Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Hasta kıza evinde eğitim
Düzce'de iki gönüllü sınıf öğretmeni, rahatsızlığı nedeniyle okula gidemeyen akciğer hastası 10 yaşındaki Zülal Berra Güzel'e evinde eğitim veriyor.
Eğitim 2018.11.23 - 15:49:26

Düzce'de doğuştan akciğer hastası olan 10 yaşındaki Zülal Berra Güzel'in okula gitme hayali, iki gönüllü sınıf öğretmenin kendisine evde ders vermesiyle gerçek oldu.

Cumayeri ilçesinde yaşayan interstisyel pulmoner (Bir çeşit akciğer hastalığı) hastası Zülal, rahatsızlığı nedeniyle kalabalık ortamlara giremediği için okula gidemedi.

Ebeveynlerinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçerek yaptığı görüşmeler sonrasında gönüllü sınıf öğretmenleri Cemile Dudu Kayaaltı ve Havva Sunar'ın yaklaşık 5 yıl önce ders vermeye başlamasıyla Zülal'in okul hayali gerçeğe dönüştü.

Bazı organları da ters tarafta olan Zülal, hastanedeki tedavisinin yanı sıra kendisini "sevgi tedavisi"ne alan öğretmenlerini pencere kenarında bekliyor.

Okuma-yazma öğrenen ve resim çizmeyi seven küçük kız, doktor olup hasta çocukları iyileştirmenin hayalini kuruyor.

 

“ZÜLAL ARTIK OKULU MERAK ETMİYOR”

Sınıf öğretmeni Cemile Dudu Kayaaltı, AA muhabirine, Zülal ile aralarında farklı bir ilişki olduğunu söyledi.

Zülal'in eğitime başlamadan önce okulu merak ettiğini dile getiren Kayaaltı, “Derse ilk başladığımızda Zülal 'Okul nasıl bir yer?' diye sordu. Bunu açıklamak için sadece sözler yetiyordu ama zaman ilerledikçe biz şunu öğrendik; okul her yerde. Okul; bir sınıf olabilir, yatak odası, oturma odası, koridor olabilir diye gördük. Bu süreç sonunda Zülal artık okulu merak etmiyor. Okulun, kendisinin olduğu her mekan olduğunu düşünüyor. Kaliteli zaman geçiriyoruz” diye konuştu.

Kayaaltı, derslerin eğlenceli geçtiğini ancak bazen dersten sıkıldıklarında sohbet ettiklerini, şakalaştıklarını anlatarak, “Abla-kardeş, öğretmen-öğrenci ilişkisini, hepsini bir arada yaşıyoruz. Bazen akraba oluyorum, bazen kardeş, bazen de arkadaş... 5 yıldır beraberiz, her şeyi yaşadık. Yolumu gözlüyor, geleceğimi duyduğu zaman pencerede beni bekliyor” dedi. 

Zülal'in çocuk doktoru olmak istediğini aktaran Kayaaltı, “Zülal ileride çok başarılı bir çocuk olacak ve çocuk doktoru olacak. Kendisi gibi olan çocukları iyileştirecek. Zaman zaman da ressam olacağını söylüyor. Doktorluk ve ressamlık bir arada gider mi? Bence Zülal çok güzel yapar” ifadelerini kullandı. 

Zülal Berra Güzel ise okuma-yazma öğrendiğini dile getirerek, öğretmenlerimi çok sevdiğini ve heyecanla onların eve gelmesini beklediğini söyledi. 

 

“EN ÇOK İSTEDİĞİM ŞEY KIZIMIN MORALİNİ YÜKSEK TUTMAK”

Anne Havva Arzu Güzel de kızının 5 yıldır evde eğitim gördüğünü belirtti. 

Kızının okula gitme durumunun olmadığını hatırlatan Güzel, şöyle devam etti: “Zülal öğretmenleriyle mutlu. Okula gitme şansı yok. Burada eğitim alması onu heyecanlandırıyor, mutlu oluyor. Onun mutluluğunu görünce çok mutlu oluyorum. Çok zor bir süreçten geçtik, hala o zor sürecin içerisindeyiz ama onun mutluluğunu görmek, gözlerindeki parıltıyı görmek bizi daha çok mutlu ediyor. 

Devletimiz sağ olsun, bu imkanlarla karşılaştık. Evde eğitim almasından mutluyuz. Zülal'im için devletin böyle bir imkan sağlaması çok güzel. En çok istediğim şey kızımın moralini yüksek tutmak. En ufak şeyden bile seviniyor.”

Güzel, kızının tedavisinde bir ilerleme sağlanamadığını, kontrol için Ankara'daki hastaneyi gittiklerini de sözlerine ekledi.

 

“ÖĞRETMENLER, ZÜLAL'İN MUTLU OLMASINA YARDIMCI OLUYOR”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yunus Yıldız ise her zaman Zülal'ın yanında olduklarını vurgulayarak, “Zülal, 5 yıldır evinde eğitim alıyor. Fedakar öğretmenlerimizin gayretleriyle yaşadığı ortamda, sıkılmadan, zorlanmadan eğitimler sürüyor. Öğretmenler, Zülal'in mutlu olmasına yardımcı oluyor. Zülal'in mutlu olması, öğretmenlerimizi mutlu ediyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Fedakar öğretmenlerin hastalıkları sevgiyle yendiğini dile getiren Yıldız, “Cemile öğretmenimiz bu sürecin başından beri var. Kendi kızı, bu yıl birinci sınıfa başladı. Kendi yükü de fazla ama öyle bir duygusal bağ oluşmuş ki Zülal ile arasında. 'Hocam, Zülal'... dediğimizde tekrar burada eğitimlere geldi” diye konuştu. (AA)

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8