Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Düzce’de Adıge Bayrak Günü kutlanıyor
25 Nisan Adıge Bayrak Günü dolayısıyla Düzce'de Rusya Federasyonu'na bağlı Adıge Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Murat Kumpilov ve beraberindeki heyetin katılımıyla etkinlikler yapıldı.
Gündem 26.04.2019 - 11:15:14

25 Nisan Adıge Bayrak Günü dolayısıyla Düzce'de bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Cumhuriyet Konferans Salonu'nda yapılan kutlama törenine, Rusya Federasyonu'na bağlı Adıge Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Murat Kumpilov ve Adıge Cumhuriyeti'nden gelen heyet katıldı.

Burada konuşma yapan Kumpilov, kendilerini bu önemli günde üniversitelerinde ağırlayan tüm öğrencilere teşekkür etti.

Adıge Cumhuriyeti için önemli olan böylesine bir günde Türkiye'de böyle bir program yapılmasının kendilerini memnun ettiğini kaydeden Kumpilov, şöyle konuştu:“Bu konuksever ülkenin sıcak topraklarında bizi sıcak bir şekilde 3 gündür karşılıyorsunuz, samimi ve içten duygularla bizleri kucakladığınızı görüyorum. Her birinizin gözlerinden o yakınlığı görmekteyim. Adıge Devlet Üniversitesi ile Düzce Üniversitesinin arasındaki ilişkilerin daha üst seviyelere çıkartılacağına eminim. Karşılıklı olarak bunun için programlar da yapılıyor, bunun takipçisi olacağız.”

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilere de değinen Kumpilov, “Biz, iki ülkenin devlet başkanlarının ne kadar dostluk içerisinde olduklarını, ne kadar sık görüştüklerini gayet iyi biliyoruz. Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan arasında büyük bir dostluk var” dedi.

Günümüzde turizmde pek çok yeni dalın ortaya çıktığını aktaran Kumpilov, ilan edilen kültür ve turizm yılı çerçevesinde ilerlemeleri gerektiğini bildirdi.

 

“DAHA İLERİ YAKIN İŞ BİRLİĞİ İÇİN ADIMLAR ATMALIYIZ”

 

Kumpilov, bu yönde üniversiteler arasındaki ilişkiyi geliştirmeleri gerektiğine değinerek, “Bu doğrultuda her türlü çabayı göstermeye, destek olmaya hazırız. Ziyaretlerimiz sadece sohbet ile tamamlanmamalı, bunları somut sonuçlara yönlendirmeliyiz. Daha ileri yakın iş birliği için adımlar atmalıyız” ifadelerini kullandı. 

DÜ Retkörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar da üniversitelerinin ilkleri başaran bir üniversite olduğunu belirtti. Türkiye'de Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümünün lisans programının ilk defa DÜ'de kurulduğunu ifade eden Çakar, şöyle konuştu: “Yüksek lisans programı olarak Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümünü ilk defa kuran üniversite yine Düzce Üniversitesidir. Doktora programında da ilk öğrenci alan yine biziz. Ben bu üniversitenin rektörü olmaktan ve bu mozaiğe şekil veren bu toprakların biz evladı olarak bu yeniliklere öncülük etmekten büyük onur ve mutluluk duyuyorum. Tüm coğrafyamızın özellikleriyle gurur ve mutluluk duyuyoruz. Düzce'deki bu çeşitliliği üniversitemizde yaşatıyor olmaktan dolayı mutluyuz. Bir kültürü ve milleti yaşatan en önemli değerler dil ve bayraktır. Bayrak ve dil de burada yaşıyor.”

Konuşmaların ardından Rektör Çakar, Kumpilov'a ebru sanatı ile yapılan tablo hediye etti.

Cumhurbaşkanı Kumpilov ve beraberindeki heyet, DÜ Konuralp Yerleşkesi ziyaretinin ardından Adıge Bayrak Günü kutlamalarının yapıldığı Köprübaşı Ömer Efendi köyündeki Adıge Kültür Evine geldi.

Kumpilov, Çerkezce dil kursu öğrencilerini ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı. Kutlamalar, Adıge Kültür Evi bahçesinde sanatçılar ve oyun gruplarının etkinlikleriyle devam etti. (AA)

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8