Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.1.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
FETÖ'NÜN DÜZCE'DEKİ ÜNİVERSİTE YAPILANMASI DAVASI
Haklarında dava açılan 10'u tutuklu 77 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Asayiş 2015.-0.5- - 18:58:11

DÜZCE'DE, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) üniversite yapılanması davasında, aralarında eski Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bünyamin Dikici'nin de bulunduğu 10'u tutuklu 77 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Tutuklu sanıklardan Hüseyin Demir, savunmasında, devletin şerefli bir akademisyeni olduğunu ve FETÖ ile bağlantısı bulunmadığını ileri sürdü. Demir, “Ben devletime ve milletime faydalı olmak adına çalışan bir akademisyenim. Devletime ve milletime hiçbir yanlış yapmadım. Üniversite-banka anlaşmasından dolayı Bank Asya'ya para yatırdım, herhangi bir talimat söz konusu değildir. 22 aydır tutukluyum” diye konuştu. 

Diğer tutuklu sanık Serkan Bulur da FETÖ ile hiçbir bağının olmadığını iddia etti. Mesleğinden ihraç edilmediğini kaydeden Bulur, “Hakkımda tek bir somut delil yok. ByLock kaydı dahi yok, sadece gizli tanıklar sohbete gittiğimi söylemiş. Bana iftira eden kişi olan T.U. da doğru ile yanlışı ayırt edemeyecek durumdadır. İstanbul'da Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde yatarak tedavi görmüştür, deli raporu vardır. Söylediklerine itibar edilmemesi gerekiyor. Ayrıca iddianamede, emniyetten sorumlu sohbet imamı olduğum yazılmış. FETÖ davalarında yargılanan kişilerin Bank Asya, dergi-gazete aboneliği, himmet verme gibi şüpheleri var, bunların hiçbiri bende yok. Ben nasıl kriptolu FETÖ'cü olurum?" sözleriyle kendini savundu.

Tutuklu sanık eski ortopedi uzmanı Yavuz Geçer, 12 aydır tutuklu olarak yargılandığını belirterek, “Ben ByLock kullanmadım, ByLock tespit tutanağında 2 giriş, 400 CGNAT kaydı gözüküyor. Bu durum, hayatın olağan akışına ters bir durumdur. Ben bir ortopedi uzmanıyım, insanlar günümüzde bizim gibi insanlara ulaşmak için 300-400 kilometre yol kat ediyor. Tahliye olursam en kısa sürede Doğu Anadolu ya da Güneydoğu Anadolu'da insanlara hizmet etmek istiyorum” ifadesini kullandı. 

Diğer tutuksuz ve tutuklu sanıklardan bazılarının savunmasını alan mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.

 

İDDİANAMEDEN

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında eski Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bünyamin Dikici'nin de bulunduğu 77 sanığın, örgüt tarafından organize edilen sohbetlere katıldıkları ve kişilerin talimat ile Bank Asya'ya para yatırdıkları yer alıyor.  İddianamede, 77 sanık hakkında "terör örgütüne üye olmak" suçundan, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

HÜSEYİN DEMİR TAHLİYE EDİLDİ

Düzce'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "üniversite yapılanması" davasında, aralarında eski Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bünyamin Dikici'nin de bulunduğu 10'u tutuklu 77 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Tutuklu sanık Zeki Demirci, savunmasında, FETÖ ile uzaktan-yakından alakası olmadığını öne sürerek, 2015 yılında Düzce'den ayrıldığını söyledi. 

Devletin FETÖ'yü örgüt olarak tanımasının ardından Düzce'ye geldiğini aktaran Demirci, şunları kaydetti: “Ben, bu cemaatin örgüt olarak tanınmasının ardından kovuşturmaya yardımcı olmak için Ankara'dan Düzce'ye geldim. İl Emniyet Müdürlüğü'ne gittim, bildiklerimi anlatmak istedim. Ama şu an burada yargılanıyorum. Dosyadaki arkadaşların hiçbirini tanımıyorum. 2014 yılında Banka Asya ile çalıştım fakat bu üniversite-banka anlaşması yüzündendir. Mecburiyetten bu banka ile çalıştım, herhangi bir talimatla para yatırma kastım yoktur.” 

Demirci, cezaevinde zor şartlar altında hayatını devam ettirdiğini dile getirerek, tahliye talebinde bulundu.

 

ARA KARARDA BİR SANIĞA TAHLİYE

Ara karar için duruşmaya yaklaşık 1 saat ara veren mahkeme heyeti, dünkü oturumda savunma yapan tutuklu sanık Hüseyin Demir'in ifadelerinin, etkin pişmanlık hükümleri kapsamında değerlendirilmesi karar verildiğini belirterek, bu sanığın tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliye edilmesine hükmetti. 

Tutuklu 9 sanığın bu hallerinin devamını kararlaştıran mahkeme, duruşmayı 18 Haziran'a erteledi.

 

İDDİANAMEDEN

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında eski Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bünyamin Dikici'nin de bulunduğu 77 sanığın, örgüt tarafından organize edilen sohbetlere katıldıkları ve kişilerin talimat ile Bank Asya'ya para yatırdıkları yer alıyor. İddianamede, 77 sanık hakkında "terör örgütüne üye olmak" suçunda beşer yıldan onar yıla kadar hapis cezası isteniyor. (AA)

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive