Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Baskılar Enflasyonu Gizleyemedi
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Düzce İl Temsilcisi Hüseyin Arslan, ülkemizde tüm çalışanların; çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda enflasyonu ağır şekilde yaşadığını söyledi.
Ekonomi 4.1.2019 - 17:55:38

TÜİK’in Aralık ayında bir önceki aya göre enflasyonun yüzde 0,40 düştüğünü, bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 20,30 arttığını açıkladığını hatırlatan Arslan, “TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına göre; İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 10,19, memur ve memur emeklisine ise yüzde 10,69 zam yapılması gündeme gelmiştir. Memura yapılacak zammın yüzde 4’lük kısmı toplu sözleşmeden kaynaklanırken yüzde 6,9’luk kısmı enflasyon farkı olarak verilecektir.

2019 yılı enflasyon hedefi ise yüzde 15,9 olarak açıklanmıştır. Yüzde 10,69 zam alacak olan çalışanlar ve yüzde 10,19 zam alacak olan emekliler hem önceki yılın gerçekleşen enflasyonu hem bu yılın beklenen enflasyonu altında bir daha ezdirilmektedir.

Ayrıca, TÜİK açıklamasına göre aralık ayında genel enflasyon oranı yüzde 0,4 oranında düşerken, gıda enflasyonu %1,08, arttı ve yıllık bazda yüzde 25’i geçti. Ev eşyası grubunda ise yıllık artış yüzde 31,36 oldu. TÜİK resmi enflasyon rakamlarını hükümetin hedefine uydurmak için çaba göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Yeni yıla vergi, otoyol, köprü ve daha birçok zamla giren memura verilecek yüzde 10,69’luk zammın büyük bir kısmının verilmeden eridiğini, kalan kısmının ise Ocak-Şubat aylarında yükselecek olan enflasyonla birlikte eriyeceğini vurgulayan Sendika Başkanı Hüseyin Arslan, “Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak temel gıda maddelerini esas alarak yaptığımız gıda enflasyonu araştırmamıza göre yıllık gıda harcamalarındaki artış yüzde 48,84 olarak gerçekleşti. Tüm kamu çalışanlarının gerçek enflasyonu gıda da yaşanan artış oranıdır.

TÜİK’in açıkladığı yüzde 20,30’luk enflasyon rakamı, parasının büyük bölümünü gıdaya ayıran ücretliler, emekliler, dar ve sabit gelirliler için gerçekçi değildir. Kamu çalışanlarının gerçekte yaşadığı enflasyon, TÜİK’in, hükümetin enflasyon tahminine uydurmak için çaba gösterdiği anlaşılan enflasyonun çok çok üzerindedir.

TÜİK’in yıllık enflasyonu yüzde 20,30 olarak açıklamasını gerçekçi bulmuyor, TÜİK üzerindeki baskı kalktığı zaman bu rakamın daha da artacağından kuşku duymuyoruz. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; toplumun tüm kesimlerini oluşturan işçi, memur, emekli, esnaf ve emeğiyle geçinenlerin ortak talebi TÜİK tarafından gerçekçi enflasyonun açıklanmasını ve siyasi iktidardan da gerçekçi enflasyon oranında zam yapmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Hüseyin öğretmenim,seni seviyoruz.senin gibi davasına inanan insan az bulunur.Bugünkü anlamda sendikacılık bitmiştir.Görünen köy kılavuz istemez.
ESNAF,EŞRAF - 7.1.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,74

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8