tane türü bulunmaktadır. Türkiye’de ise bu cinse ait iki tane tür biliniyordu. Bu türlerden biri Doğu Anadolu’da yayılış gösteriyor, diğeri ise Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu’da yayılış göstermektedir. Bunlar bilinen orman altı ve orman içi açıklıklarındaki bitkilerdendir. Bundan dolayı, odunsu bitki taksondan yeni tür bulmak çok zordur. Yeni çalı türünün keşfedilmesi ülkemizin biyoçeşitliliği zenginliğini göstermesi açısından oldukça önemlidir. Yaptığımız bu araştırmayla 2 diye bilinen bu odunsu bitki türünün 3 olduğunu tespit etmiş olduk” şeklinde konuştu.

Yeni bulunan çalı taksonunu; yayılışını yaptığı, Cudi Dağı'nın adını vererek; ‘Spiraea cudidaghense Fırat & N. Aksoy’ ismiyle bilim dünyasına kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Aksoy, bu çalı türünün uzun süre çiçekli kalması ve her zaman yeşil görünmesi nedeniyle park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanım potansiyelinin olduğunu söyledi. Sadece Cudi Dağı’nda belli bölgelerde yayılış gösteren endemik bir bitki olduğunu ifade eden Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy, Cudi Dağı’nın; iç taraftaki vadilerde ve dağlık alanlardaki; açıklık ve yamaçlarda yetiştiğini dile getirdi. Kendisine en yakın bitki taksonunun ise; Güney Batı Asya’da yayılışını yapan, Spiraea pilosa’yakın olduğunu; Türkiye’nin Cudi Dağı’nın bulunduğu Güneydoğu Anadolu Dağları ile İran’ın Zağros Dağları üzerinden, bu bitkinin yayılışını yaptığını belirten Aksoy, Afganistan ve Pakistan’daki dağlık bölge ile floristik bağlantısı bulunduğunu sözlerine ekledi.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat’ın yaptıkları bu çalışma, Çin Halk Cumhuriyeti’nde orman ürünleri üzerine yayın yapan ve uluslararası prestije sahip 'Journal of Forestry Research' dergisinde yayınlandı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive