Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Ünlü Düzceliler :AVNİ AKYOL ( 100 Ünlü Düzceli)
Ulusal 2012.08.15 - 12:54:37

 

-       Düzce'nin yurt çapında en çok tanınan ismi Avni Akyol'un, Türk Milli Eğitiminde farklı ve kalıcı yeniliklerde imzası bulunuyor. Lacivert önlükler yerine mavi önlüklerin kullanılması, 8 yıllık zorunlu eğitim için gösterdiği çabalar gibi.

 

-       Eğitimci, siyasetçi, Kültür Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı olarak Düzce'nin gurur kaynağı haline gelen Akyol, Düzce'nin il olabilmesi için çok gayret gösterdi, öte yandan Düzce ve Bolu'nun o dönemlerdeki kamu yatırımlarının neredeyse tamamında damgası bulunmaktadır.

 

-       Vefatından sonra geçen uzun yıllara rağmen DÜZCE’DE Avni Akyol’un ölümünden sonra bakanlık mevkiine oturan onun kadar etkili bir hemşehrimiz çıkmadı.AKYOL, Vizyonuyla kişiliğiyle çalışmalarıyla hizmetleriyle halkımızın gönlünde müstesna bir yer edinmişti.

 

-----------------------------------------------

 

1977 yılında yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi'nden (AP) Bolu milletvekili oldu. Ardından kurulan II. MC.Hükümeti'nde Kültür Bakanlığı yaptı.

 

1986 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçildi. 1983 yılında kurulan ANAP'a üye oldu. 30 Mart 1989'da II. Özal Hükümeti'nde yapılan difüzyon sonucu Hasan Celal Güzel'in yerine Milli Eğitim Bakanı oldu ve bu görevi 3 hükümette de devam ettirdi. (II. Özal Hükümeti, I. Akbulut Hükümeti, I. Yılmaz Hükümeti).
 
18 Nisan 1995'da Bolu milletvekili olarak tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra Bolu'dan meclise girdi.

 

1931 yılında Düzce'de doğan Avni Akyol, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne bağlı Eğitim İdaresi ve Planlaması'nda master yaptı.
 
Daha sonra ABD'de Southestern Üniversitesi'nde doktora yapan Avni Akyol, Yönetim, Planlama, Eğitim - YÖK ve Atatürk Kültür Milli Komitesi üyeliklerinde bulundu.
 
İki çocuk babası olan Akyol, oğlu Ümit Akyol Amerika'da yakalandığı hastalığa yenik düşerek hayatını kaybedince çok sarsıldı. Daha sonra 1999 depreminde de Vakfa bağışladığı yurt binası çöküp can kayıpları yaşanınca daha da çok üzüldü. Ve depremden 1,5 ay sonra 30 Eylül 1999'da bir cenaze için gittiği Gerede'de, kaldığı otelde kalp krizi geçirerek vefat etti.

 

AKYOL, Düzce’nin çıkardığı tek bakan değildi ama Düzce’den çıkan en etkili ve tanınmış siyasetçiydi. KEMAL Demir ve Yaşar Yakış’ın bakanlık süreleri ise kısa sürdüğünden yankı bulmadı.

 

BÖLGEMİZ geçmişinde Bolu’nun Seben, Mengen ve Gerede ilçelerinden bile bakanlık yapmış politikacılarımız vardı. Maalesef Bolu’nun en büyük ilçesi Düzce’de bir tek Kemal Demir bakan olmayı başarmıştı. ANCAK Düzce’nin daha etkili bir siyasetçisi yoktu ta ki Avni Akyol’un milletvekilliğine kadar. Akyol ise, milletvekilliğinden kısa sürede bakanlığa kadar yükselmeyi başladı. Ne yazık ki Akyol’dan sonra Düzce bakan çıkartamayan bir il pozisyonundan  yılarca bir türlü kurtulamadı.

 

 

AYDIN F.MARADİT (Ünlü Düzceliler Yazı Dizisi) DÜZCE POSTASI GAZETESİ 2011 

 
Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
ÇALIŞMALARINI HER ZAMAN TAKDİR ETMİŞİMDİR.BEYEFENDİLİĞİYLE BİLGİSİYLE EĞİTİM CAMİASINA ÖRNEK TEŞKİL ETMİŞTİR...MEKANI CENNET OLSUN..SİZİ UNUTMAYACAGIZ..
H.BATUR - 1.12.2015

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,35

mekanı cennet olsun düzce için necmi hoşver ve avni akyol u bilirim düzce için .bütün düzcelilerin her konuda yanında olmuştur.şimdikilerden tek bir sey görmedim görmedikte,hep kendilerine çalıştılar .bu dünyanın öbür tarafı da var hepimiz için.eski vekiller gbi olmak lazım.
ilyas - 10.10.2015

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,57

Avni abi, çok değerli büyüğümüzdü. Nur içinde yatsın. Gereksinimleri. Gerçek bir beyefendinin.
Insan Gürbüz - 16.10.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,75

allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
rıdvan - 09.08.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,57

Sadece Düzce'nin değil Türkiye'nin en önemli insanlarından biri... Allah rahmet eylesin.
Öğretmen - 15.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,62

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8