Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
13.12.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE’DE HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMENİN YOLU; HAVAYI KİRLETMEMEK
Prof. Dr. Peri Meram Arbak, yerleşim yerlerinde inşaatların rüzgar koridorları oluşturacak şekilde projelendirilmesi gerektiğini söyledi.
Sağlık 23 Şubat 2018 Cuma - 11:27:32

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi, düzenlediği Konferanslar Serisinin 30.’sunda“Düzce’de Dünden Bugüne Hava Kirliliği ve Akciğer Sağlığı” konusunu ele aldı.

Orman Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Doç. Dr. Ege Güleç Balbay ve Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan’ın sunum yaptığı konferansa Fakülte Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Aksoy ve öğretim elemanları ile öğrenciler katılım sağladı.

 

ARBAK: RÜZGAR KORİDORU OLUŞTURULMALI

 

Programın ilk sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Düzce’deki hava kirliliğini ve önlenmesi için yapılması gerekenleri katılımcılarla paylaştı. Yapılan incelemelerde Düzce’nin etrafının dağlarla çevrili olmasından dolayı hava akımının düşük düzeyde olduğunu belirten Prof. Dr. Arbak, Düzce’de hava kirliliğini önlemenin yolunun öncelikle havayı kirletmemekten geçtiğini vurguladı. Şehir yapılaşmasında bilinçli hareket edilmesi gerektiğini de belirten Prof. Dr. Peri Meram Arbak, yerleşim yerlerinde inşaatların rüzgar koridorları oluşturacak şekilde projelendirilmesinin yapılmasını söyleyerek, egzoz gazları ile ısıda kullanılan kömür atıklarının da havayı aşırı derecede kirlettiğini ifade etti.

 

BALBAY: AKCİĞER KANSERİNE NEDEN OLUYOR

 

“Düzce İlinde Hava Kirliliği ve Solunum Hastalıkları” başlıklı sunumunu yapan Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, hava kirliliğinin; solunum fonksiyonlarını kötüleştirerek şikayetleri, acil başvurularını artırdığı gibi ölüm risklerini de artırdığını belirtti. Akciğer kanserinin nedenleri arasında hava kirliliğinin de olduğunu belirten Doç. Dr. Balbay; astım, akut bronşit, pnömoni, akut farenjit, akut nazofarenjit ve alerjik rinit ile poliklinik başvurularının hava kirliliğiyle ilişkili olduğunu vurguladı.

 

GÜLHAN: EN FAZLA ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

 

Programın son sunumunu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan ise hava kirliliğinin çocuklar üzerindeki etkilerine değindi. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişim içerisinde olduğundan çevresel etmenlerin kalıcı etki yapma riskinin daha yüksek olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Gülhan, hava kirliliğinden en fazla çocukların etkilendiğinin altını çizdi. Isınma amaçlı olarak daha temiz yakıt kullanımının çocuklarda akut alt ve üst solunum yolları enfeksiyonlarını önemli oranda azalttığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan, çocukluk çağı enfeksiyonlarını engellemenin, erişkin yaşta gelişebilecek kronik akciğer hastalıklarından koruyacağını ifade etti.

Program sonunda başarılı çalışmaları ve sunumları için Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Doç. Dr. Ege Güleç Balbay ve Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan’a Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive