Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
27.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
KOAH hastalarına eğitim verildi
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Özlem Ataoğlu, sunumunda KOAH’ı uzun süreli, kronik ve hava yolu tıkanıklığıyla meydana gelen bir hastalık olarak tanımladı.
Sağlık 2018.11.22 - 13:27:51

21 Kasım Dünya KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) Günü dolayısıyla Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde hastalara yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Türk Toraks Derneği tarafından Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, akademik ve idari personeller ile hasta ve hasta yakınları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ege Güleç Balbay,  KOAH’ın dünyada 3’üncü en sık görülen hastalık olmasına rağmen, hekimlere başvuruda gecikmelerin olduğuna dikkat çekti. Her yıl 21 Kasım Dünya KOAH Günü’nde düzenledikleri eğitim toplantılarıyla farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını vurgulayan Doç. Dr. Balbay,  katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Özlem Ataoğlu, sunumunda KOAH’ı uzun süreli, kronik ve hava yolu tıkanıklığıyla meydana gelen bir hastalık olarak tanımladı. Hastalığa neden olan faktörlerin başında sigara kullanımı geldiğinin altını çizen Arş. Gör. Ataoğlu; toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalmak ve hava kirliliği gibi etmenlerin de önemli olduğunu kaydetti. Sinsi başlayan ve giderek şiddetini arttıran nefes darlığı veya öksürüğün hastalığın başlıca belirtileri olduğunu dile getiren Ataoğlu; hastaların genelinin bu durumun sigaradan kaynaklandığını düşünerek doktora başvurmadığını vurguladı.

Programda KOAH tanısı ile ilgili sunum yapan Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Merve Erçelik, hastalığın tanısında; üfleme testi (spirometri), akciğer filmi, kan oksijen seviyesi ölçümü, kan gazı alımı ve egzersiz testlerinden yararlandıklarını ifade etti.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fatih Elverişli ise sunumunda KOAH tedavisi hakkında bilgiler paylaştı. Tedavide hasta-hekim iş birliğinin önemli olduğuna dikkat çeken Arş. Gör. Elverişli, “Hastalığın tedavisinde sigara kullanımının bırakılması, olmazsa olmazdır. KOAH ilaçları doğru ve etkili kullanılmazsa tedavi etkili olmaz. Hareketsizlikten kaçınılmalıdır. Ayrıca enerjinizi doğru kullanmalı ve stresten uzak durmalısınız. Haftanın 5 günü en az yarım saat yürümek faydalı olacaktır. İyi ve doğru beslenmek de önemlidir. Oksijen tedavileri kullanmalı ve ataklarınızı kontrol altına almalısınız.” diyerek hastalıkla baş etmede atılması gereken adımları dile getirdi.

Hasta Eğitim Toplantısı, katılımcıların hastalıkla ilgili merak ettiği soruların yanıtlanması ve Dünya KOAH Günü için pasta kesimi ile sona erdi.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8