Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.1.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
SAHTE ENGELLİ RAPORU DÜZENLEYEN ÇETEYLE İLGİLİ YENİ GELİŞMELER ORTAYA ÇIKTI
Sağlıklı insanları sahte engelli raporuyla malulen emekli eden çete polis ekiplerince düzenlenen operasyonda çökertildi. Engel oranı düşük olan kişilerin malulen emekli edilmesi için 25 bin liraya kadar para aldıkları tespit edilen çete hakkında detaylı bilgiler ortaya çıktı.
Asayiş 2018.04.18 - 18:48:12

Hastaneler ve kamu kurumlarındaki bağlantıları sayesinde para karşılığı isteyene engelli raporu çıkartan ve hak etmeyenlerin malulen emekli olmasını sağlayan çeteye yönelik İstanbul merkezli 5 ilde operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda çete üyesi 21 kişi tutuklanırken çete hakkında detaylı bilgiler de ortaya çıktı.

Çete hakkında ortaya çıkan yeni bilgiler ve polis ekiplerinin düzenlediği operasyonun detayları dikkat çekti. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ‘Engelli bazı kişilerin yasal gelirlerinin fazla olmamasına rağmen lüks bir yaşam sürdükleri’ ihbarı üzerine çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında ekipler H.Ş. isimli bir şahsa yönelik teknik ve fizik takip başlattı. Yaklaşık 6 aylık takiplerin ardından kendisi de engelli olan H.Ş.’nin, sağlıklı insanları sahte engelli raporuyla malulen emekli eden bir çetenin lideri olduğunu tespit edildi. Çete üyelerinin, para karşılığında engelli raporu alarak, emekliliği hak etmeyen kişileri dahi malulen emekli ettiği ve devleti milyonlarca lira zarara uğrattıkları belirlendi.

 

ÇETE ÜYELERİ ARASINDA POLİS MEMURU VE SGK ÇALIŞANI DA VAR

Çete üyeleri arasında 2 polis memuru, 1 imam, 2 SGK çalışanı, 1 ebe hemşire ve hastane çalışanlarının da olduğu belirlendi. Bunun üzerine operasyon başlatan polis ekipleri İstanbul, Tokat, Edirne, Kırklareli ve Düzce’de tespit edilen adreslere eş zamanlı baskınlar düzenledi. 2 hafta önce yapılan baskınlarda H.Ş.’nin de aralarında bulunduğu 39 kişi gözaltına alındı.

 

25 BİN TL'YE MALULEN EMEKLİLİK

Yapılan çalışmaların devamında çete üyelerinin engel oranı düşük olan kişilerin malulen emekli edilmesi için 25 bin liraya kadar para aldıkları belirlendi. Çete üyelerinin malulen emekli olmak isteyen kişilerin ne kadar SGK primine ihtiyacı olduğu ve ne oranda engelli raporu alması gerektiği bilgilerini aldığı ardından da tüm tahlil ve testlere müdahale ettiği tespit edildi. Tahlil ve testleri değiştiren çetenin kişiyi malulen emekli edecek ‘engelli raporunu’ aldığı öğrenildi. Ayrıca çetenin, malulen emeklilik şartları taşıyan kişilere de danışmanlık hizmeti verdiği belirlendi. Danışmanlık hizmetinden ise 5 bin lira alan çetenin onlarında emekli olmalarına yardımcı oldukları öğrenildi.

 

21 ÇETE ÜYESİ TUTUKLANDI

Sağlıklı kişilere aldıkları sahte engelli raporlarıyla, engellilere haklardan faydalanmalarını sağlayarak devleti zarara uğratan 39 çete üyesi adliyeye sevk edildi. Çete üyelerinden 21’i “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, rüşvet, sahtecilik ve kamuyu zarara uğratmak” suçlamasıyla tutuklandı. Serbest bırakılan 18 şüpheliden 17’sine ise adli kontrol getirildi.

 

ENGELLİ RAPORU ALABİLMEK İÇİN ZEYTİNYAĞI VE ŞEKER KULLANMIŞLAR

Çete üyelerinin, engelsiz veya engel oranı düşük olan kişilerin, engelli raporları almaları için şaşkına çeviren yöntemler uyguladıkları belirlendi. Çetenin şeker hastalığıyla ilgili engelli raporu almak isteyenlere test öncesi glikoz içirttiği tespit edildi. Astım ve solunum yolu ile ilgili raporlar için ise 1 kilo zeytin yedirildiği öğrenildi. Çete üyelerinin bazı kişilerin tahlil için laboratuvara gönderilen kan tüplerini değiştirerek yerine hastalık taşıyan kanların bulunduğu tüpleri koydukları da belirlendi.(İHA)

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive