Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.1.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
REKABET KURUMU FINDIK FİYATLARINI MERCEK ALTINA ALIYOR
Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, “Fındıkta 'fiyatın piyasa mekanizmaları dışında belirlendiği' iddialarını her yönüyle, ciddiyetle ele alıyoruz ve bundan böyle de ele almaya devam edeceğiz” dedi.
Ekonomi 2018.05.01 - 18:38:53

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, Rekabet Kurumu Fındık Sektör Araştırması Raporu Takdim ve Değerlendirme panelinde yaptığı konuşmada, kurum olarak 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde, teşebbüslerin rekabet kurallarına uygun davranıp davranmadıkları konusunda inceleme, denetim ve değerlendirme fonksiyonunu çağın gereklerine en uygun biçimde yapmaya azami özen gösterdiklerini söyledi.

Torlak, son dönemde verilen kurul kararlarına bakıldığında Rekabet Kurumu'nun fındık sektöründe en etkin olan kamu kurumlarından biri haline geldiğini söyledi.

Torlak, fındık sektöründe sadece son 5-6 yıl içerisinde bile gelen şikayetler üzerine veya resen açılan 6 adet ön araştırmanın olduğunu, bu dönemde ayrıca önemli devralma kararlarının verildiğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Söz konusu ön araştırma veya devralma raporlarına bakıldığında, Rekabet Kurumu'nun sadece mevzuat denetimi ile yetinmediği, çoğu zaman fiyatların birlikte belirlendiği iddiasını içeren şikayetlere neden olan pazar yapısını da derinlemesine analiz ettiği görülmekte. Rekabet Kurumu olarak, her alanda olduğu gibi fındık sektörü için de 'fiyatın piyasa mekanizmaları dışında belirlendiği' iddialarını her yönüyle, ciddiyetle ele alıyoruz ve bundan böyle de ele almaya devam edeceğiz. Bu çabanın halkımız nezdinde de karşılık gördüğü açık biçimde görülmektedir. Üreticiden tüketiciye kadar geniş bir kesimin artık fındık piyasasına ilişkin analizlerinde hep Rekabet Kurumu'nu işaret eder hale gelmiş olması, bunun bir göstergesidir. Bu durum kuruma iletilen şikayet sayılarına da yansımakta olup bu hususu aynı zamanda Rekabet Kurumu'na duyulan güven ve itimadın göstergesi olarak kabul etmek mümkündür.”

 

“FINDIKTA ŞİKAYETLERİN TEMELİNE İNİLMELİ”

Ömer Torlak, Rekabet Kurumu'nca fındık sektöründe yürütülen çok sayıda inceleme sonucu önemli bir tespitin ortaya çıktığını, kamu kaynaklarının etkin kullanımı bakımından 4054 sayılı kanun çerçevesinde yürütülen tekil incelemelerden ziyade, fındık piyasasında şikayetlerin temeline inilmesi ve sektördeki yapısal sorunlar için bütüncül bir bakış açısının geliştirilmesinin zaruri hale geldiğini vurguladı.

Torlak, bu tespit ve zarurete dayanarak kurulun, konunun daha ayrıntılı ve kapsamlı incelenebilmesi amacıyla ve rekabet savunuculuğu politikası ile de uyumlu olarak fındık piyasasına yönelik olarak sektör araştırması yapılmasına karar verdiğini bildirdi.

Son dönemde fındık üretiminde gerçekleştirilen yapısal dönüşüm ve iyileştirmelere karşın fındık üretimine ilişkin birtakım sorunların halen varlığını koruduğunu ifade eden Torlak, şunları kaydetti: “Üreticilerin fındık üretimi ve ticaretinden yeterince refah payı alamadıkları yönündeki şikayetler çerçevesinde kamuoyuna yansıyan sorunların yanı sıra Türk fındık üretimi, artan uluslararası rekabet ile de karşı karşıyadır. Bu nedenle Türk fındığının tahtını uzun vadede de koruyabilmesi için bugün verimlilik artışından fiyat istikrarına, saklama koşullarından arz istikrarına kadar her alanda uzun vadeli politikaların geliştirilmesi elzemdir. Raporda vurgulanan önemli bir diğer husus ise meselenin sadece ekonomik bir mesele olmadığı, tarım istihdamından kırsal yerleşime kadar önemli sosyal boyutların da hesaba katılması gerekliliğidir. Çözüm önerilerinin tartışılabilmesi için şüphesiz öncelikle sektörün mikroekonomik yapısı iyi analiz edilmeli ve anlaşılmalıdır.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive