Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Kapalı yöntemle ameliyat edildi
Düzce Üniversitesi’nde rahim kanseri ameliyatları kapalı yöntemle başarıyla yapılıyor.
Sağlık 2018.11.23 - 09:52:48

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılan rahim ameliyatları, hastalara daha hızlı iyileşme ve normal yaşantılarına kısa sürede dönme imkanı sağlıyor.

Kadınlarda sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanserine yakalanan 57 yaşındaki hasta, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde başarıyla geçen kapalı yöntem ameliyat ile sağlığına yeniden kavuştu.

Smear testi (rahim ağzı kanseri taraması) sonucunda rahim ağzı kanser teşhisi konulan hastaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği’nde yapılan muayene sonrası ameliyat kararı verildi.  Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Yavuzcan;  hem yapılan operasyon, hem de Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde bir yıldır başarıyla uygulanan kapalı yöntem kanser ameliyatları hakkında önemli bilgiler verdi.

 

“HASTANIN KURTULMASINA ARACI OLDUK”

Doç. Dr. Ali Yavuzcan tarafından kapalı yöntemle ameliyat edilen hasta;  kısa sürede günlük yaşantısına geri döndü. Ameliyat süreci hakkında bilgiler paylaşan Doç. Dr. Yavuzcan, “Hastamızı laparoskopi dediğimiz kapalı yöntemle ameliyata aldık.  Bu ameliyatta rahim ağzı, rahim ve bu hastalığın yayılabileceği tüm lenf bezeleri temizlendi. Hepsi kapalı yöntemle olduğu için kısa sürede iyileşen hastamızı evine gönderdik. Bir ay sonra kontrole geldiğinde gayet iyi olduğunu ve hiçbir sağlık problemi olmadığını gördük.  Ameliyatla çıkardığımız parçaları patolojiye gönderdik.  Gelen sonuçta rahim ağzı kanserinin erken evresine uygun bir sonuç geldi. Hastamızın bize erken başvurmuş olması tedavi başarı oranını artırdı. Biz de hastanın bu hastalıktan kurtulmasına aracı olduk.” ifadelerini kullandı.

 

“BU TİP KAPALI KANSER AMELİYATLARI TÜRKİYE’DE HER YERDE YAPILMIYOR”

Rahim kanseri ve erken evrede tespit edilen rahim ağzı kanseri ameliyatlarını Düzce Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nda kapalı yöntemle gerçekleştirdiklerini dile getiren Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi; “Bu tip kapalı kanser ameliyatları Türkiye’de her yerde yapılmıyor. Genellikle büyükşehirlerdeki üniversite ve diğer kapsamlı hastanelerde yapılan ameliyatları, biz de Düzce’deki vatandaşlarımıza en iyi hizmeti verme gayesiyle Üniversitemiz Hastanesi’nde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“HASTALARIN AMELİYAT SONRASI KONFORLARI ÇOK DAHA YÜKSEK OLUYOR”

Hastanın karnının açılmadan küçük delikler aracılığı ile ameliyat yapılmasını sağlayan kapalı tekniğin, hastaya iyileşme sürecinde kolaylıklar sağladığını vurgulayan Yavuzcan, “Kapalı ameliyatları, hastanın karnında yaklaşık 4 ila 6 arasında, büyüklüğü yarım santim veya bir santim olan deliklerden içeri koyduğumuz aletlerle yapıyoruz. Bu nedenle hastaların karnında 30-40 santimi bulan büyük dikiş izleri olmuyor.  Bu hastalar ameliyatın ertesi günü günlük hayatlarına dönebiliyor. Hastalar diğer yönteme göre; çok daha az ağrı duyuyor ve ameliyat sonrası konforları da çok yüksek oluyor.” sözleriyle açıklamalarına devam etti.

 

“HASTALARIMIZA 3 YILDA BİR RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMA TESTİ YAPTIRMALARINI ÖNERİYORUZ”

Çağın korkutan hastalığı olan rahim ağzı kanserinden korunmanın en önemli yolunun rahim ağzı kanseri taraması olduğuna dikkat çeken Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi;  hastalara 3 yılda bir bu taramayı yaptırmaları hususunda tavsiyede bulunduklarını belirtti.  Tarama ile fark edilen kansere ileri evrelere varmadan müdahale edebildiklerini dile getiren Doç. Dr. Yavuzcan;  “Hastamız da rahim ağzı kanseri taramasında yakalanmış bir hasta. Hastamız tarama testini yaptırmasaydı, belki hastalığı daha ileri evrelere gidecekti. Biz ayrıca özellikle 40 yaş üstündeki hastalarımıza rahim kanseri riskine karşı anormal kanama varlığında bizlere başvurmasını öneriyoruz.” dedi. 

Kapalı yöntemle yapılan ameliyatların yanı sıra Prof. Dr. Gökhan Göynümer başkanlığındaki Düzce Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana bilim Dalı öğretim üyeleri tarafından yüksek riskli gebelere gereken hizmetin verildiğini, rahim sarkması veya idrar kaçırma şikayetlerine yönelik de yeni tekniklerle ameliyatların gerçekleştirildiğini belirten Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, Düzceli kadınların tedavi amacıyla büyük illere gitmesine gerek kalmadığını ifade etti.

 

“KANSER TARAMASI YAPTIRDIĞIM İÇİN ÇOK ŞANSLIYIM”

Ameliyatla sağlığına kavuşan hasta ise; “Kanser taraması yaptırdığım için çok şanslıyım. Kansere yakalanmanın üzüntüsü içindeyken Doktor Ali Yavuzcan’a başvurdum. Netice güzel olduğu için çok mutluyum. İyileşmeme aracı olan başta Ali Bey ve ekibine teşekkür ediyorum.” şeklinde duygularını dile getirdi. 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8