Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ELEKTRİK VE MAKİNE MÜHENDİSLERİNE GÖRE CEPLER YANACAK
"2017 yılı itibariyle tüketilen 53 milyar m3 doğalgazın yüzde 36’sının (19 milyar m3) elektrik üretiminde kullanıldığı ve 2018 yılı verilerine göre mevcut elektrik enerjisi kurulu gücünün yüzde 26’sının doğalgaza dayalı santraller olduğu düşünülecek olursa açıklanan bu zamlarla kalınmayacağı, elektriğe ileride daha yüksek oranda zam yapılacağı anlaşılmaktadır."
Ekonomi 2018.08.09 - 14:06:13

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Düzce İl Temsilciliği Temsilci Yardımcısı Abdurrahman Güneş ile Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Yavuz Öveç, elektrik ve doğalgaza yapılan zam ile ilgili değerlendirmede bulunmak üzere bir basın açıklaması düzenlediler.

 

“ELEKTRİĞE BİRDEN ÇOK ZAM YAPILMAK ZORUNDA KALINACAK”

Açıklamada, Merkez Bankası’nın yıllık enflasyon hedefini yüzde 13.4 olarak açıkladığı gün, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına enflasyon hedefini yalanlayan zamlar yapıldığı ifade edilirken, “Gelen zam oranlarına baktığımızda; BOTAŞ’ın sattığı doğalgaz fiyatlarına Nisan 2018 ayında yapılmış son zamdan sonraki fiyatlara göre küçük serbest tüketicilerin proses amaçlı tüketim fiyatlarına yüzde 9, büyük serbest tüketicilerin proses amaçlı tüketim fiyatlarına yüzde 14 ve elektrik üretim amaçlı tüketim fiyatlarına ise yüzde 49,52’dir. Aralık 2017 fiyatlarına göre gelen artışlar; küçük serbest tüketicilerin proses amaçlı tüketim fiyatlarına yüzde 9, büyük serbest tüketicilerin proses amaçlı tüketim fiyatlarına yüzde 42,1 ve elektrik üretim amaçlı tüketim fiyatlarına yüzde 71,8’dir. Doğalgaz fiyatlarına yapılan bu fahiş zam ile birlikte önümüzdeki günlerde elektriğe birden çok kez ve daha yüksek oranda zam yapılmak zorunda kalınacağı açıktır. 2017 yılı itibariyle tüketilen 53 milyar m3 doğalgazın yüzde 36’sının (19 milyar m3) elektrik üretiminde kullanıldığı ve 2018 yılı verilerine göre mevcut elektrik enerjisi kurulu gücünün yüzde 26’sının doğalgaza dayalı santraller olduğu düşünülecek olursa açıklanan bu zamlarla kalınmayacağı, elektriğe ileride daha yüksek oranda zam yapılacağı anlaşılmaktadır” denildi.

 

“ÜLKEYİ NASIL BİR KAOSUN BEKLEDİĞİ AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR”

BOTAŞ’ın sattığı gazın ödemesini artık dolar olarak alacağı, bu fiyatlarda baz alınan dolar fiyatının 4,86 TL olarak alındığı ve sonraki ödemelerde, Merkez Bankasının işlemin yapıldığı günkü dolar satış kurunun baz alınacağı belirtilen açıklamada, “Bugün, bu açıklamadan bir hafta geçtiği ve dolar kurunun serbest piyasada 5,2981 TL’yi, yani bir haftadaki artışının yüzde 9’u bulduğu göz önüne alındığında, tüketicileri ve ülkeyi nasıl bir kaosun beklediği daha açık belli olmaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

”3 AYLIK DÖNEM BEKLENMEDEN ELEKTRİĞE ZAM YAPILDI”

Elektrik fiyatlarına yönelik değerlendirmede ise, “Yeni zamla birlikte elektrik fiyatlarında konutlar için, bu yılki artış yüzde 22’yi bulurken, ticarethanelerde yüzde 27,1’i, sanayide ise yüzde 26,7’yi bulmuş oldu. 24 Haziran seçimlerinin ardından geçilen Türk Tipi Başkanlık Sistemi’yle tüm kamu kurumlarını bir taraftan dağıtıp, bir taraftan da yetkileri tekelleştiren yapılaşma elektrik fiyat sistemini de vurdu. Yüksek Planlama Kurulu’nun 14 Şubat 2008 tarihli kararı kapsamında 10 yıldır uygulanan ve otomatik fiyatlandırma mekanizması olarak bilinen maliyet bazlı fiyatlandırmanın dışına çıkılarak, 3 aylık dönem beklenmeden elektriğe zam yapılmıştır.

1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 1 Ekim tarihlerinden itibaren geçerli olmak üzere çeyrek dönemler halinde yapılan elektrik fiyatları ayarlaması, 1 Ağustos’tan geçerli olmak üzere yapılan elektrik zammıyla fiilen ortadan kalktı.

1 Temmuz 2018’de elektrik fiyatları değiştirilmezken, 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere ikinci mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan EPDK kararıyla, vergi-fon ve kesintiler hariç olmak üzere elektrik fiyatlarına farklı abone gruplarına göre değişen yüzde 9 ile 15 arasında zamlar yapıldı.

 

“TEMEL BESİN MADDELERİNDE ENFLASYONU ARTIRICI ETKİ YAPACAK”

Konutların kullandığı elektrik için; çıplak enerji bedeli ve perakende hizmet bedelini kapsayan perakende enerji bedeli kalemine yüzde 9.25; iletim hizmet bedeli, dağıtım hizmet bedeli ile kayıp ve kaçak tüketim bedelini kapsayan dağıtım bedeli kalemine yüzde 8.5 olmak üzere, fon, vergiler ve kesintiler hariç toplam yüzde 9 zam yapılmış oldu.

1 Ağustos’tan itibaren geçerli olan bu zamla birlikte konut kullanıcıları Aralık 2017’de 33.18 kuruşa aldıkları 1 kilovat saat elektrik için 40.46 kuruş ödemek zorunda kalacaklar. Böylece 230 kilovat saatlik asgari tüketim için 4 kişilik bir ailenin aylık ödemesi gereken elektrik faturası da 94.75 liradan yüzde 22 artışla 115.62 kuruşa çıktı.

Alçak gerilimden elektrik alan aboneler içinde yılbaşından itibaren en yüksek elektrik zammı; tarımsal sulama tarifesinde gerçekleştirildi. Bugünden itibaren geçerli olan yüzde 13.9’luk zamla birlikte çiftçiler bu yıl elektriği yüzde 27.2 zamlı kullanacaklar. Tarımsal sulamaların arttığı dönemde yapılan zam tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceği gibi temel besin maddelerinde de enflasyonu artırıcı bir etki yapacak.

 

“YILBAŞINDAN İTİBAREN GERÇEKLEŞEN FİYAT ARTIŞI YÜZDE 29’U AŞTI”

Sanayi aboneleri için yüzde 14`lük zamla yılbaşından itibaren kümülatif olarak yapılan elektrik fiyat artışı yüzde 26.7’ye ulaşmış oldu. EPDK kararıyla 1 Nisan 2018’den itibaren uygulanmaya başlanan son kaynak tedarik tarifesiyle büyük sanayi kuruluşlarının elektrik fiyatlarına da zaten yüksek oranlı zamlar, aylık olarak yansıtılır hale getirilmişti. Ticarethanelerde 1 Ağustos’tan geçerli yüzde 13.9’luk artışla, 2017 yılsonuna göre yapılan zam oranı yüzde 27.1’e tırmandı.

Tarife grupları içinde en yüksek zam; görevli tedarik şirketinden enerji alan iletim sistemi kullanıcılarına yapıldı. Bu gruba Ağustos 2018’den itibaren geçerli yüzde 15.9 oranında yapılan zamla yılbaşından itibaren gerçekleşen elektrik fiyat artışı yüzde 29’u aştı.

Başkanlık yapılanmasıyla TETAŞ lağvedilip EÜAŞ’a devrolurken, kayıp ve kaçak enerji tüketimleri ile genel aydınlatma tüketimlerini karşılamak üzere dağıtım şirketlerinin TETAŞ yerine artık EÜAŞ’tan satın almak zorunda oldukları elektrik fiyatları da yine Resmi Gazete’nin ikinci mükerrer sayısında yayımlanan EPDK kararıyla zamlandırıldı. Devlet bütçesinden karşılanan genel aydınlatma giderlerine seçimler öncesinde TETAŞ üzerinden sağlanan gizli sübvansiyon 1 Ağustos 2018 itibarıyla kaldırıldı” ifadelerine yer verildi.

 

“SIKIŞINCA ZAM YAPMAKTAN BAŞKA ÇARE ÜRETEMEZLER”

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarında yaşanan bu gelişmelerin, yıllardır sürdürülen dışa bağımlı enerji politikalarının bir sonucu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, cari açık üzerinde de büyük etkisi olan enerji ithalatı kapsamında kurdaki yükselmelerin seçim sonrasında zam yağmuru olarak fiyatlara yansıtıldığı belirtildi. Enerjinin sanayinin ana girdisi olduğu dikkate alındığında, ülke ekonomisinin büyük bir açmaza sokulduğu vurgulanarak, “Ülkemizde elektrik üretimi ve dağıtımında çok önemli görevleri olan TEK ve EİEİ gibi kurumları kapatarak, parçalayıp özelleştiren, yerli kaynaklardan elektrik üreten termik santrallerin yerine ithal kömür ve doğalgaz gibi ithal kaynaklardan daha pahalı elektrik üreten santralleri teşvik eden, yenilenebilir enerji kaynaklarının önündeki engelleri kaldırmayan; elektrik üreten barajları ve kömürlü termik santralleri özelleştirerek satan, ithal kömürle elektrik üreten termik santralleri teşvik eden, 4628 sayılı yasa kapsamındaki nehir santrallerini (HES) doğru düzgün planlayamayan, 1 MW’lık HES’ler için doğayı tahrip etmekten kaçınmayan ve bunların uzunca bir süre kontrolsüz-denetimsiz inşa edilmelerine sebep olanlar sıkışınca zam yapmaktan başka bir çözüm üretemezler.

 

“ÜLKEYİ KARANLIĞA VE SANAYİ ÜRETİMİNDE GERİLEMEYE YOL AÇACAK”

Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı tamamen özelleştirilmiş ve serbestleştirilmiştir. Enerji üretimi ve tüketimini yönetemeyenler, kamunun enerji yatırımı yapmasını yasaklayanlar, ısrarla ithal kaynaklardan pahalı elektrik üretme tercihini uygulayanlar, yerli kaynaklarla geliştirilmesi gereken projelerden vazgeçenler, yeni ve yenilenebilir enerji üretimi önündeki engelleri kaldırmayanlar işin kolayına kaçarak zam yapmaya devam edeceklerdir. Bu tercihler ülkeyi karanlığa ve sanayi üretiminde gerilemeye, iğneden ipliğe her şeye zam yapmaya zorlayacaktır. İnsanların günlük ihtiyaçlarını karşılamalarını doğrudan etkileyecek bu zamlar, günümüzde temel insan hakları kapsamında sayılan enerji kullanım hakkını da büyük ölçüde kısıtlayacaktır.

Bu olumsuz gidişi durdurmak, ancak elektrik üretiminde öncelik ve ağırlığın dışa bağımlılığı artıran, ithalat faturasını yükselten doğalgaz ve ithal kömüre değil, yerli ve yenilenebilir kaynaklara verilmesi, elektrik ve doğalgazdaki KDV ve ÖTV oranlarının düşürülmesi, kayıp kaçak oranının azaltılması, verimliliğin arttırılması ve belli bir oranın altında doğalgaz ve elektrik tüketiminin halka ücretsiz arz edilmesi ile mümkün olacaktır” ifadelerine yer verildi.

(Düzce Postası Haber Merkezi)

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8