Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.10.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İL MÜDÜRÜ İMAR BARIŞINDA MERAK EDİLENLERİ AÇIKLADI
Gündem 11.6.2018 - 18:18:52

Çevre Şehircilik İl Müdürü Nuran Kartal, yeni çıkan düzenleme ile uygulanmaya başlayan imar barışının, 1984 yılından bu yana imar ve gecekondu mevzuatına aykırı inşa edilmiş ve şu anda inşa halinde olan bütün yapıları kapsadığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan ve 18 Mayıs 2018 de çıkarılan kanunla ve tebliğle 3194 sayılı İmar Kanununun Geçici 16. Maddesi kapsamında ülke genelinde imar mevzuatına aykırılığı bulunan yapıların kayıt altına alınması ve imar mevzuatından kaynaklanan bir takım sıkıntıların çözümü noktasında yapılara “Yapı Kayıt Belgesi” verilmesi kararlaştırıldı.

Çevre Şehircilik İl Müdürü Nuran Kartal, İmar Barışı hakkında bilgi verdi, imar barışının amacını, en son imar affı çıkan 1984 yılından bu yana imar ve gecekondu mevzuatına aykırı inşa edilmiş ve şu anda inşa halinde olan bütün yapıları kapsayan yasayla, kayıt dışı yapıları kayıt altına almak olarak açıkladı.

Kartal, “Şehirlerde hızlı kentleşme sonrasında çarpık yapılaşma ortaya çıktı. Bu çarpık yapılaşmayı giderek önemli bir adım atılıyor, asıl amacımız bu. Çarpık yapılaşmayla ortaya çıkan yapıların hiç biri kayıt altında değil. Bunların hepsini kayıt altına alacağız. Camında perdesi olan bütün yapılarak Yapı Kayıt Belgesi düzenleyeceğiz” dedi.

İmara aykırı yapılaşmada sadece vatandaşın suçlanmasının doğru olmadığının altını çizen Kartal, nedenlerin en başında hızlı kentleşmenin geldiğine dikkat çekti.

 

YAMALI BOHÇAYA DÖNDÜ

İmar planlarının yapılaşmaların gerisinde kaldığını söyleyen Kartal, “İmar planlarımız çok eskide kalmış. Planlarda tadilatlar yapılıyor, bunlarla da yamalı bohçaya döndü işin gerçeği. Planların yapılaşmanın çok gerisinde kalması yerel yönetimlerin bu alanda teknik olarak yetersizliklerini sayabiliyoruz çarpık kentleşmenin sebeplerinde. 7143 sayılı torba yasayla 3094 sayılı imar kanununa eklenen geçici madde 16 ile 31 aralık 2017 tarihinden önce imara aykırı yapılan yapılarla ilgili getirilen bu düzenlemenin, daha önce yapılan imar affı düzenlemelerine göre biraz daha farklılık göstermektedir. Düzenleme ile imar mevzuatına aykırı olan yapılar ve istisna tutulan alanlar hariç olmak üzere tüm yapıların mevcut durumlarını kayıt altına alarak muhafaza edilmesi amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kartal, imara aykırı ve mülkiyet sorunu çözümlenmemiş yapıların imar barışından yararlanacağını söylerken, ruhsatsız ya da ruhsatı olup da ruhsat ve eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınacağını belirtti.

Bu yapılar için 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuruda bulunulacağını bildiren Kartal, e-devlet sistemi üzerinden müracaatta bulunulabileceği gibi, Bakanlıkça yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar aracılığı ile de yapılabileceğini dile getirdi.

Yapı kayıt belgesinin aynı yerde yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulanmasına kadar geçerli olduğunu belirten Kartal, Çevre Şehircilik Bakanlığınızca yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin iş ve işlemlerin denetleneceğini; yapı kayıt belgesinin düzenlenmesi sırasında ve sonrasında yalan beyanda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağını da bildirdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Bazıları 5-6aydır kantoru hantır inşaata başladı haberi nerden aldılar.
Vatandaş - 12.6.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%62,96

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive