Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
27.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Bağımlılıkla mücadele çağrısı
DÜBAM Müdürü Dilek Demirezen, madde bağımlılığının, yalnız bireysel değil aynı zamanda sosyal sorunlar yaratması nedeniyle toplum sağlığını tehdit eden en ciddi sağlık sorunlarından birisi olduğunu söyledi.
Sağlık 2018.11.26 - 10:35:17

Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezi (DÜBAM) ile Düzce Valiliği İlk Adım Merkezi, bağımlılıkla mücadele konusunda bilinçlendirme, eğitim ve farkındalık çalışmaları gerçekleştirerek sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi için yoğun çaba sarf ediyor.

DÜBAM’ın faaliyetleri, İlk Adım Merkezi ile birlikte yürüttükleri çalışmalar ve bağımlılıkla mücadele konusunda açıklamalarda bulunan Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi ve DÜBAM Müdürü Dilek Demirezen, Merkezi; bağımlılık alanında bilimsel araştırmalar yapan, topluma katkı sağlayacak projeler üreten, eğitim ve farkındalık programları ile toplumdaki her kesimi bilinçlendirmeyi hedefleyen, Düzce ili ve çevresinde sağlıklı toplum hedefine ulaşmak için değer üreten dinamik bir kurum şeklinde tanımladı.

 

“TOPLUMUN SORUNLARINI YİNE O TOPLUMUN NİTELİKLİ, BİLGİLİ DİNAMİK İNSANLARI ÇÖZEBİLİR”

DÜBAM’ın, “Toplumun sorunlarını yine o toplumun nitelikli, bilgili dinamik insanları çözebilir” inancıyla yola çıktığını belirten DÜBAM Müdürü, merkezin ürettiği projeler ve kanıta dayalı çalışmaları ile bağımsız ve sağlıklı bir nesil yetiştirmede, bölgesinde değişim yaratmada öncü bir kurum olma vizyonu taşıdığını dile getirdi.

Madde bağımlılığının, yalnız bireysel değil aynı zamanda sosyal sorunlar yaratması nedeniyle toplum sağlığını tehdit eden en ciddi sağlık sorunlarından birisi olduğunu söyleyen Demirezen, “Madde bağımlılığı bir taraftan suçları tetiklerken diğer taraftan iş gücü kaybı, cezaevi ve sağlık giderleri boyutuyla bakıldığında ülke ekonomisine maddi-manevi zarar veren kronik bir hastalıktır.  Literatüre ait bilgiler ve uygulamaya dönük deneyimler dikkate alındığında bağımlılıkla mücadele kapsamında kurumsal yapıların birlikte çalışamaması, sorunun çözümünü güçleştirmektedir” şeklinde konuştu.

 

BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE İLK ADIM MERKEZİ İLE İŞ BİRLİĞİ

DÜBAM’ın; kurulduğu 21 Ekim 2017 tarihinden bugüne Düzce Valiliği Bağımlılık Üst Kurulu ile birlikte ilin bağımlılık konusundaki sorunlarını belirleme, stratejik planlamayı hazırlama, bilimsel destek sağlama, danışma kurullarında çalışma, iş birlikleri kurma, protokoller hazırlama, bilimsel projeleri yürütme gibi birçok faaliyette bulunduğunu ifade eden Merkez Müdürü, Düzce Valiliği bünyesinde yer alan İlk Adım Merkezi ile de iş birliği içerisinde farklı çalışmalar gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Gençler ile çocuklara zarar veren her türlü bağımlılığa karşı dur demek için kurulan İlk Adım Merkezi’nin bireysel danışmanlık, aile danışmanlığı, grup terapisi, halk eğitimleri noktasında birçok hizmet verdiğini dillendiren Demirezen, DÜBAM olarak İlk Adım Merkezi ile proje yürütme, kamu personeli eğitimi ve süpervizörlük faaliyetleri de gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE BİR İLK

DÜBAM’ın düzenlediği faaliyetler hakkında bilgiler paylaşan Merkez Müdürü, bağımlılık gibi toplumu derinden etkileyen bir hastalıkla mücadele etmek için sivil toplum kuruluşları ile bir çalıştay düzenleyerek dil birliği, ortak çalışma ve destek oluşturma noktasında bir ilki gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Düzce ilinde bulunan fabrikalarda çalışan personelin bağımlılık konusunda farkındalıklarını artırmak ve bağımlılıktan arınmak için programlar hazırladıklarını, protokoller çerçevesinde çalışmaya devam ettiklerini sözlerine ekledi.

 

EĞİTİM VE TOPLUMSAL FARKINDALIK ÇALIŞMALARI

Toplumun tüm profesyonellerinde bağımlılık konusunda farkındalığının oluşabilmesi için eğitimin gücüne inandıklarına işaret eden DÜBAM Müdürü, “Bu nedenle Bağımlılıkla Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezimiz, Düzce ilinde bulunan 4500 öğretmen için bağımlılık farkındalığı eğitim programı hazırlamış ve öğretmenlere ulaşmasına katkıda bulunmuştur. Farkındalık eğitimleri emniyet birimleri, din görevlileri, sağlık personeli şeklinde devam etmektedir. Ayrıca rehber öğretmenlere bağımlılık temel eğitim programı uygulanarak belgelendirilmiştir.” ifadelerini kullandı. Üniversite öğrencilerine yönelik “Akran Eğitimi” programı da düzenlediklerini söyleyen Demirezen, program aracılığı ile üniversite öğrencilerine ulaşılarak akran eğitimciler ile gençlerin bağımlılık konusunda farkındalığının sağlandığına vurgu yaptı. Ayrıca bağımlılık ve danışmanlık dersleri aracılığıyla Hemşirelik, Sosyal Hizmet ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerindeki öğrencilere hastalık ve müdahale teknikleri anlatıldığını da kaydetti.

Kahvehane sohbetleriyle Düzce halkı ile bütünleşildiğini söyleyen Dilek Demirezen, aileler ve özellikle babalar ile görüşülerek, bağımlılık hastalığının belirtilerini ailelere öğretmenin hedeflendiğine dikkat çekti. DÜBAM’ın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile düzenlenen Aile Eğitim Programının (AEP) bağımlılık modülüne de destek verdiğini belirtti.

 

“BAĞIMLILIKLA MÜCADELE: YENİ YAKLAŞIMLAR VE BAŞARILI ÖRNEKLER SEMPOZYUMU”

20-22 Aralık 2018 tarihlerinde Düzce’de, Düzce Valiliğimiz, Düzce Üniversitesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Yeşilay ve Medeniyet Üniversitesi ile birlikte “Bağımlılıkla Mücadele: Yeni Yaklaşımlar ve Başarılı Örnekler” temalı bir sempozyum düzenleneceğini ifade eden Öğr. Gör. Demirezen, “Bu sempozyum ile akademisyenler, uzmanlar, genç araştırmacılar, öğrenciler, uygulayıcı ve karar vericilerin; bilgi birikimlerini ve araştırmalarını paylaşacakları, bağımlılıkla mücadelede mevcut yaklaşımlar ve yöntemlerin yanı sıra, muhtemel alternatif mücadele yöntemlerini de tartışacakları, daha uygun ilke ve uygulamalar üzerine düşünmeye sevk edecek bir forum oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Sempozyumda akademisyen ve uygulamacıların araştırmalarını sunacakları sözlü bildirilerden oluşan akademik panellerin yanı sıra, kamu politikaları alanına yönelik özel oturumların da düzenleneceği bilgisini paylaşan Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Dilek Demirezen, alanında uzman davetli konuşmacıların yer aldığı programda, poster bildirilerin sunulacağını, ulusal ve uluslararası alanda başarılı bağımlılıkla mücadele yönetimi modellerinin anlatılacağını ve bilimsel tartışmaların yürütüleceğini sözlerine ekledi. Bağımlılık konusunda stratejik bir planlama yapılarak sempozyumun sona ereceğini belirten Merkez Müdürü, “İlgi duyan herkesi multidisipliner bir ekip anlayışı ile düzenlediğimiz sempozyumda görmekten onur duyacağız” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8