Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
TEÇ-SEN Talepleri Sıraladı!
Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) Düzce İl Temsilciliği tarafından Düzce Anıtpark meydanında basın açıklaması yapıldı.
Eğitim 18.2.2019 - 17:55:01

TEÇ-SEN Düzce İl Temsilcisi Turgut Güner, bakanlığın ve eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirip, çözümü noktasında fikirlerini, beklentilerini,  kamuoyuna ve bakana iletmek üzere bir araya geldiklerini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 40 bin civarında yardımcı hizmetler sınıfı, 25 bin civarında genel idare hizmetler sınıfı ve 10 bin civarında teknik hizmetler sınıfı olmak üzere en az ve acilen 75 bin eğitim çalışanı açığı olduğunu vurgulayan Güner, “Okullarımızda memur, hizmetli, kaloriferci, bekçi, teknisyen kadroları kalmamıştır. Tek hizmetliye veya kaloriferciye okulun tüm işleri yöneticiler tarafından yaptırılmaktadır. Aşırı işyükü karşısında okul ve kurumlarda günlük 2 ila 4 saat arasında fazla çalışma yapılmaktadır.

Bizler belki bir fiil eğitim vermiyoruz ama bugün bu şartlara rağmen, sınıflar tertemizse, sıralarımız ve kapılarımız kırık değilse, kaloriferlerimiz yanıyorsa, tüm büro işleri zamanında yapılıyorsa, okullarımızın gündüz ve gece güvenliği sağlanıyorsa, eğitim öğretim faaliyetinin koordinasyonu bin bir fedakarlıkla yerine getiriliyorsa,  eğitim çalışanları görevlerinin başındadır ve hakkıyla icra ediyor demektir.

Bizler eğitim çalışanları olarak yıllardır üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getiriyoruz; ancak tüm bu fedakarlık ve gayretlerimizin karşılığında, kurum içinde uygulanan politikalarda üvey evlat muamelesine tabi tutuluyoruz.

Bakanlığımızdan talebimiz; eğitim çalışanlarının haklı taleplerini dinlemesi ve eğitim çalışanlarına  üvey evlat muamelesine son verilmesinin sağlamasıdır” dedi.

Güner, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan eğitim çalışanlarının sorunlarını, geleceğe dair beklentilerini ve çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:

-Eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin bakanlığımız bünyesinde görev yapan eğitim çalışanlarının tümüne verilmesini istiyoruz.

-Personelimiz arasındaki çalışma barışını bozmayacak, yazılı sınav başarı sıralamasını değiştirmeyecek bir mülakat istiyoruz.

-3600 ek gösterge artışı sadece bazı unvanlar ile sınırlı tutulmamalıdır. 657’ye tabi personelin tümüne, eğitim durumlarına göre verilmelidir.

-Fazla çalışmalarımız karşılığında hakkımız olan ücretin hafta içi saat başı 17 TL, hafta sonu ise iki katı oranında ödenmesini istiyoruz.

-Seyyar görev tazminatı ödemelerinin, görev gerçekleşmeden bildirimi ve vize edilmesi uygulamasının sonlandırılmasını, seyyar görev tazminatlarının seyyar görevin gerçekleşmesinden sonra yapılmasını ve ödemelerin seyyar görev belgelerine göre direk ilgili personele ödenmesini istiyoruz.

-Unvanlar itibarıyla görev tanımlarının biran önce tamamlanarak yürürlüğe girmesiyle kurumlar ve çalışanlar nezdinde çerçevesi çizilmiş bir iş ortamı oluşturulacağı, bunun da çalışma barışına mutlak bir katkı sağlayacağı aşikardır. Bu nedenle acilen görev tanımlarımızın yapılması gerekmektedir.

-Şef arkadaşlarımızın özel hizmet tazminatlarının Adalet Bakanlığı ve Belediyelerde olduğu gibi %67’den % 117 ‘ye, ek ödeme oranlarının ise %150’ye çıkarılmasını istiyoruz.

-Bir defaya mahsus tüm kamu çalışanlarına, öğrenim durumu itibariyle elde ettikleri kadrolara atanma hakkı verilmesi gerekmektedir.

-4/B’li eğitim çalışanlarının, 657 sayılı kanunun gerçek kamu kadrosu olan 4/A kadrosuna geçirilmesini istiyoruz.

-Kadın kamu çalışanlarının 25 yıl çalışma süresini, erkek kamu çalışanlarının 30 yıl çalışma süresini tamamladıklarında yaş haddini beklemeden emekliye ayrılmaları gerekmektedir.

-Yüzde 15 gelir vergisine tabi 18 bin TL'nin 36 bin TL olarak güncellenmesi ya da kamu/özel sektör tüm çalışanlarda, yüzde 15 gelir vergisi diliminin yüzde 5, yüzde 20’nin yüzde 10, yüzde 27’nin yüzde 15, yüzde 35’in yüzde 20 olarak düzenlenmesi emekçiler üzerindeki ağır vergi yükünü hafifletecektir.

-Geçici görevlendirmelerin yapılış usul ve esaslarını düzenleyen Yönergenin bir an önce yürürlüğe girmesi ivedilik arz etmektedir.

Taleplerimizin; önümüzdeki dönemde yapacağınız çalışmalara ışık tutmasını diliyor, eğitim çalışanlarının bu haklı taleplerine kayıtsız kalmayarak çözümü noktasında çalışmaları bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz.”

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8