Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ZİRAAT FAKÜLTESİ TARIMSAL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE ÖNCÜLÜK EDİYOR
Prof. Dr. Öztemiz, öğrencilere meslekleri ile ilgili sorun tanımlama ve çözüm bulma becerilerini kazandırma, ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edilen bir fakülte olma hedefiyle çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.
Eğitim 2018.01.26 - 15:14:16

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, Fakültenin faaliyetleri, hayata geçirmek istediği projeleri, bölge tarımına katkıları ve gelecek hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanmasına önem verdiklerini dile getiren Prof. Dr. Sevcan Öztemiz,  doğal dengenin korunarak geliştirilmesine yönelik bilim ve teknolojiler üreten ve uygulayan, eğitim, araştırma ve yayım çalışmalarının çok disiplinli olarak yürütülmesine öncülük eden, bilgi ile uygulamayı bütünleştirebilecek mühendisler yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Prof. Dr. Öztemiz, öğrencilere meslekleri ile ilgili sorun tanımlama ve çözüm bulma becerilerini kazandırma, ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edilen bir fakülte olma hedefiyle çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

 

“ULUSLARARASI ALANDA REKABET

EDEBİLİR BİR FAKÜLTE OLMAK İSTİYORUZ”

 

Yeni ve gelişmekte olan Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi olarak uygulayacakları yönetim modeli ile uluslararası alanda rekabet edebilir bir fakülte olmak istediklerinin altını çizen Öztemiz, toplumsal ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında disiplinler arası proje işbirlikleriyle öncü bir kurum olma yolunda ilerleyeceklerine işaret etti. Eğitim-öğretim ve bilimsel gelişme alanlarında, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan, çağdaş, yenilikçi, girişimci, güvenilir ve saygın bir Fakülte olmak için gerekli çalışmaları hayata geçireceklerini de sözlerine ekledi.

Fakülte bünyesinde; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Biyosistem Mühendisliği, Tarla Bitkileri ve Tarımsal Biyoteknoloji Bölümlerinin yer aldığını ve Bitki Koruma Bölümü’nde aktif olarak lisans eğitiminin devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda, 2 Profesör, 2 Doçent, 13 Yardımcı Doçent ve 2 Araştırma Görevlisi olmak üzere 19 öğretim elemanı, 74 öğrenci ve 6 idari personelle akademik faaliyetleri sürdürdüklerini ifade etti.

 

“FAKÜLTEMİZ BÜNYESİNDE MESLEKİ

UYGULAMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

 

Öğrencilerinin mesleki gelişimlerine önem verdiklerini dile getiren Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı, öğrencilere öğrendikleri teorik bilgileri uygulama ve zayıf yönlerini geliştirme fırsatı verdiklerine dikkat çekti. Öğrencilerin mesleki bilgi ve becerilerinin toplumun beklentilerine cevap verecek düzeyde olması konusunda hassas oldukları değerlendirmesinde bulunan Öztemiz, bilgi ile uygulamayı bütünleştirerek, sorun tanımlama ve çözüm bulma becerilerinin kazandırılması amacıyla Fakülte bünyesinde mesleki uygulamalar gerçekleştirdikleri bilgisini paylaştı.

Fakülte olarak tarım-sanayi işbirliklerinin başlatılması ve sürdürülebilirliğin sağlanmasını hayata geçirmek istediklerini ifade eden Prof. Dr. Öztemiz, böylelikle, staj ve iş bulma olanaklarının temini ile tarımsal istihdamın sağlanmasına da katkı sağlamayı hedefledikleri vurgusunda bulundu.

 

TARIMSAL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ

İÇİN BİRÇOK GİRİŞİM HAYATA GEÇİRİLDİ

 

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin tarımsal sorunların çözümüne yönelik girişimlere öncülük ettiğinin altını çizen Öztemiz, “Örneğin, Amerikan beyaz kelebeği ile ilgili Düzce Üniversitesi Koordinatörlüğünde, Düzce Valiliği, Düzce İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ile Ziraat Odaları işbirliğiyle, fındık bahçelerinin en büyük düşmanı olan Amerikan Beyaz kelebeği zararlısına karşı mücadele programı başlatılmıştır. Yine  Fakültemiz tarafından fındıkta külleme hastalığı ile ilgili eğitim verilmiş, tarımla ilgili çeşitli konularda çalıştay, panel, konferans ve toplantılar düzenlenmiştir.” şeklinde konuştu.

Fakültenin İstanbul ve Ankara arasındaki konumu nedeniyle avantajlı noktada yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Yetiştireceğimiz nitelikli Ziraat Mühendisleri ve yapacağımız bilimsel araştırmalarla, gerek Düzce yöresinin gerekse bu iki büyük şehrin tarımsal ürünlerinin gelişimine, artırılmasına ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik büyük katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“TARIM EKONOMİDE VAZGEÇİLMEZ BİR SEKTÖR”

 

Tarımı, sanayiye hammadde sağlaması nedeniyle ekonomimizde önemli katma değere sahip vazgeçilmez bir sektör olarak nitelendiren Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, gelişen bilgi ve teknolojinin tarımsal faaliyetlere entegre edilmesi, üniversite, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile işbirlikleri kurularak bölge tarımının sorunlarına çözüm bulunması ile tarım sektörünün gelişmesine fırsat ve destek verilmesi gerektiğini belirterek açıklamalarını sonlandırdı.

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8