Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
13.12.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
GÖRME ENGELLİ ANNENİN TEK HEDEFİ DİPLOMASINI GURURLA GÖSTERMEK
Düzce’de 2 çocuk annesi yüzde 90 görme engelli kadın okuyabilmek ve yazabilmek için evinde eğitim alıyor. Tek amacının okur – yazar belgesini ve diplomasını gururla göstermek olduğunu belirten 36 yaşındaki Birsen Uludağ, hem ev işlerini yapıp hem çocuklarıyla ilgileniyor hem de okuma yazma öğrenmeye çalışıyor.
Eğitim 24 Şubat 2018 Cumartesi - 15:21:52

Görme engelli olarak hayata başlayan Birsen Uludağ, ailesinin engellemesi nedeniyle yaşıtlarıyla birlikte okula gidemedi. Yüzde 90 görme engelli genç kadın 36 yaşına geldiğinde artık daha fazla okuma yazma bilmeden hayatını devam ettirmemek için azmetti, kurumlara başvurdu ve kendisine tahsis edilen özel öğretmenle okuma yazmayı öğrenmeye çalışıyor. Görme engelli olmasına rağmen, “Ben bu işi başaracağım” diyerek kendisine hedef koyan Birsen Uludağ bu azmi ile birçok insana da örnek oluyor.

Okuma yazmak öğrenmek için nasıl harekete geçtiğini anlatan Birsen Uludağ, “Okuma yazma bilmediğim için çok zorluk yaşıyordum. Örneğin, otobüs durağına gidiyorum, nerenin otobüsü diye sormak zorunda kalıyorum, insanların tepkisi ile karşılaşıyorum. Sen nasıl okuma yazma bilmiyorsun, gençsin diyorlar, engelliyim diyorum, ters tepkilerle karşılaştığım için azmettim.

Başaracağım, okuyacağım dedim. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittim, derdimi anlattım. Onlar da Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’na gönderdiler. Okuma yazma seferberliği başlamadan önce heves etmiştim” ifadelerinde bulundu.

 

“DİPLOMAMI GURURLA GÖSTERECEĞİM”

 

Okuma yazma bilmediği için yaşadığı zorlukları anlatan evli ve 2 çocuk annesi Birsen Uludağ, hayatta her hedefine ulaştığını söylerken, ilkokul diplomasını aldığında diplomasını gururla göstermek istediğini belirterek “Ben hedefime ulaşacağımı düşünüyorum. Evliliğimde, aile birliğimde hayal ettiğim, hedeflediğim alanlara ulaştım. Umarım okuma yazmada da diplomamı alıp insanlara gururla gösterebileceğim günler de gelecek” diye konuştu.

 

“KÜÇÜKKEN HAYALİM HUKUK OKUMAKTI”

 

Küçükken hayalinin büyüdüğünde hukuk okumak olarak ifade eden Birsen Uludağ, açıktan eğitimine devam etmek istediğini dile getirerek, “Yaşım 70’e de dayansa hedefime ulaşmak istiyorum” dedi.

Birsen Uludağ’a okuma yazma öğreten sınıf öğretmeni Birsen Kandemir ise, “Eğitim bir gönül işi” diyerek, Uludağ’a okuma yazma öğretmesi için gelen teklifi hiç düşünmeden kabul ettiğini dile getirdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive