Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
MAVİ AĞAÇ DERNEĞİ'NDEN FOTOĞRAF SERGİSİ
Spor Sokak çıkışında açılan sergiyle ilgili bilgi veren Mavi Ağaç Derneği Başkanı Celal Kasapoğlu, serginin Düzce’nin bugünkü durumunu özetlediğini söyledi.
Gündem 2012.-0.7- - 17:01:59

Düzce Mavi Ağaç Derneği, 1999 yılında yaşanan depremlerin ardından geçen 19 yılı, 19 fotoğrafla özetleyen bir sergi açtı. Dernek Başkanı Celal Kasapoğlu, Düzce’nin günümüzdeki silüetini anlatan fotoğrafları, köhnemiş durumda bırakılan yapı stoklarına dikkat çekmek için sergilediklerini belirtti.

Spor Sokak çıkışında açılan sergiyle ilgili bilgi veren Mavi Ağaç Derneği Başkanı Celal Kasapoğlu, serginin Düzce’nin bugünkü durumunu özetlediğini söyledi.

Kasapoğlu şunları kaydetti: “1999 yılında yaşadığımız iki deprem Düzcemiz adına büyük kayıplara sebep olmuştur.  Fiziken yaşanan tahribat, sosyal ve ekonomik anlamda da bir takım olumsuz sonuçları beraberinde getirmiştir.

Geçen 19 yıl süre zarfında depremden sonra ortaya çıkan konut ihtiyacı devlet ve özel teşebbüs eliyle büyük ölçüde karşılanmış, konut üretimi ile nüfus yoğunluğu kazanan alanlarda yeni yaşam alanları oluşturulmuş, kentin yaya ve araç trafiği bakımından belli bir yoğunluğa sahip olan bölgelerinde çeşitli alt ve üst yapı düzenlemeleri yapılmış ve kent ölçeğinde hizmet sunan donatı alanları kazandırılmıştır.

Ancak depremden sonra ortaya çıkan sorunlar tam anlamıyla ele alınarak bir bütün şeklinde değerlendirilmemiştir.  Birbirinden bağımsız parçacıl bir anlayışla üretilen noktasal çalışmalar Düzce’nin sorunlarını çözmede yetersiz kalmıştır.  Kenti birçok açıdan olumsuz yönde etkileyen sorunlar dikkate alınmamış ve çözümün kendiliğinden oluşması beklenmiştir.

Kentin bir bölümünde üretilen yeni konutlar boş alanları doldururken diğer tarafta deprem öncesi müdahale görmemiş yapılar kendi haline bırakılmıştır. Eski ve yeni yapıların bir arada konumlu olduğu alanlarda,  yapıların fiziki açıdan farklılaşması ile ortaya çıkan uyumsuzluk, kent siluetini olumsuz yönde etkilenmektedir.  Bu durumun tek olumsuz yanı bütünlükten yoksun bir kent görünümü değildir. Terk edilmiş bazı yapılar çevre sağlığı ve can güvenliği bakımından da risk oluşturmakla birlikte,    köhneme sürecine girmiş binaların yoğun olduğu yapı adalarında sosyal ve ekonomik anlamda da birtakım olumsuzluklarda baş göstermektedir.  

19 fotoğraf ile depremden sonraki 19 yılı ifade eden fotoğraf sergimizde özellikle kent merkezindeki bütünlükten yoksun görünüme ve plansız kent gelişimine dikkat çekmeye çalıştık.

Düzce’nin fiziki, soysal ve ekonomik yapısına çeşitli yönlerden olumsuz etkileri bulunan yapı stoku için ilgili kurumlar tarafından kişi haklarını muhafaza eden toplum yararını gözeten çalışmaların yapılamasını arzu ediyoruz.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive