Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Denetimler 7/24 Devam Ediyor
Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, dumansız hava sahası denetim ekibinin yoğun bir şekilde il genelinde düzenli denetimler yaptığını açıkladı.
Sağlık 9.2.2019 - 16:44:00

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden birinin sigara kullanımı olduğunu vurgulayan Yılmaz, sigara kullanımının birçok sağlık sorununa yol açtığını ifade etti. Yılmaz, bir halk sağlığı sorunu olan sigaranın ölüm sebepleri arasında en önde gelen risk faktöründen biri olduğunu vurgulayarak, aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlık olduğunu belirti.

Bununla birlikte tütün kullanımının önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getiren Yılmaz, “Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişinin ölmektedir. Ülkemizde bu sayı yılda 100 bin kişidir. Tüm ölümlerin yüzde 23’ü tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Dünyada 15 yaş üzeri nüfusta 1.2 milyar kişi tütün kullanmaktadır. Ülkemizde ise 15 yaş üzeri 16 milyon kişi tütün kullanmaktadır” dedi.

Dr. Yılmaz, sigaranın başlıca  yol açtığı sağlık sorunlarını ise; kalp ve damar hastalıkları, bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, midede gastrit, ülser ve mide kanseri, ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri, ağız kokusu ve dişlerde sararma şeklinde sıralarken, gebelikte sigara içilmesinin erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesine yol açtığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nca ülkemizde tüm dünyanın örnek aldığı nitelikte etkin ve başarılı tütün kontrol programının uygulanmakta olduğunu, bu kapsamda uygulamaya konulan “Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi” ile tütün kullanımı ile ilgili ihlaller ile daha hızlı ve daha etkin bir şekilde mücadele edildiğini vurgulayan Yılmaz, ilimizde de 7/24 dumansız hava sahası denetim ekibinin görev yaptığını ve denetim ekiplerince yoğun bir şekilde il genelinde düzenli denetimlerin yapıldığını, vatandaşlar tarafından kapalı alanlarda sigara içildiğinin tespit edilmesi halinde, Bakanlığın ALO 184 numaralı telefonuna ihbarda bulunulması gerektiğini belirtti.

Dr. Yılmaz, “Sigarayı bırakmak mümkün. Sigara bırakma tedavisinde davranış danışmanlığı ve ilaç tedavisi büyük önem taşıyor. İlaç tedavisinin amacı, sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu gidermek. Bu ilaçlar doktor tarafından reçeteli olarak veriliyor. Bunun dışında bir sağlık uzmanına başvurmadan satılan sigara bırakma ürünlerine itibar edilmemesi gerekiyor. Ayrıca vatandaşlarımız bakanlığımızın Alo 171 Sigara Bırakma Hattını  arayarak destek alabilirler. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesi ile tüm vatandaşlarımızı sigarayı bırakmaya, hareket etmeye, fiziksel aktiviteye ve sağlıklı beslenmeye davet ediyorum” dedi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8