Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Proje üretin
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası'nın olağan meclis toplantısı ile 2019 yılı ilk Toplu Komite Toplantısı gerçekleştirildi.
Ekonomi 22.3.2019 - 12:56:13

Olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Dertli'nin açılış konuşmasıyla başladı. Gündem maddelerini meclis üyelerine aktaran Dertli, ilk sözü oda faaliyetlerini anlatması için Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin'e verdi. Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, 25 Şubat-19 Mart tarihleri arasında oda adına gerçekleştirilen faaliyetleri meclis üyelerine aktardı. Şubat ayı mizanlarının görüşülmesinin ardından meclis toplantısı sona erdi.

 

ŞAHİN: PROJE ÜRETMEDEN MALİ KAYNAK İMKANSIZ

 

Yönetmelik gereği yılda iki kez gerçekleştirilmesi gereken Toplu Meslek Komiteleri Toplantılarının ilki Düzce TSO’da gerçekleştirildi. Toplantıya Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi Üyeleri, Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarının İcra Komiteleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin yaptı. Şahin; “Haziran ayından itibaren 11 meslek komitemizin her birinden bir proje üretmelerini rica ediyorum. İlgili meslek grubu üyelerimizin bir sorununu çözmek ya da işlerini daha ileriye getirecek her proje faaliyeti için oda meclisimizden sizlere bütçe tahsis edelim. Bu konuda meclisimiz de yönetim kurulumuz da hazır. Bu işte biz de meslek komitesi içinde varız. Arkadaşlar, asıl olan şu; süremiz 4 yıl ve bir yılı zaten geçti. Bir meslek grubu üyemiz, görev süremiz bitince bize ‘bizim için ne yaptınız’ diye sorsa, gönül rahatlığı ile cevap verebilmemiz lazım. Bunu yapamıyorsak sıkıntı var demektir. Devir artık proje devri, dünyada da böyle, ülkemizde de böyle. Proje üretmeden mali kaynak sağlamak artık imkansız. Yakın geçmişte olduğu gibi can suyu kredisi, nefes kredisi gibi ayrıcalıklı mali kaynak sağlamak zor görülüyor. Kısaca proje varsa para var, yoksa para yok. Şu anda en çok kaynak KOSGEB’de var, ancak KOSGEB’den de daha büyük çaplı mali kaynak almak isterseniz buraya da proje sunmak zorundasınız.

Düzce’de maalesef ciddi boyutlarda bir araya gelememe problemi var. Bizim Düzce’de şimdiye kadar 8-10 adet UR-GE projesi yapmamız gerekirdi. Şu anda elimizde Ticaret Bakanlığı tarafından kabul edilen bir UR-GE projemiz var, brode sanayicileri ile ilgili. Bu projeyi, inşallah brode sanayicilerimiz gerçekten sahiplenir de yürütülebilir. Normal şartlarda, üyelerimizin bize gelip neden bir küme projesi yapmıyorsunuz diye hesap sorması lazım iken, biz üyelerimizi ikna etmeye çalışıyoruz. Yani biz arz oluşturup, talep yaratmaya çalışıyoruz. Aslında bunun tersi olması lazım. Yani bize talep gelecek bir gereğini arz edeceğiz.

TOBB Konseyinde de olsun, gerek çeşitli bakanlıklarda olsun her platformda Düzce’nin sorunları ve çözüm önerilerimizi dile getirmeye devam ediyoruz. Düzce’de bir Gümrük Müdürlüğü, bir TSE İl Temsilciliği kurulması gerektiği, daha fazla yatırım gelmesi için OSB alanlarının genişletilmesi gerektiği gibi konuları gündemde tutmaya çalışıyoruz.

Ramazan ayı öncesi, 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde bir Düzce Fuarımız var. Arkadaşlar, bu fuar Düzce’de organize edilen ilk ulusal fuar. Bu fuar ayrıca TOBB’un ulusal fuar takvimine de girdi. Bu ilk fuar tecrübemiz olacak. Belki bazı hatalarımız olabilir, beklentileri tam karşılayamayabiliriz. Ancak, bunlar daha iyisini yapabilmemiz için bize yol gösterecek” şeklinde konuştu.

 

 

DERTLİ: DÜZCE FUARI ÖNEMLİ BİR GELİŞME

 

Tuncay Şahin'in ardından kürsüye çıkan Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli ise, “Göreve geldiğimiz Nisan 2018 itibariyle uyum içerisinde faaliyetlerimizi sürdürüyor, üyelerimizin menfaatlerine olacak konuları yerel ve ulusal platformlarda gündeme getirmeye çalışıyoruz. Burada bu toplantıyı yapma sebebimiz siz değerli komite üyelerimize hem neler yaptığımızı anlatmak, hem de sizlerin değerli görüşlerini alarak izleyeceğimiz yolda katkılarınızı edinmektir. Sadece bu toplantı özelinde değil istediğiniz her an bizlere ulaşabilir, odamızın, ilimizin sorun ve çözüm önerilerini bizlere iletebilirsiniz.

Ülkemizin ekonomik olarak sıkıntılı bir dönemden geçtiği bugünlerde hem hükümet kanadından hem de üst birliğimiz olan TOBB kanadından gelen bir çağrı var. İstihdam Seferberliği 2019 adında bir kampanya başlatıldı. Bu kampanya işverenin lehine olan, istihdamı destekleyen ve bu sayede de ekonomimize hareket kazandıracak bir kampanyadır. Bu nedenle istihdam 2019 kampanyasına elimizden gelen azami desteği sağlamamız gerekiyor.

Düzce'de ilk kez 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan Düzce Fuarı da bizim için önemli bir gelişme. İlk olması sebebiyle de ayrı bir heyecan yaşıyoruz. Tüm üyelerimizin fuara ilgi göstermelerini rica ediyoruz. İlerleyen zamanlarda oluşan ortama göre ihtisas fuarlarımız da olur inşallah” ifadelerini kullandı.

Düzce TSO Koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Düzce İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz ve TOBB Düzce Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Erdem de birer konuşma yaptılar. 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8