Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İŞKUR'dan öğrencilere büyük müjde!
İŞKUR bugüne kadar milyonlarca işsize istihdam yaratmasının yanı sıra, gelecek yaz itibariyle üniversite öğrencilerine de destek olacak. Üniversitede okuyan on binlerce öğrenci İŞKUR TYP kapsamında yaz tatilinde 3 ay boyunca iş deneyimi elde edebilecek. Bu haber üzerine öğrenciler büyük sevinç yaşarken, İŞKUR TYP'ye hangi üniversite öğrencileri başvurabilir? İŞKUR TYP kapsamında öğrencilere ne kadar ücret ödenecek? İŞKUR öğrencileri hangi işlerde çalıştırabilecek? İŞKUR TYP'ye hangi öğrenciler başvurabilir? gibi sorulara da yanıt aramaya başladı. İşte detaylar...
Ekonomi 2018.11.21 - 10:12:06

İŞKUR, aktif işgücü programları kapsamında işsizlere yönelik gerçekleştirdiği toplum yararına program uygulamasını üniversite öğrencilerine de yaygınlaştırıyor. İŞKUR'un yeni programı, öğrencilerin çalışma hayatıyla tanışmalarını ve çalışma disiplini kazanmalarını amaçlıyor. Buna göre, üniversite öğrencileri haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında kamu kurum veya kuruluşlarında üç ay süreyle çalışabilecekler.

 

LİSANS VE ÖN LİSANS ÖĞRENCİLERİ

 

Üniversite öğrencilerine yönelik toplum yararına programlara lisans ve önlisans öğrencileri katılabilecek. Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri programlara katılamayacak.

Habertürk'ün haberine göre toplum yararına programların uygulama süresi içerisinde dersleri devam eden veya zorunlu staj yapmakta olan kişiler, programlardan yararlanamayacak. Açık öğretim öğrencileri, üniversitelilere yönelik olanlar dışındaki toplum yararına programlarda eskiden olduğu gibi çalışabilecekler.

 

HANGİ ALANLARDA ÇALIŞACAKLAR?

 

Üniversiteli gençler doğanın korunması; kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması; kütüphanelerin bakımı ve düzeni; kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi gibi alanlarda çalışacaklar.

 

HER KATILIMCI ÜÇ AYA KADAR YARARLANABİLECEK

 

Katılımcılar, üniversitelilere yönelik toplum yararına programlardan en fazla üç ay yararlanabilecek. Normalde 9 aya kadar uygulanan toplum yararına programlara katılanlara 14 güne kadar ücretsiz izin hakkı veriliyor. Üniversite öğrencileri ise üç aylık çalışma döneminde 5 güne kadar ücretsiz izin yapabilecekler.

 

HAFTADA ÜÇ GÜN

 

Toplum yararına programa katılan öğrenciler haftada üç gün, günde 8 saat çalışacaklar. Öğrencilere, çalıştıkları her gün için, bir günlük asgari ücret üzerinden ödeme yapılacak. 2018 yılında uygulanan asgari ücret üzerinden günlük ücret 53.43 lira olacak.

Ocak ayından itibaren asgari ücrette yapılacak artışa paralel olarak bu tutar artacak.

Hafta tatili günleri ve herhangi bir sebeple katılım sağlamadıkları günler için ödeme yapılmayacak.

Üniversite öğrencilerine yönelik toplum yararına programların ilki gelecek yıl haziran ayında başlayacak.

 

İŞKUR'UN ÜNİVERSİTELİLERE YÖNELİK PROGRAMLARI

 

İŞKUR'un üniversite öğrencilerine yönelik diğer programları şöyle:

Mesleki eğitim kursları: İstihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanların en az yüzde 50'si, en az 120 gün istihdamda kalıyor.

Bu kurslardan, devam etmesine engeli bulunmayan yükseköğretim öğrencileri de yararlanabiliyor. Kurslar günde 5-8 saat, haftada 30-40 saat arasında değişiyor. Kursa katılanların zaruri giderlerini karşılamak için 25-45 TL arasında ödeme yapılıyor.

İşbaşı eğitim kursları: 18-29 yaş arasındaki gençlere yönelik işbaşı eğitim kurslarına, programa devam etmelerine engeli bulunmayan öğrenciler de katılabiliyor. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi geleceğin mesleklerini öğrenmek isteyen gençler için 9 aya kadar kurs programı düzenleniyor. Kursa katılan öğrencilere günlük 46.23 TL harçlık veriliyor.

İş ve meslek danışmanlığı: Üniversite son sınıf öğrencilerine, iş arama, iş bulma ve işi elde tutma, işverenle görüşme, özgeçmiş hazırlama konularında yardımcı olmak üzere iş arama becerileri geliştirme eğitimi veriliyor. İş ve meslek danışmanlığı hizmetleri tüm İŞKUR İl/Hizmet Merkezlerinde veriliyor.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8