Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
27.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Sağlık-Sen'den protesto
Sağlık 2018.11.27 - 17:28:42

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi güvenlik görevlisi Faruk Yavuz’un hasta yakınları tarafından saldırıya uğrayarak darp edilmesi üzerine Sağlık-Sen Düzce Şubesi menfur olayı protesto etti.

Şifa dağıtan kurumlarda şiddetin kirli gölgesini hissetmek istemediklerini belirten Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Cihan Özal, açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Şiddeti önlemeye dönük şiddet uygulayanların tutuklanması ve ağır cezalar alması gibi önemli yasal düzenlemeler getirildi. Ancak tutuklu yargılama konusunda bazı sorunlar nedeniyle uygulanamadığını görüyorduk. Cezaların caydırıcı niteliği mutlaka güçlendirilmelidir diyorduk. İyi bir gelişme, sendikamızın baskıları sonucu geçen hafta meclisten geçen ve çok yakında yasalaşacak olan önerimiz sonucu CMK’nın 100. maddesinde bir değişikliğe gidildi. Bu sayede sağlık alanında çalışanlara şiddet, tutukluluk sebebi olabilecek ve şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanabilecek. Ayrıca şiddete uğrayan sağlık çalışanlarımız kapı kapı, karakol karakol gezmek yerine ifadeleri direkt çalıştığı kurumda alınacak. Bunlar olumlu gelişmelerdir ama yeterli değildir.

Atatürk Devlet Hastanesi güvenlik görevlisi arkadaşımız Faruk Yavuz hasta yakınları tarafından saldırıya uğramış ve darp edilmesi dışında geçen hafta Ağız Diş Sağlığı merkezinde görev yapan Diş Hekimimiz Ezgi Yalçın’a hasta tarafından sözlü tehditte bulunulmasını bir kez daha kınıyoruz. Atatürk Devlet Hastanesinde ebe olarak görev yapmakta iken kısa süre önce tayini Çanakkale’ye çıkan Ebe Sedef Şen'in eşi tarafından öldürülmesi de ne yazık ki kadın cinayetlerinin ülkemizdeki trajedilerinden biri olarak kayıtlara geçti. O nedenle ne sağlıkta, ne ailede ne de sosyal hayatta şiddete hiçbir gerekçe ile hak verilemez. Toplum olarak amasız, fakatsız, şartsız şekilde her türlü şiddete hayır dememiz gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, sağlıkta şiddeti doğuran sorunları çok boyutlu bir mücadele ile ortadan kaldırmadan şiddeti önlemek mümkün gözükmüyor.

Sağlık Bakanlığımızın beyaz kod verilerine göre son 5 Yılda şiddete uğrayan sağlık çalışanı sayısı 60 bin. 42 bin sağlık çalışanı sözel şiddete, 18 bin sağlık çalışanımız fiziksel şiddete maruz kalmış. Bakanlık verileri, en fazla hekimlerimizin şiddete maruz kaldığı, şiddet olaylarının en fazla acil servis ve polikliniklerde yaşandığı gibi çok önemli tespitler içeriyor. Şiddeti kanıksayan ve Beyaz Kod’a bildirim yapmayanların da olduğunu düşündüğümüzde şiddete uğrayan sağlık personeli sayısının daha da fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Beyaz Kod verilerine benzer bulgulara, sağlıkta şiddeti araştıran bilimsel çalışmalarımızda biz de ulaştık. Hastanelerin fiziksel imkânlarının yetersizliği başta olmak üzere, bir takım yapısal sorunların varlığının da şiddeti tetiklediğine dair bulgular edindik. Toplumun sağlık bilincini ve sağlık okuryazarlık düzeyini geliştirmenin güvenlik tedbirlerini artırmadan daha kalıcı bir çözüm getireceğini gördük. Sağlıkta şiddet olayını bitirmek için bu yapısal ve kültürel sorunlarla etkin mücadele etmemiz gerekiyor. Bu vesile ile bir kez daha şefkat kahramanı sağlık çalışanlarımıza yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz. Şiddet konusu başlı başına bir mesele, ama sağlıkta daha fazla şiddet var. Bu anlamda bakanlığımızla ortak politikalar ürettik, güvenlik tedbirleri artırıldı, hukuki destek verilmeye başlandı.

En son bizim önerimizle saldırıda bulunanlar için tutuklu yargılama ile ilgili düzenleme yapıldı. Ancak savcıların yetkisinde olduğu için tutuklu yargılanmıyor. Bunlara bir zorunluluk getirilsin, şiddet uygulayanlar tutuklu yargılansın istedik. Bu konuda yetkililer inisiyatif almalı ve sayın Cumhurbaşkanımızın mihmandarlığında, 80 milyon insanımızla birlikte bu kutsal mesleği icra eden sağlık çalışanlarına karşı şiddete sıfır tolerans için ortak bir mücadele başlatmak gibi önemli bir zorunluluğumuz var. Sağlık çalışanlarına çok değer veren sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda inisiyatif alacağını ve şiddet konusunda çok daha etkin çözümler bulunacağına da canı gönülden inanıyoruz. Sağlık-Sen olarak sağlıkta şiddete hiçbir şekilde müsamaha gösterilmemesi için var gücümüzle karşı koyacağımızı bir kez daha buradan ilan ediyoruz.”

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8